Neslyšeli jste varování, tak byste se teď neměli divit

Autor: Ladislav Jakl | Publikováno: 28.5.2013 | Rubrika: Politika
jakl

Už skoro tři měsíce máme svého prvního přímo voleného prezidenta. Prosazovatelé přímé volby by měli být nadšeni. Takových let čekání a nyní konečně zažívají splněný sen.

Jenže oni nadšeni nejsou. Veřejnou diskusí cloumá téma prezidentských pravomocí. Že prý je prezident nadužívá. Že prý by měly být okleštěny. Říkají to hlavně ti, kterým široký rozsah prezidentských pravomocí nijak nevadil, dokud na Hradě úřadoval prezident Havel. Ale říkají to hlavně ti, kdo se léta za přímou volbu prezidenta bili.

Neslyšeli varování, že přímá volba není žádným všelékem, který nalije novou sílu naší demokracii. Neslyšeli varování, že prezidentská volební kampaň rozhodně nebude méně kontroverzní, než volba nepřímá. A hlavně neslyšeli varování, že přímo volený prezident – ať už jím bude kdokoli – bude cítit sílu svého mandátu a bude mít daleko méně ochoty ke vstřícnosti vůči ostatním ústavním institucím.

Nejméně deset let jsem dokola psal o tom, že stoupenci přímé volby činí flagrantní logickou chybu. Srovnávají ohmatanou, očichanou a ochutnanou realitu nepřímé volby s ideálem, se svou vysněnou podobou volby přímé. Srovnávat se ale má ideál s ideálem a realita s realitou, ne realita s ideálem.

Nyní si očichali a ochutnali volbu přímou a jejich vysněná představa se jim hroutí. Ty, kteří dlouho před přímou volbou varovali, to nijak nepřekvapuje. Zato frustrace jejích včerejších stoupenců je zcela hmatatelná.

Za 23 let naší novodobé demokracie jsme zažili jen několik případů situace, kdy některý z ústavních činitelů zkoušel jít až na samu hranu svých pravomocí a zkusil je zkonzumovat bezezbytku. Prezident republiky nic podobného nepředvedl. Dosud žádný prezident.

Ale to se může změnit právě nyní, po zavedení přímé volby. Dnes přetřásané kroky prezidenta Zemana jsou pouhou selankou proti tomu, co může přímo volený prezident předvést ve vyhrocených okamžicích případných vládních krizí či po příštích volbách. To budeme vzpomínat na nadhozenou možnost odvolání vlády, prosazování velvyslance či (ne)jmenování profesora jako na malicherné patálie.

Někdo by mohl namítnout, že při ponechání nepřímé volby by naším dnešním prezidentem republiky byl zcela jistě nástroj podivných sil, učitel z Detroitu Švejnar. A asi by měl pravdu. Jenže o ústavních principech nelze přemýšlet takto účelově.

Dnes by si ti největší horlivci při prosazování přímé volby měli přiznat, že to byl krok do neznáma, ne-li rovnou krok úplně vedle. Zdá se, že tato debata je dnes už nezajímavá. Že ten zápas už skončil. Ale ona z jednoho pohledu zajímavá je. Naše zkušenost by snad mohla vést k větší opatrnosti před těmi, kdo i dnes navrhují nové neuvážené zásahy do politického a ústavního systému a vydávají je za recept na všechny naše současné problémy.

Ladislav Jakl, Institut Václava Klause, titulek upraven redakcí ePortál.cz

Čtěte také: 

Komu pomůže přímá volba prezidenta? Jen reklamním a PR agenturám!

Prezidentská volba skončí fraškou

Tomio Okamura říká to, co štamgasti po knajpách u piva. Proto má bohužel v boji o Hrad šanci

Klíčová slova: Zeman  | Schwarzenberg
5994 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Autor dopisu generálů: Občanská válka? Francouzský národ je na konci sil. Kdo za to může? 500 no-go zón, už i na venkověPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlatoAnglická škola se omluvila za karikaturu Mohammeda. Slíbila, že se to již nestane

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tušíPoslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění