Pražské ODS pobyt v opozici prospěje. Za posledni podraz by Nečasova strana měla TOP 09 paradoxně poděkovat

Autor: Jan Koucký | Publikováno: 24.5.2013 | Rubrika: Politika
Kalousek

Občanská demokratická strana nebude mít po 22 letech odpovědnost za chod hlavního města. Není to nic mimořádného, překvapivého a neznamená to ani konec světa. Prahu bude nově řídit koalice TOP 09 a ČSSD. A tímto konstatováním bychom mohli fakticky skončit, pokud by nás od parlamentních a komunálních voleb nedělil pouhý jeden rok. V našem případě tak musíme na současnou situaci na pražském magistrátu pohlížet ze dvou rovin.

Pražské ODS pobyt v opozici prospěje. Není třeba chodit kolem horké kaše, nebo jen lehce naznačovat. ODS poslední roky nevládla dobře a s jejími čelními představiteli je spojována řada nevýhodných veřejných zakázek. Ostatně svůj díl odpovědnosti má i ČSSD, která se nyní tváří jako někdo, kdo nebyl 22 let v centru dění.

Občanská demokratická strana si musí opět získat důvěru voličů a musí veřejnosti jasně říci, že je připravena k zásadním změnám. Na mysli mám samozřejmě osobnostní vyprázdněnost a to nejen v Praze. Osobně si totiž vůbec nejsem jist, že tou tolik potřebnou novou tváří je dnes už bývalý primátor Svoboda. ODS potřebuje nové tváře a návrat k pravicovému programu. Jedině tak může znovu žádat o důvěru veřejnosti, protože ODS je stále jedinou stranou, která by mohla být opět označována za stranu pravicovou. Jiná relevantní alternativa zde bohužel není. Médii tolik protěžovaná a propagovaná TOP 09 je ve skutečnosti KDU-ČSL v novém (knížecím) kabátě.

Náš druhý pohled by měl směřovat k chystané koalici TOP 09-ČSSD. O lidovcích se vždy říkalo, že rok před volbami již vyhlíží nového koaličního partnera, aby se jim nestalo, že půjdou od stolu. Novou pražskou koalici tak berme jako přípravu na koalici celostátní.

Vítězství ČSSD v parlamentních volbách je jistota, na kterou by se dalo už i vsadit. Otázkou zatím zůstává, kolik poslaneckých křesel socialisté získají. Nevěřím, že by se Bohuslavu Sobotkovi podařilo to, co Robertu Ficovi na Slovensku. Při vší úctě k panu Sobotkovi musím říci, že pan předseda Robertu Ficovi v populismu nesahá ani po kotníky. Je tedy reálné, že i po příštích volbách bude nutné sestavit koaliční vládu. A ČSSD bude velmi žádanou nevěstou.

ČSSD je zatím spojována pouze s KSČM. Je logické, že agentury pro výzkum veřejného mínění zjišťují sílu české levice. Jenže realita bude zřejmě úplně jiná.

Bohuslav Sobotka si je velmi dobře vědom toho, že pokud by poslechl Miloše Zemana a vytvořil menšinovou vládu ČSSD za podpory KSČM nebo Zemanovců, předsedal by vládě prezident Zeman a Sobotka by byl pouhou loutkou. Navíc Bohuslav Sobotka patří do pravdoláskařské skupiny, která nemůže vystát Zemana ani Klause. Jedinou alternativou je tak vláda ČSSD a TOP 09. Miroslav Kalousek se jistě rád obětuje a jako předseda rozpočtového výboru bude opět bránit nástupu KSČM k moci. Musí to být těžké přinášet takové osobní oběti......

ČSSD a TOP 09 spojuje mnohé. Obě strany si přeji zánik ODS. Obě strany jsou levicové a obě strany považují Brusel za symbol dobra - ostatně jako komunisté Moskvu v roce 1948.

Všichni ti, kteří příští rok skočí Karlu Schwarzenbergovi na lep budou překvapeni, jak stabilní a pevná bude vláda ČSSD a TOP 09. A co si budeme povídat, zase tak odlišná od vlády ČSSD-KSČM rozhodně nebude. Bohuslav Sobotka i Miroslav Kalousek touží po vyšším zdanění firem a živnostníku. Oba pánové milují regulaci a oba pánové věří, že život na dluh nás dovede k prosperitě. Ostatně v letech 2002-2006 nás o tom barvitě přesvědčovali. Bohuslav Sobotka jako ministr financí a Miroslav Kalousek jako předseda rozpočtového výboru a to za vlády ČSSD-KDU-ČSL-US-DEU.

Pro Občanskou demokratickou stranu bude nové volební období výzvou. Využije-li 4 roky k tomu, aby postavila do čela strany schopné lidi a připravila kvalitní pravicový program jako jasnou alternativu k vládě ČSSD-TOP 09, můžeme být v roce 2018 svědky renesance české pravice. Jen nevím, jak přežít to období socialismu v letech 2014-2018.

Práno pro ePortál.cz

Čtěte také: 

„Umím si představit vládu s ČSSD.“ Nic nového, Kalousku...

Kalouskovci v koalici s ČSSD? Tak to bych socialistům ze srdce přál!

 

"Pravičák" Kalousek udržuje sociální stát při životě. Kdy vstoupí do ČSSD?

Klíčová slova: ČSSD  | ODS  | Miroslav Kalousek  | TOP09
2923 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czPohroma se podle všeho blíží... Nemůže být vítězství Pirátů přece jen k něčemu dobré?

Eurabia.cz

Vzpomínky na Sýrii od českého diplomataVyhlazeni Evropanů je OK. Prostě jedna tlupa té druhé pobije samce a unese samice

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti JourovéA dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění