Ze zapřísáhlého levicového politika se stal kovaný pravičák. Co na to voliči?

Autor: Jan Koucký | Publikováno: 8.5.2013 | Rubrika: Politika
Vlajka - Slovenská Republika

Slovenský premiér Robert Fico je velkým vzorem českých sociálních demokratů. Fico dokázal drtivě zvítězit ve volbách. Buduje na Slovensku sociální stát. Zavedl euro. Zrušil pravicové reformy. Zkrátka činí vše ke spokojenosti obyčejného člověka. Jeden by pod tlakem mediálních dezinformací málem zatoužil, aby i u nás vládl člověk Ficova formátu. Ale věřte, že opravdu není o co stát. Je nejvyšší čas, nalít si pohár čistého vína.

České sdělovací prostředky referují o Ficově vládě pozitivně. Tak třeba všeználek Lidových novin pan Luboš Palata leckdy trpí až chorobným obdivem ke slovenskému premiérovi. Důvod je prostý. Robert Fico neodporuje a plní do punktíku vše, co Brusel nařídí. A to je panu Palatovi velmi sympatické. Ostatně sám ve svých textech volá po silnějším a mocnějším Bruselu. Aby také ne, když Evropská komise ocenila v roce 2011 novináře Luboše Palatu za jeho blog (Středoevropan Luboš Palata) na serveru Lidovky.cz. Ocenění je udíleno za zpracování evropských témat příspívající k lepšímu pochopení fungování institucí EU a evropské politiky. Vítěz obdržel pět tisíc euro. Ale zpět na Slovensko.

Slovensko trápí rostoucí nezaměstnanost a vysoké zadlužení. Ke konci dubna dosáhlo zadlužení hodnoty 52,1 procenta HDP. Jen za loňský rok se dluh zvýšil o devět procentních bodů a překonal tak dosavadní maximum 50,3 procenta z roku 2000. V roce 2008 přitom klesl na 27,9 procenta. Tolik číselná fakta pro možné zpochybňovače.

Ficova vláda bude muset zatáhnout za dluhovou brzdu. Ne že by to pan premiér sám chtěl, ale spuštění zachranného mechanismu, který se aktivuje, když závazky státu přesáhnou 50 procent HDP, si Slováci odsouhlasili loni v rámci zákona o rozpočtové odpovědnosti. Uvidíme, co to udělá se sociálním státem. První náznaky napovídají, že Robert Fico začíná praktikovat pravicovou politiku.

Pondělní Lidové noviny přinesly zprávu, že slovenská vláda začne šetřit na bohatých. Hned mě napadlo, proč by měl stát šetřit na bohatých, když ti od státu nic nedostávají. Omyl. Sociální stát pamatuje na všechny. Ficova vláda proto zvažuje, že zruší rodinné přídavky pro bohaté. Dále kabinet připravuje změny zákonů, které by měly vést k adresnějšímu přidělování rodinných přídavků. Podle tajemníka ministerstva práce chce vláda zajistit, aby peníze dostávali pouze ti, kteří je potřebují! To je změna! Jakmile musí socialisté skutečně šetřit, sahají po nástrojích pravicové politiky. Žádné neefektivní zvyšování korporátních daní. Sociální stát je třeba redukovat, aby klesly výdaje státního rozpočtu. Tomu říkám průlom!

Nebojte, nepropadl jsem bezmeznému optimismu a nečekám, že se z Fica stane přes noc vyznavač thatcherismu. Jen mě zaujalo, že když dojde na lámání chleba musí i kovaný socialista šáhnout po instrumentech, které skutečně fungují a nikoliv po těch, které nasliboval před volbami voličům.

Slovenský minipříběh jasně ukazuje, že evropský sociální stát je cestou do pekel. Jsem zvědav, zda si ze svého velkého vzoru vezme příklad i Bohuslav Sobotka, který také slibuje dávky pro všechny. A stejně jako před lety Fico slibuje i Sobotka, že vybudování sociálního státu zaplatí firmy, banky a živnostníci. Sázka na lidskou závist je podlost a hanebnost. Ale to už více vypovídá o voličích, než o těch, kteří na ni sází.

Zhruba za rok nás čekají parlamentní volby. Dávejme si velký pozor, co bude pan Sobotka slibovat a ještě větší pozor si dávejme, z jakých kapes bude chtít své sliby financovat. Je nevyřčenou pravdou, že státní dluhy splácí i obyčejný člověk.

Čtěte také: 

Tak tohle premiér pro své vlastní dobro přiznávat opravdu neměl

Fico je bůh. Začátek konce na Slovensku

 

Fico přiznal pravdu – pravý sociální demokrat je zloděj

Klíčová slova: Bohuslav Sobotka  | Fico
4079 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Premiér Orbán vyzval v k 7-bodové reformě EU!Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tušíPoslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění