Václav Klaus versus Ondřej Neff: Jak novináři nasazují masku arogantního ješity

Autor: Petr Žantovský | Publikováno: 23.12.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Klaus

Každou chvíli řeším potřebu demonstrovat svým studentům žurnalistiky na názorném příkladu, jak se v našich médiích zkresluje realita. Listuji tiskem s nůžkami v ruce a vystřihuji tu a tam rozházené příklady nejapného zacházení se slovy a informacemi, abych na nich pak ukázal, jak vzdálena jsou slova od skutečnosti, kterou mají vyjádřit. Málokdy se ale stane, že bych narazil na příklad tak komplexní a krystalický, který za mne (v Lidových novinách 19.12.) popsal president Václav Klaus. Patří mu tedy za to můj dík.

President se pozastavil nad tím, jak redakce Lidových novin naložila s rozhovorem, který poskytl Ondřeji Neffovi pro předvánoční magazín. Cituje otázky a odpovědi tak, jak byly zachyceny záznamníkem, a tak, jak nakonec stály na tiskové straně. Pro porovnání ocitujme spolu s presidentem:

Redaktor: Jak hodnotíte rok, který se chýlí ke konci?

V.K.: Pevně věřím tomu, že jsem neudělal pro občany ČR nic nečekaného, nic, co by zvrátilo jejich soud o mně. Jsem politikem velmi srozumitelným, který se chová očekávaně.

Tak vypadal jeden úsek rozhovoru v tisku. A takto vypadal na záznamu, tedy ve skutečnosti:

Redaktor: Mě velice zajímá vaše hodnocení toho vašeho třetího roku, kdy jste ve vrcholné státní funkci, zda ho pokládáte za úspěšný pro sebe? (zvýraznil PŽ)

V.K.: To jsou dvě věci. Jedna věc je hodnocení sebe sama a eventuálně jak to vypadá pro mě, a úplně jinou věcí je hodnocení tohoto roku pro ČR. Já bych koncepčně nebo metodicky tyto dvě věci velmi, velmi striktně rozdělil. (zvýraznil PŽ)

Redaktor: Čili kdybyste tedy hovořil o sobě. Co myslíte, že se vám nejlépe povedlo, a co se naopak nezdařilo?

V.K.: Pevně věřím tomu, že jsem neudělal pro občany ČR nic nečekaného, převratného, něco, co by je zklamalo nebo co by zvrátilo jejich soud o mě…(zvýraznil PŽ).


A tak by šlo pokračovat dál. Podstata změny mezi originálem, který zazněl v dialogu Ondřeje Neffa a Václava Klause, a verzí, která vyšla v novinách, je na první pohled patrná. Při zkrácení došlo ke změně úhlu pohledu na zpovídaného, tedy presidenta Klause. Z nevinného konstatování, že „snad neudělal nic, co by občany zklamalo“, se vyloupla sebechvála hodná orientálního paši. Zkrácení otázky vedlo k jejímu zobecnění, ale obsah odpovědi byl reakcí na užší, subjektivněji položenou otázku. V překladu to tedy vypadá tak, že když Klaus hodnotí minulý rok jako celek, řekne, že je přesvědčen, že sám činil kroky pouze dobré a je lidem vnímán tedy stále stejně (dobře). Tím, že vypadlo ono důležité rozdělení osobního a obecného, z Klause opět vychází ten nafoukaný vrchnosta, který je sám sobě středem vesmíru.

Chápu presidenta, že se jej toto krácení jeho interview poněkud dotklo. Opravdu je ve výsledku někým jiným, než jak se sám prezentoval v originále. Významový a hodnotící posun je nepřehlédnutelný. Na rozdíl od presidenta bych ale nekladl tuto jazykově-gramaticko-stylistickou eskapádu za vinu výlučně Ondřeji Neffovi. Přesněji řečeno, asi bych v tom nehledal přímo zlý úmysl poškodit pověst hlavy státu. Podobné výpadky se zpravidla dějí při mechanickém krácení textů editory, kteří nevnímají obsah, nýbrž pouze rozsah kráceného dílka. Což neomlouvá, a dvakrát ne, když je to interview s hlavou státu. Ostatně – těch pár slov, která svou absencí způsobila posunutý či dokonce úplně jiný význam zveřejněného textu, by určitě neohrozilo rozsah článku a potažmo celého magazínu tolik, kolik škody napáchala tato drobná, ale citelná hloupost.

A třikrát škoda, když se to děje právě v materiálu autora, jakým je Ondřej Neff, novinář a spisovatel, který určitě netrpí nějakou přehnanou předpojatostí. Ke Klausovi ani ke komukoli jinému.

Díky pečlivosti čtenáře Klause nyní mohu studentům na příkladu předvést, kam vede špatný výkon novinářské práce. Ale věřte, že to nebudu činit s radostí.

5239 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

To je hlína. Takhle se sluníčkáři zachovali, když si měli vzít k sobě domů imigranty. Podívejte seKdyž vidím, jak Fiala, Němcová, Kupka a spol. zreformovali ODS, tak se děsím, co by udělali jejich reformy za monstrum z Evropské unie, která už připomíná křížence mezi Šabatovou a Frankensteinem

Eurabia.cz

Britské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu Afričan ve Francií vyzýval k vraždění bělošských dětí a dostal jen pokutu

FreeGlobe.cz

Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomový

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Vyhození Klause ml.: Pryč s Václavem Moravcem, napsal. Teď utnul Fialu a ODSČaputová? „Budeme vás střílet, píše nám hoch od Sorose“. VIDEO o volbách na Slovensku
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění