Kterak "pravicový" ministr s chutí podpořil rudý bolševický nok

Autor: Zdeněk Jemelík | Publikováno: 23.4.2013 | Rubrika: Ostatní
soud

 

 

Ministr Pavel Blažek je velmi inteligentní, mimořádně vzdělaný a rozhodný politik. Překypuje ale temperamentem, který ho někdy svádí k ukvapeným soudům. V době, kdy musel nečekaně převzít úřad po vyhozeném Jiřím Pospíšilovi a spadl právě do zmatků kolem obsazení místa vrchního státního zástupce v Praze, nechal veřejnost nahlédnout do nesnadného myšlenkového vývoje, který ho posléze přivedl k rozhodnutí jmenovat Lenku Bradáčovou.

 

Jeho vystoupení z 18.dubna 2013 na podporu jmenování rudého vojenského prokurátora Jaroslava Fenyka ústavním soudcem doplnilo jeho obraz možná o náznak naivity a zcela jistě o nedostatek povědomí o historických souvislostech naší současnosti, příznačný pro jeho vrstevníky.

 

Prozradil, že Jaroslav Fenyk jej překvapil odbornou vyspělostí a příjemným vystupováním. Že se nechal oklamat pozlátkem, předvedu na nadsazeném srovnání: Zlopověstný Karel Vaš, Fenykův starší kolega, byl právník vysoké odborné úrovně. Nebo takový Reinhard Heydrich hovořil několika jazyky, byl všestranně vzdělaný, milý společník, vzorný manžel a otec čtyř dětí, skvělý houslista, šermíř a stíhací letec. Přes tyto klady je oba považujeme za odporné zločince. Jaroslav Fenyk sice není zločinec, je skutečně vzdělaný právník a může mít i milé vystupování, ale nic to nemění na skutečnosti, že byl horlivou oporou zločinného režimu. Odtud se odvozují pochybnosti o vhodnosti jeho jmenování ústavním soudcem.

 

Zatímco současným státním zastupitelstvím čas od času cloumají různé skandály a jeho důvěryhodnost v očích laické i odborné veřejnosti je kolísavá a spíše nízká, komunistická prokuratura byla dobře organizovaným úřadem s obrovskou mocí, jenž kolem sebe šířil strach. Prokurátorem se mohl stát jen občan bezpodmínečně oddaný protiprávnímu režimu. Uchazeči většinou dokazovali loajalitu členstvím v KSČ, ale nějakým způsobem ji museli prokázat i nestraníci, jichž byla mezi prokurátory menšina. Ostatně o přijetí na prokuraturu a jmenování vedoucích prokurátorů rozhodovaly stranické orgány. Pracovní zvyklosti prokurátorů, jejich ochota podřizovat se disciplinovaně vůli „vedoucí síly“ státu (nebo toho, kdo ji nahradí), postoje nadřazenosti nad ostatní občany, uzavřenost vůči veřejnosti atd. jsou neslučitelné s nároky na styl práce státního zastupitelství demokratického právního státu.

 

Posrpnové Československo bylo okupovanou zemí. Jeho administrativa plnila vůli okupační mocnosti. Lze ji přirovnat k administrativě Protektorátu Čechy a Morava. Jsou zde rozdíly, ale podstata je stejná. Německá okupace se projevovala otevřeným násilím, což bylo přiměřené válečnému stavu. Čechům bylo jasné, kdo je nepřítel, i když někteří Němci se chovali slušně a čeští kolaboranti svinsky. Národ byl ohrožen vyhlazením nebo vysídlením, pokud by Hitlerova říše vyhrála válku. Sovětská okupace proběhla v době míru, trvala podstatně déle a okupační politika byla sofistikovanější: špinavou práci zastala česká administrativa, řízená KSČ. Bylo obtížné, poznat kdo je nepřítel. Národu nehrozilo vyhlazení, ale po celou dobu okupace byl veden k zapomínání na svou historii, na své demokratické tradice a k potlačení vědomí národní identity.

 

Služba v  orgánech vynucování poslušnosti občanům vnuceného řádu tak má povahu vlastizrady. Právnicky vzdělaný člověk patrně věděl, jaká je povaha režimu, jemuž chce dobrovolně sloužit. Vstupem do služby ve vojenské prokuratuře se uchazeč zavázal podrobit se vojenské kázni a posílat před soud i obžalované, jejichž trestné činy by měly povahu odporu proti režimu nebo jiného projevu svědomí.

 

Je tedy otázka, zda člověk, který se odhodlal vykonávat takovou službu, je skutečně dobrý právník, když nerozpoznal, že se zavazuje ke službě protiprávnímu režimu. Nebo byl tak otrlý, že sice věděl, ale bylo mu to jedno, neboť šel jen po svém prospěchu a nepočítal s tím, že by se režim mohl za jeho života zhroutit ? A která z těch dvou možností je horší ?

 

Jmenování Jaroslava Fenyka se mi jeví jako špatný nápad i z neideologického hlediska. Dlouholetá služba ve funkci prokurátora, vojenského prokurátora, státního zástupce může vyvolat profesní deformaci myšlení, jednostranné zaměření na prokazování viny a protlačování obžaloby. Soudce ale je hledačem spravedlnosti, proto prokázání viny nemůže být jeho prvotním cílem. Platí to pro soudce obecných soudů obecně a pro soudce Ústavního soudu ČR zvlášť.

 

Buď jak buď, ministr Pavel Blažek podporou jmenování Jaroslava Fenyka z vrozené dobroty srdce ukvapeně poskytl Ústavnímu soudu ČR medvědí službu.

 

titulek upraven redakcí ePortál

 

Čtěte také: 

 

 

Pospíšil a Bradáčová hrdinové, Nečas s Blažkem padouši? Novináři odvádí povrchní a mizernou práci. Neinformovaný lid jim bohužel věří cokoli.

Klíčová slova: komunismus
4475 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Už i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!Co to k čertu je za zvrhlost?! Nehodlám dovolit genderovým fanatikům, byť třeba ve vedení státu, aby ve jménu svého nového náboženství mé děti poničili. I nadále bude moje holka nosit sukně a kluk kalhotyKdo tu šíří fake news?Ekoteroristé na rypadle

euPortal.cz

Je dojemné, jak ODS lamentuje nad tím, jak Babišova vláda zvyšuje daně, přitom to byla ODS, kdo navzdory svým slibům daně zvyšoval! Veľký brat: EÚ rozhodla o vytvorení databázy s biometrickými údajmi svojich občanov

Eurabia.cz

Švédský stát a města financují dotacemi islamizaci a islámský extremismus Britský rozvědčík z vedení Bílých přileb po smrti

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Respekt šíří fake news? Ozval se jeho bývalý šéfredaktorCo si Němci nechají ještě líbit? Další útok mládežníků. V přesile. Petr Robejšek varuje
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění