Dosavadní stav kriminalizoval lidi, kteří za své a bez nároku na peníze z veřejné kasy pěstovali byliny a produkovali z nich vyrobené přípravky. Nejenže kriminalizoval poskytování těchto přípravkům jiným, ale stíhal dokonce i ty, kteří si pěstovali marihuanu ryze pro osobní potřebu. Přes veškerou snahu státu o represi však dál vítězil zdravý rozum a zejména osobní zkušenost těch, kteří přípravky používají. A tak si politici vzpomněli na staré známé „Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to“. Bohužel si navíc zároveň uvědomili, že je zde nová oblast, která se hýbe a nedaní, natož aby dávala prostor pro dotování.

Výsledkem jejich snah je tzv. legalizace pro léčebné účely. Jinými slovy stát, pod deštníkem ochrany zdraví občanů, dal vydělat farmaceutickým firmám a přidal umělou práci byrokratům, kteří budou zase něco nového certifikovat. Do té doby, než uštědří razítko někomu od nás, budeme výrobní materiál dovážet ze zahraničí. Cena produktu, který bude pod dohledem státu, bude násobně vyšší, než kdyby si ho lidé s letitou zkušeností vyrobili sami, a stane se stejně nedostupným, neboť prozatím nebude hrazen z veřejného pojištění. Až bude (a on bude, to si pište, protože je to byznys), tak budeme lidem jejich státem uznaný drahý lék platit všichni, přestože si ho před tím dělali doma sami a nic po nás nechtěli. A kriminalizace? Ta poběží dál a kromě tzv. nelegálního pěstování a výroby budou navíc lidé stíháni i za neplacení daní.

Když chci sakra něco legalizovat, tak to přece dělám tak, že zruším předchozí svazující pravidla, a ne že vymyslím novou regulaci, která stará přirozená pravidla a fungující praxi nejenže nevymaže, ale zároveň stanoví pravidla nová, která už tak neblahý stav jen komplikují. To je legalizace nějakého stavu, jehož mnohdy umělá předchozí nelegálnost byla proti zdravému rozumu. Problém je, když se politici pustí do legalizace něčeho, co před tím fungovalo samo a bez problému. Pak vznikne jen nový bordel a nové problémy, které před tím nebyly. V případě legalizace marihuany pro lékařské účely tomu není jinak.

Je mi upřímně líto všech, kteří mají sebemenší pocit, ať už objektivní či subjektivní, že jim v jejich nemoci přípravky z marihuany pomáhají, a které stát tzv. legalizací postavil před nové problémy, které je čekají. Budou to mít teď ještě těžší.

titulek upraven redakcí ePortál

Čtěte také: 

Legalizace marihuany? Ve formě léků, shodují se zákonodárci

Drogová prohibice jako fašistický pohrobek

 

Zregulované Konopí! Za co, pane bože, za co?