Učitel v mateřské školce byl obviněn z pedofílie. Takhle vše nakonec dopadlo

Autor: Josef Provazník | Publikováno: 2.4.2013 | Rubrika: Ostatní
Vlajka - Dánsko

Národ je třeba neustále vzdělávat. A protože vím, že i mezi našimi čtenáři se najde mnoho diváků Babovřesk a čtenářů Michala Viewegha, tak jsem se rozhodl vám nepravidelně dávat tipy na opravdovou a intelektuální "kultůru". V prvním dílu bych vám chtěl doporučit dánský film Hon a vynikající divadelní hru Kdo je tady ředitel, která se hraje ve Švandově divadle. 

Divadelní hře Kdo je tady ředitel předcházel před 7 lety stejnojmenný film z dílny dánského režiséra Larse von Triera. Švandovo divadlo se hry zhostilo s bravurou sobě vlastní. Především Michal Dlouhý v hlavní úloze doslova exceluje. Zdatně mu sekundují i ostatní herci v čele s Kamilem Halbichem.

Zapomeňte na současné české filmové a divadelní komedie. V porovnání s humorem režiséra Larse von Triera nestojí za řeč. 

To samé platí o filmu Hon. Po shlédnutí tohoto majstrštyku si okamžitě uvědomíte, jakou roli asi v současné době hraje česká kinematografie v Evropě, potažmo ve světě. Odpověď je poměrně snadná. Žádnou.

Snímek Hon zpracovává závažné téma pedofilie, která je však pouze prostředkem k uchopení mnohem závažnějšího problému.  Tím je osamělost člověka nespravedlivě obviněného ze skutků, které nikdy nespáchal. Scénárista filmu si vybral ožehavé téma obtěžování malých dětí. Zrovna tak ale mohl být hlavní hrdina obviněn z vraždy, znásilnění, mučení či krádeže. 

Český tvůrce a milovník historie by potom mohl děj zasadit např. do 50. let minulého století a zkoumat reakce lidí na obvinění hlavního hrdiny ze zrady Sovětského svazu, pracujících a celé KSČ. 

Právě reakce známých a rodinných příslušníků obviněného učitele v mateřské školce tvoří gró celého filmu. Nedůvěra a nemožnost se bránit proti lži malé holčičky vykresluje charakter a uvažování "obyčejného člověka", které je stejné v České republice, Dánsku  či třeba v Číně.  Klasický obyčejný člověk nepotřebuje důkazy, protože on nehledá pravdu. 

Tento pokřivený charakter chce vidět viset viníka, ať už jím skutečně je či nikoliv. Ještě včera to byl přitom jeho nejlepší přítel. Dnes stačí málo a chtěl by jej lynčovat.

Obviněný učitel, jinak rozvedený čtyřicátník, je nucen čelit hněvu všech svých blízkých. Na jeho straně zůstává pouze syn. V místním obchodu jej zbijí do krve a doporučí mu, aby u nich již nikdy nenakupoval. Kdosi mu otráví psa a do okna hodí kámen, který jej mohl zabít. Ze školky je samozřejmě propuštěn atd.

Ze dne na den se ocitá v roli štvané zvěře. Vrchol filmu tvoří scéna z kostela, kam jde zkrvavený a zbitý na vánoční mši. To už je sice policií dávno propuštěn a jeho případ uzavřen, ale pro obyvatele městečka je stále zrůda a zvrhlík. Nikoho nenapadne, že i malá roztomilá holčička si může vymýšlet a její slova mohou být nesprávně interpretována. 

Až teprve v kostele pochopí otec dívky a největší přítel obviněného, jak moc se ve svém odsudku mýlil. I díky tomuto obratu se k učiteli bývalí přátelé opět vrací, ale už nikdy to nemůže být jako dřív. I když je obviněný očištěn, vznáší se kolem něj pachuť nedůvěry. Přátelé a známí se na něj usmívají, ale v koutku duše mu stejně nevěří. 

Konec filmu zůstává otevřený. Na společném honu se jej totiž někdo pokouší zastřelit...nebo snad šlo jen o náhodu? To už je na posouzení diváka...

Jak snadno se může stát člověk vyvrhelem společnosti. Jak jednoduše můžete ztratit důvěru svého okolí. V jeden okamžik jste jen lovná zvěř. Bez důkazu se stáváte občanem druhé kategorie. Všichni kolem vás vědí, že jste mizera  a gauner. Pravda nikoho nezajímá.

Nepřipomíná vám náhodou takový styl uvažování něco z naší "nefilmové" současnosti? Nepřistihli jste se někdy vy sami, že vám stačil jediný článek v novinách k tomu, abyste byli přesvědčeni o vině konkrétního jedince, bez důkazů a bez soudu?

šéfredaktor, nástěnkář, svačinář a vedoucí kulturní rubriky ePortál.cz

Čtěte také: 

8489 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Autor dopisu generálů: Občanská válka? Francouzský národ je na konci sil. Kdo za to může? 500 no-go zón, už i na venkověPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlatoAnglická škola se omluvila za karikaturu Mohammeda. Slíbila, že se to již nestane

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tušíPoslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění