Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby oni policisté v Rokycanech nechali tuto ženu jen tak odejít? Okamžitě by se v médiích, na sociálních sítích atd., objevily zprávy, že policajti jsou k ničemu, lumpů si nevšímají a slušný člověk, aby se bál chodit po ulicích. Kdyby se dotyčná chovala normálně a pokusila se se strážníky domluvit, nemusela se tato původně banalita tak vyhrotit.

V Americe je zvykem při silniční kontrole zvykem položit ruce na volant a nedělat zbytečné pohyby. Všichni to tam berou normálně. Jeden můj známý a shodou okolností bývalý ředitel městské policie jednoho moravského města, byl na návštěvě ve Státech a po New Yorku jezdil se známými autem. Najednou je zastavili policisté, nařídili vystoupit z vozu a nechali je všechny opřít o kapotu s roztaženýma rukama a nohama, tak, jak to známe z amerických filmů. Důvod? Měli v autě pivní plechovky, které nebyly zakryté a to se v USA nesmí. Za chvíli se vše vysvětlilo, plechovky pan ředitel s přáteli zakryli a byl klid. Jenomže v Americe mají policisté velkou autoritu a nikdo si žádné drzosti nedovolí, jinak skončí v poutech! Policie se prostě respektovat musí!

Dostávám také pravidelné svodky českobudějovické Městské policie. Ta poslední mně přišla dnes dopoledne. Píše se v ní, jak nějaký gauner v neděli dopoledne ukradl na místním hřbitově sv. Otýlie staré paní kabelku. Ta ho sice honila, jenomže zloděj utekl. Žena však okamžitě zavolala „měšťáky“, jejich hlídky byly na místě snad za dvě minuty a zlodějíček skončil v poutech. Paráda! Vím, že zdejší strážníci mají na svém kontě více takových úspěšných zásahů a jsem rád, že o nich zdejší média informují.

Jenomže, pokud budeme jenom zpochybňovat zákroky strážců pořádku, jediným, kdo se bude radovat, budou zločinci.

Čtěte také: 

Policie: Pomáhat a chránit, nebo rovnou střílet?

 

Pomáhat a chránit? Nebo otravovat a kasírovat?