Jednoznačně nejužitečnější pořad České televize. Navzdory mnoha kritikům

Autor: Josef Provazník | Publikováno: 23.3.2013 | Rubrika: Ostatní
Česká televize

 

Pořad Míši Jílkové Máte slovo je hojně kritizovaný, hojně propíraný a takřka všemi lidmi v mém okolí zatracovaný. Neprávem. Osobně jej shlédnu tak 3x za rok, ale považuji jej za to nejlepší, co Česká televize v současnosti produkuje. Bez ironie.

 

Máte slovo představuje pravdivou a hlubokou sondu do duše obyčejného člověka. Nikde jinde nemáte takovou příležitost poznat, jak uvažuje průměrný Čech či Češka. Pro sociologa ideální materiál k použití ve své práci, který nikde jinde tak snadno nezíská. Pro mě osobně neméně důležitá záležitost utvrzující mě v (povýšeneckém) názoru na většinovou populaci.

 

Poslední díl pořadu se zabýval nezaměstnaností a řešením tohoto problému současnou vládou. Jistě, mohlo by se jednoduše a správně říci, že zaměstnanost řeší trh a vláda jej nemůže standardními prostředky nijak ovlivnit.

 

Tuto pravdu se však neodváží sdělit svým obyvatelům žádná vláda na světě a vláda Petra Nečase v tomto ohledu není výjimkou. A tak ministr práce a sociálních věcí společně se svými náměstky neustále přicházejí s novými a novými recepty, jak zajistit lidem práci. Já a jistě i většina ze čtenářů ePortál tuší, že rozhýbat pracovní trh může jen méně regulací a méně zásahů státu, ale na tohle voliči samozřejmě neslyší.

 

V pořadu Máte slovo zastupoval vládu Petr Gazdík a náměstek ministra práce a sociálních věcí. Proti nim stál „lidový“ tlučhuba Zdeněk Škromach, jehož jsem viděl v akci po velmi dlouhé době. Musím říci, že mě nezklamal. Je to stále ten stejný populistický kecal, ze kterého mám nepříjemné mrazení v oblasti žaludku. Způsob, jakým vede diskuzi, je odporný a nehorázný. Skáče partnerovi do řeči, máchá rukama, racionální argumenty nebere v potaz. One man show lháře, jehož cíl je jediný – získat si na svou stranu masu nevzdělaných, důvěřivých a závistivých voličů. To se mu bezpochyby daří dobře, stejně jako celé jeho mateřské straně.

 

Pokud je politik typu Škromacha konfrontován s jasnými čísly, které jej usvědčují ze lži, přichází jeho výše zmíněné máchání rukama a nezastavitelný příval hloupých a bezobsažných blábolů. Když mu Petr Gazdík na jeho neustálé ataky sdělil, že v době vlády ČSSD, kdy celá Evropa zažívala úžasnou konjunkturu, byla nezaměstnanost v ČR jen o 20 000 nižší než dnes v době ekonomické krize, jen tím Škromacha povzbudil k dalšímu bezobsažnému spílání.

 

Škromachovi zdatně sekundovali i někteří diváci z publika. Jedna paní se značným zhnusením konstatovala, že zaručené právo na práci se změnilo ve výsadu. Kdyby tak ta nebohá žena tušila, že nic jako právo na práci ve smyslu uvažování socialistů nikdy neexistovalo a existovat nebude, patrně by skočila z mostu.

 

Další paní ve středních letech se rozčilovala, jak složité je dostat se do rekvalifikačních kurzů. Úředníci a stát jí prý neustále hází klacky pod nohy. Zcela správně ji na to opáčil motivátor, autor knih a především úspěšný podnikatel Ivan Toman, že jí schází vůle postarat se sama o sebe.

 

To je jádro pudla!

 

Češi ani po 24 letech od pádu komunistického režimu nechápou, že za své životy mají zodpovědnost především oni sami. Je to samozřejmě i otázka důstojnosti a hrdosti. Pokud něčeho dosáhnete bez cizí pomoci, zákonitě jste na svůj úspěch hrdí mnohem víc, než když vás kdosi neustále podpírá a „utírá vám nos“.

 

Samostatnost a vůle postarat se sám o sebe bohužel schází mnoha nezaměstnaným. Málokdy hledají chybu u sebe, častěji ji vidí u potencionálních zaměstnavatelů a především u státu. Jistěže. Stát mi přece musí sehnat práci, stát mi musí zajistit prostorný dům, rychlý vůz a bezstarostný život.

 

Dokud se tohoto pokřiveného pohledu na svět nezbavíme, nemáme šanci posunout se někam dopředu.

 

Psáno pro ePortál 

 

Čtěte také: 

 

Nezaměstnanost je dobrá věc. V jistém smyslu

 

Česká televize je zločinecká organizace

 

"Veřejnoprávní“ Česká televize zaměstnává neomarxistu Jana Šterna a přetahuje z Novy autory tupých telenovel. Co s ní?

Klíčová slova: Česká televize
17257 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Autor dopisu generálů: Občanská válka? Francouzský národ je na konci sil. Kdo za to může? 500 no-go zón, už i na venkověPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlatoAnglická škola se omluvila za karikaturu Mohammeda. Slíbila, že se to již nestane

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tušíPoslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění