Hon na čarodějnice

Autor: Ondřej Vašíček | Publikováno: 25.7.2004 | Rubrika: Zamyšlení

Vina – Ačkoli byli o vině čarodějnictví přesvědčeni i nejbystřejší soudci čarodějnic, a dokonce i čarodějnice samy, přesto žádná vina neexistovala. (Fridrich Nietzsche, Nesmrtelné myšlenky str. 46, Praha 1999)

Za nejhorší vlastnosti člověka považuji pokrytectví a závist, ze kterých pramení netolerance; netolerance křesťanské morálky. Podívejme se na dva modelové zločiny:

a) Krádež
Zde figurují dva hlavní subjekty: zloděj a okradený. Zloděj se úspěšně obohatí, čímž vzroste jeho užitek. Avšak okradenému se bohužel užitek sníží. Zatímco zloděj kradl dobrovolně, okradený přišel o svůj majetek zcela nedobrovolně. Tušíte tedy správně, že je namístě vstup subjektu třetího, který zloděje potrestá za újmu (nikoliv za vlastní zvýšení užitku!!!), kterou způsobil okradenému.

b) Prodej drog (novodobé čarodějnictví)
Opět zde máme dva hlavní subjekty: prodávajícího a kupujícího. Prodávající dobrovolně smění produkt za peníze, kupující dobrovolně smění své úspory za produkt. Oběma subjektům vzroste užitek. Já se ptám pánů inkvizitorů: Proč jim závidíte? Proč se snažíte vnutit vlastní styl života, svoji víru, někomu, kdo o ni nestojí? Proč stavíte na hranici nevinné?

Zastánci prohibice drog mají patent na krásno, patent na „dobrý život“, který se snaží násilím vnutit všem ostatním. Moudré hlavy inkvizice totiž zjistili, že některé jsou špatné, jiné ne. Kdokoliv s jejich názory nesouhlasí, stane se v jejich očích zločincem! Těžce závislý na nikotinu od nich může čekat požehnání, příležitostný kuřák marihuany žalář...

Zakázané drogy prohlásili za nezdravé, kdy zakáží tučné maso? Přejídání? Větší než malé množství čokolády? Zdravý způsob života především!

Já nikomu jeho morálku neberu, každý ať si dělá, co chce, pokud tím neporušuje základní práva ostatních. Nikoho ke kouření marihuany ani k pití alkoholu nenutím, ale očekávám stejnou toleranci od ostatních. Prodejem drog nikdo ničí práva neporušuje. Tak milí lovci čarodějnic nezáviďte, dejte si panáka,... a nám pokoj!

3139 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Pomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastŘada výzkumů shodně ukazuje, že v evropských zemích s každou další generací klesá IQ, a to i když je zohledněna imigrace. Evropská civilizace: Jako přežrané myši?

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

A Petříček mlčí! Tereza Spencerová žaluje Západ za jatka, o kterých se mlčí. Jde i o Trumpa. A o vásPlukovník Šlachta promluvil. I o kauze Nagyová. Mnohým se to nebude líbit
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění