Stručně z agenturních zpráv. Farma Bolka Polívky byla stavební firmou, která mu tam stavěla pension a wellness centrum, poslána do konkurzu. Bolek Polívka údajně neplatil, ten zase tvrdí, že nezaplatil, protože byla špatně odvedená práce, stavební firma tvrdí, že práci reklamoval až když se začala důrazněji domáhat svých financí .... to ať si páni podnikatelé vyříkají mezi sebou, případně u soudu. Mě tam zarazila jiná věc.

Celý ten projekt pensionu a wellness centra stál 32 milionů, z toho 24 milionů hradila Evropská Unie. Proboha proč? To je to věc skutečně tak potřebná? Ať na to nahlížím z jakéhokoliv úhlu, tak vidím jenom zápor a nesmysl. Nejsem sám, jak zde již v blozích zaznělo. Ale já půjdu dál než mí kolegové.

Bolek Polívka určitě není v kraji jediným provozovatelem hotelu, sauny, či nějakého volnočasového zařízení. Všichni ostatní také dostali dotaci, aby byly podmínky vyrovnané? Určitě ne. Ti ostatní musí peníze vydělat jinak. Tohle je jenom o získání neuvěřitelné konkurenční výhody za státní peníze. Jak k tomu ti ostatní přijdou, že by lidé jezdili místo k nim k Bolku Polívkovi jenom proto, že ten má wellness centrum? Ti ostatní ho totiž nemají, protože jen Bolkovi Polívkovi to zaplatila Evropská Unie. To není o dobrém, nebo lepším podnikání. To je o dobrých známých, případně o schopnosti napsat vhodný podnikatelský projekt, aby se ty peníze EU dostaly. Nechci spekulovat, že jde o uplacení příslušného úředníka. A je jedno, že třeba u Bolka Polívky vaří špatně, personál je nepříjemný - neříkám, že to tak je -  ale i kdyby to bylo, tak wellness bude stát, protože to zaplatí EU bez ohledu na to, jestli je Bolek Polívka dobrý nebo špatný podnikatel. Ti ostatní teď mohou právě kvůli těm penězům z EU třeba i zkrachovat, protože hosté budou kvůli wellnessu jezdit k Bolkovi. Kdyby si to postavil za své peníze, které si podnikáním vydělal, tak nelze říci ani ň, ale takhle se musí jen říci velké FUJ!

Aby bylo jasno. Nemám nic proti Bolkovi Polívkovi osobně. On asi jen využil možnost. Ale díky tomu, že je známou osobností, ukázal tu nestoudnost v plné parádě. Takových případů je u nás určitě hodně. Akorát se o nich moc neví a nemluví, protože je nereprezentují známé osobnosti.

Zkusme to vzít z regionálního pohledu. Mnozí řeknou, že takovéto projekty zatraktivní zanedbané kraje a přitáhnou tam turisty. Hm. Ale já pokládám otázku: do toho kraje, nebo do toho welness centra? Kdo chce kraj vidět, pojede tam tak jako tak. Kdo tam pojede právě kvůli tomu projektu wellness centra za peníze EU, tak své peníze utratí právě u Bolka Polívky a kraj stejně utře nos. Prostě dotace do soukromého podnikání je nejhorší nesmysl a nespravedlnost, jaká se může stát.

Když už mají jít dotace z EU do chudších krajů, tak jedině na infrastrukturu, tedy třeba na hezké silnice, cyklostezky, nebo pěší trasy. To lidi určitě přitáhne. Mohou zaplatit i nové chodníky, kanalizaci či vodovod. Ale určitě se tím nemůže dotovat soukromý business. Proboha, kdo tohle vůbec mohl vymyslet a následně povolit? To je přeci hospodářský zločin.

Abych nebyl úplně nespravedlivý. Dokážu si představit výrobnu, která z větší části zaměstnává invalidy. Svými výrobky si na sebe nemůže nikdy vydělat, protože ti invalidé prostě příliš produktivní a schopní nejsou. To je jediný případ, kdy jsem ochoten tolerovat dotace do soukromého podnikání. A je to správně a je to solidární. Ale abychom z našich daní - ano i my budeme postupně přispívat do EU, ale to není to podstatné - podporovali jednoho podnikatele na úkor druhého a jenom na základě toho, že ten jeden má známosti a ví jak napsat příslušná lejstra, zatímco ten druhý umí své podnikání sice lépe, ale těm lejstrům zase tolik nerozumí, tak to tedy ne. Má-li to tak do budoucna i nadále takto chodit, pak hlasuji pro vzdání se všech dotací z Evropské Unie. Tohle totiž povede k tomu, že na trhu zůstanou jenom ti papírově schopnější a vytlačí ty, co podnikají sice lépe, ale dotacím nerozumějí.

Když se Petr Nečas vrátil hrdě z Bruselu, kde se projednával rozpočet z EU na další léta a bil se pyšně v prsa, jak nám vyboxoval více peněz, tak jsem se jen ušklíbl. Pokud by se totiž ty peníze i nadále měly používat takovýmto způsobem, tak nám prokázal jen medvědí službu. Bez těch peněz by nám bylo líp. Trh by byl čistší a zdravější. Přežili by jen ti skutečně schopní a byli bychom celkově více konkurenceschopní. Nakonec bychom na tom vydělali všichni.

Víte, my si teď řekneme, že prostě jeden podnikatel získal nezaslouženou konkurenční výhodu, tak se toho zase tolik nestalo. Myslíte? A co ti ostatní, co zkrachují? Taky se vás to přímo netýká? A víte kolik lidí u těch ostatních ztratilo pracovní místa? A kolik následně ubylo pracovních míst u jejich subdodavatelů? Také se to netýká žádného vašeho známého nebo příbuzného? Jste si jisti? To je prostě mor, který se rozleze.

Nejde jen o to vysát z EU co se dá. Musíme myslet i na to, jak to použít. Na pension a wellness určitě ne. To radši dotace žádné, než je použít takto. Protože ty následné škody budou nakonec vyšší, než kolik činila ta dotace.

text byl převzat z autorova blogu, titulek upraven redakcí ePortál

Čtěte také: 

"Dotace ponechávají protikorupčníky v klidu. Často totiž patří mezi dotované", říká Jaroslav Kubera

 

Chceme svobodu nebo přerozdělování?

Pane Andreji Babiši, přestaňte hrát divadlo