„Jen doufám, že vás tam nezapíchnou," vysmíval se v přímém přenosu mocný podnikatel politikovi

Autor: Odjinud | Publikováno: 12.3.2013 | Rubrika: Média
barta

Souboj toastových chlebů u Moravce. Tak by se dala nazvat debata v Otázkách Václava Moravce. Podle majitele Agrofertu Andreje Babiše za vysokou cenu potravin může hlavně strana Víta Bárty. Podle šéfa VV za to zase může podnikatel Babiš. Místo debaty o cenách, potravinové soběstačnosti či zemědělské politice EU se tak mezi hosty řešila snůška obviňování, nadávek a lží.

Podle miliardáře Babiše za vysoké DPH, a tedy za vysoké ceny potravin, může hlavně Vít Bárta a Věci veřejné. Babiš zdůraznil, že předseda VV a jeho 19 „kumpánů“ v září roku 2011 hlasovalo pro zvýšení DPH z deseti procent na čtrnáct. „Zvedlo se DPH všech produktů. Pan Bárta je hlavní viník ve zvyšování cen DPH,“ řekl Babiš s tím, že stejně hlasovali ještě v listopadu.

Bárta prohlásil, že i kdyby měl Babiš pravdu, Věci veřejné mohou jen za čtyři procenta, kdežto Agrofert za zbývajících 18 procent. Jeho straně tak v opozici nyní zbývá akorát křičet po změně. Například by chtěli navrhnout opatření, aby se Babiš s Agrofertem nemohl chovat tak, jako doteď.

Škůdce a manipulátor

Nynější předseda véček si vyslechl z úst miliardáře celou řadu urážek. Právě Bárta je podle Babiše největší škůdce tuzemských potravin a manipulátor veřejnosti, který neustále lže. Tak jako před volbami, jako v případu dálnic či vypořádání se s politickými dinosaury, vedle kterých nakonec skončil. „Nechápu, proč vůbec s Bártou debatuju. Je jako Brouk Pytlík, který rozumí všemu,“ poznamenal ironicky Babiš a vytáhl stejně jako oponent toustový chléb na stůl.

Usměvavý Bárta chtěl především slyšet vysvětlení, proč je v Čechách cena potravin vyšší než u sousedů v Německu, přičemž namítl, že rozšiřování Babišova Agrofertu může způsobit diktát cen na trhu. K demonstraci neopomněl předvést láhev plzeňského piva, byť mezi Prazdrojem a Babišovým holdingem není příliš společného.

Podnikatel připomněl, že je mylné si myslet, že producenti na trhu rozhodují o cenách potravin. „Ve světě není nikdo, kdo má takové postavení. Ani Danone, ani Coca-Cola, ani Nestlé,“ bránil se Babiš. Místo neustálých výtek bychom naopak jako Češi měli být hrdí, že jeho firma koupila největšího pekaře v Německu. Většinou to totiž bývá obráceně.

Bárta se v OVM opřel do Babiše i kvůli kvalitě jednotlivých potravin, například kuřete z Vodňan. „Obdivuju, jaký je Bárta lhář. To já bych nedokázal,“ znovu očastoval předsedu VV a pozval ho do Vodňan rovnou na exkurzi. „Jen doufám, že vás tam nezapíchnou,“ dodal Babiš. České potraviny jsou, podle něj, jedny z nejlepších v Evropě. Může se totiž jednoduše dopátrat původ.

Komentář Víta Bárty: Je velmi úsměvné, že Andrej Babiš a jeho koncern Agrofert čítající přes dvě stě firem tvrdí, že nemá vliv na cenu potravin. Tento jeho argument je naprosto lichý. Babiš ovládá od hnojiva přes osivo, sklízecí techniku, obilná sila, mlýny, pekárny, masny, drůbežárny, velkochovy atd… V každém segmentu od vidlí po vidličku má zastoupení. On sám tvrdí, že je to proto, aby mohl kontrolovat kvalitu potraviny, ale toto multilevelové zastoupení mu samozřejmě umožňuje i kontrolu ceny. V čem je ale klíčová výhoda Andreje Babiše? To jsou sila.

text byl převzat z Parlamentních Listů

Čtěte také: 

Nejvíc másla na hlavě má Babiš

Aha, tak je to jasné: Politika deseti lahví vína

 

"Spasitel" Babiš miluje Kmentu, žaluje Spurného a nenávidí korupci

Klíčová slova: Věci Veřejné  | Babiš  | Vít Bárta
10688 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Europoslanec z Irska v rádiu: Lidé touží po zdražování, bídě a ekototalitěPlynová krize v Evropě se stále zhoršuje! Ceny plynu narůstají do obrovských výšekAfričtí uprchlíci obohacovali svým terorem Itálií a Rakousko ....České oběti a jejich němečtí vrazi: O tom, jak Česká republika pomáhala unikat válečným zločincůmPlynovod Nord Stream 2 dokončen. Ukrajina již nemůže vydírat Evropu a Rusko ...

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czČas utíká. 20 let už uplynulo ode dne, kdy mrakodrapy Světového obchodního centra, které byly vystavěny tak, aby odolaly nárazu letadel, byly strženy k zemi řízenou demolicí

Eurabia.cz

Strana domorodců chce přejmenovat "koloniální" Nový ZélandMaďarsko posiluje ostrahu hranic proti imigrantům

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Znalci posuzovali 195 obrazů. 153krát při tom chybovali. Přehlédli podpis, datum, spletli velikost. Ruská ruleta s osudy odsouzených pokračujePráskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění