Může se to na první pohled zdát přehnané. Je fakt, že Chávez na rozdíl od bývalého šéfa ruských bolševiků nemá na svědomí miliony mrtvých. Nicméně oba spojuje jakýsi mýtus, který zakrývá pravdu. Dále oba sbližovala utkvělá představa ohledně vymýcení chudoby, s tou se prý skoncuje tak, že bohatým ukradneme jejich majetky. To je ovšem kolosální nesmysl, který nakonec vede ještě k větší nouzi.

Přitom Stalin nebyl nic jiného než zločinec, průměrný člověk, paranoik, a slaboch.

Někteří jeho obdivovatelé tvrdí, že byl efektivním manažérem, ovšem opak je pravdou. Autor vynikající knihy Koncentrační tábor Rusko Ivan Soloněvič popisuje, jak spolu s dalšími vězni z gulagů plul na malém plavidle po Bělomořském kanálu. Neviděl v okolí žádné další lodě a tak se ptal kapitána, kdo tady vlastně pluje. Dočkal se odpovědi, že přece oni. Když se však ptal na další lodě, tak mu bylo řečeno, že před týdnem se tu plavili válečné čluny bez výzbroje.

Krutou pravdou totiž je, že průplav dlouhý 227 kilometrů byl sice ve Stalinové éře postaven za cenu tisíce mrtvých vězňů z gulagů za rekordních 22 měsíců, ovšem kvůli nízké hloubce 3-4 metrů jim nemohou proplouvat větší lodě, takže je skoro k ničemu.

Někteří Stalinovi příznivci o svém vzoru básní, jako o velkém vojevůdci, který zachránil Sovětský svaz za II. světové války před Hitlerem. Další nesmysl! Stalin se pokoušel velet svým vojákům v prvním roce bojů, ovšem výsledkem bylo několik katastrofálních porážek Rudé armády, například u Kyjeva a Vjazmy. Sovětský svaz před potupnou porážkou od Německa zachránilo jedno z mála Stalinových rozumných rozhodnutí, kdy se ve skutečnosti vzdal velení armády.

Hugo Chávez je zase populista první kategorie, který toho sice jako prezident Venezuelanům hodně nasliboval, ale prakticky nic nesplnil. Tato jihoamerická země je z velké části závislá na těžbě ropy. Ovšem poté co v roce 2009 nechal Chávez znárodnit ropný těžební průmysl, těžba této důležité suroviny v zemi silně klesla. Venezuela nemá dostatek vlastních odborníků a rovněž neudržuje těžební stroje a zařízení v potřebném technickém stavu.

Nemá cenu ani psát o tom, že chudí ve Venezuele dále zůstali chudými a hlavní město Caracas stále obklopují věnce slumů. Navíc v zemi obrovsky vzrostla kriminalita, po setmění se nedoporučuje chodit po ulicích a korupce zde dosahuje obrovských rozměrů, proti kterým jsou poměry v České republice solidní a spořádané.

Stejně jako za éry jiného jihoamerického populisty - bývalého chilského prezidenta Salvadora Allendeho, panuje ve Venezuele chronický nedostatek hlavních potravin, které jsou nyní na oficiálním trhu jenom na příděl a navíc se dostanou jen některé dny v týdnu. Takto jaksi končí všichni levicoví demagogové, kteří nabízejí jednoduchá laciná populistická řešení. Ovšem buď nechápou, že skutečný život je složitější nebo to dobře vědí, ale vědomě lidem lžou.

A proto měli Stalin a Chávez ještě jedno společné, chudákům ve svých zemích nijak nepomohli a ti žili a v případě jihoamerickém dál žijí v bídě, jako předtím.

Čtěte také: 

Chavéz se připravuje na invazi Američanů

Přesně před 123 lety se narodil "pravicový" diktátor Hitler. Proč je zakázáno oslavovat jej, když komunistické zrůdy Stalin, Mao a Che jsou ok?

 

Socialistům a komunistům se nedá věřit