Neporazil komunismus, nepřispěl k mírovému rozdělení Československa a nedovedl nás do EU a NATO. Víte, o koho se jedná?

Autor: Jan Koucký | Publikováno: 23.2.2013 | Rubrika: Ostatní
Havel

Ve skrytu duše jsem doufal, že až uplyne rok od skonu Václava Havla, dojde ke zklidnění emocí a jeho politické angážmá bude realisticky hodnoceno. Nestalo se tak a mám obavy, že se něčeho takového nikdo z nás nedožije. Adorace Václava Havla neutichá. Naopak nadále nabírá na síle a intenzitě. Ze strany Havlových obdivovatelů slýcháme, že bývalý prezident porazil komunismus, mírově rozdělil Československo, dovedl nás do NATO či EU a nespočet dalších omylů a mýtů, na které je nutné reagovat a neúnavně je vysvětlovat.

Nemám problém s tvrzením, že Václav Havel byl výraznou postavou polistopadové politiky. Obdobně můžeme označit už jen Václava Klause a Miloše Zemana. Ostatně již před prvním kolem prezidentské volby jsem psal, že se mi zamlouvá prezidentská linie Havel-Klaus-Zeman. To co mi vadí, je bezmezné uctívání Václava Havla, které z výrazné politické osobnosti dělá Spasitele, jehož kroky změnily svět a bez jehož přítomnosti bychom byli i nadále sovětským satelitem.

Mýtus číslo 1 - Václav Havel porazil komunismus

Je zarážející, že ti, kteří se označují za stoupence pravdy a lásky, se dopouštějí takové lži. Zřejmě je to způsobeno tím, že přívrženci elitářské demokracie nemohou přenést přes srdce, že hlavní zásluhu na konci komunismu v Evropě mají Margaret Thatcherová a Ronald Reagan. Oba symbolizují to, co lidé kolem Václava Havla nenávidí – klasickou parlamentní demokracii a trh bez přívlastků. A co si budeme povídat, drtivá většina pravdoláskařů jsou levičáci. Je třeba říkat nahlas a důrazně opakovat , že bez britské ministerské předsedkyně a amerického prezidenta by se pád železné opony prostě nekonal. Současně mi není nic známo o tom, že by Československo stálo v čele změn, které se na konci 80. let udály.

Daleko před námi bylo Polsko (Solalidarita), kde se již v červnu 1989 konaly volby, ve kterých občané svobodně rozhodovali o složení části parlamentu. Následně se začal hroutit režim v Maďarku, NDR, Bulharsku a následně i v ČSR. Ostatně samotný Petr Pithart přiznal, že československý disent nebyl na převzetí moci vůbec připraven. S nadsázkou lze řici, že v Československu se revoluce plánovala u piva, kdežto v Polsku se sen měnil ve skutečnost. Závěr si udělejme každý sám.

Mýtus číslo 2 - Václav Havel přispěl k mírovému rozdělení Československa

Rozdělení Československa bylo logickým krokem. Nebýt éry socialismu, došlo by k rozdělení daleko dříve. Slováci toužili po vlastním státě. A na této tužbě nevidím nic nepatřičného. Je nabíledni, že rozdělení vzájemné vztahy zlepšilo. Václav Havel si nikdy nedokázal získat přízeň Slováků. Když někomu zavřete zbrojovky a připravíte lidi o práci, tak nečekejte vděk. Vděk nemůžete čekat ani v případě, že se budete hanlivě vyjadřovat o největším bratislavském sídlišti. To jen pro příklad, abych nebyl obviněn z obecných frází.

O Havlově vztahu ke Slovensku vypovídá i to, že jeho první zahraniční cesty po zvolení hlavou státu vedly vždy do Německa. Dále je třeba připomínat, že v rozhodujících okamžicích nebyl Václav Havel na Hradě. Václav Havel odstoupil z funkce československého prezidenta 20. července 1992 tedy poté, co nebyl Federálním shromážděním zvolen na další funkční období. Současně chci zdůraznit, že jiné než mírové rozdělení Československa nebylo na pořadu dne. Nehrozila občanská válka. Proto už samotná zmínka o mírovém rozdělní je zavádějící. Opět jsme tak svědky snah o připisování zásluh někomu, kdo stál mimo hlavní dění. Důvod je opět prostý. Nepřiznat zásluhu Václavu Klausovi.

Mýtus číslo 3 – Václav Havel nás dovedl do NATO a EU

Severoatlantická aliance je dnes, obdobně jako OSN, mrtvý projekt. A není to pouze proto, že již neexistuje SSSR. Členské státy Aliance se nedokáží dohodnout na úloze NATO v 21. století. A přitom příležitostí ukázat svůj vliv je nespočet - Írán, KLDR, Sýrie nebo Afrika. NATO zkrátka podlehlo módní vlně, která říká, že armáda je zbytečná. Zvláště evropská část NATO si zakládá na tom, že své vojáky nikam neposílá. Co kdyby se tam náhodou střílelo. Nechci se však rozepisovat o postavení NATO v soudobém světě, jen chci ukázat, že z dnešního pohledu se nemusí zdát naše členství Alianci tak důležité jako v devadesátých letech minulého století.

Nikoliv EU, ale NATO bylo zárukou míru, svobody a demokracie v Evropě. Vím, že eurohujeři to vidí jinak, ale fakta mluví pro mé tvrzení. Naším členstvím v NATO jsme chtěli světu dokázat, že to s návratem k demokracii myslíme vážně a že nebudeme dělat žádné experimenty. Pro naše členství v NATO byly všechny politické strany kromě KSČM. Lze tak říci, že o zásluhu se dělí Václav Klaus, Miloš Zeman a Václav Havel. Bez prvních dvou by to ten třetí jen těžko prosadil.

Pro někoho bude možná překvapením, že přihlášku do EU podal 17. ledna 1996 tehdejší předseda vlády Václav Klaus. Snad nebude sporu o tom, že hlavním motivem podání příhlášky byl vstup na evropský trh. Václav Klaus tak odstartoval přístupová jednání, která vyvrcholila 1.5.2004, kdy jsme se stali členy EU. I zde panovala politická shoda. A co si budeme povídat, členy EU jsme se stali jen a jen proto, že jsme slepě přijali vše, co po nás Brusel chtěl. Ale za to již poděkujme levicovým vládám z let 1998-2004. Naši zástupci, zvláště Vladimír Špidla a Václav Havel, stavěli zájmy Unie nad zájmy vlastního státu. Ostatně pokračovatelů mají oba pánové nespočet.

Při hodnocení posledních 23 let je nám neustále podsouváno, že za vše dobré může Václav Havel, který statečně bojoval proti izolacionastickým a proruským aktivitám Václava Klause. Snad i tento text přispěje k tomu, abychom na polistopadové období nahlíželi krapet realističtěji. Překročme už konečně Rubikon a dívejme se i na éru Václava Havla střízlivýma očima. Je možné, že řadě lidí spadnou růžové brýle, ale to už se při vyřčení pravdy stává.

Čtěte také: 

Václav Havel si zaslouží úctu nikoliv bezmezné oslavování

Václav Havel Svatým Václavem nebude, i kdyby jejich sochy vyměnili

Jak bystrý intelektuál Havel nakonec podlehl unylému Ptydepe Evropské unie a socialistů 21. století

Klíčová slova: Zeman  | Václav Klaus  | Václav Havel
15238 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Než se Církev bude těšit ze zmrtvýchvstání, musí spolu s Kristem snášet Jeho utrpení, zejména však Jeho ukřižování. Víme, že Krista zradil Jidáš, apoštol, a proto dnes zrazují Církev nástupci apoštolůPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Jak Izrael likviduje své nepřátele? Mohli bychom se inspirovat i my v boji proti islamismu?Česka media dnes přepisuji historií, tak jako to dělali komunisti

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepáraliKavárník s Pospíšilem a Ferim hodoval na Karlově mostě, teď promluvil: Porušoval jsem zákony, byl jsem na to hrdej
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění