Úděsnou situaci ohledně kolem moskevského Velkého divadla popsal přesně ve svém šestém čísle časopis Reflex. Už samotná rekonstrukce tohoto jednoho z hlavních symbolů ruské kultury byla velkým průšvihem. Během šesti let oprav se cena z úvodních odhadů zvýšila šestnáctinásobně na konečných 34,5 miliard rublů (cca 23 miliard korun). Je jasné, že tato rekonstrukce byla silně předražena a zjistilo se, že například firma Kurortprojekt si nechala třikrát proplatit přípravu dokumentace a místo původních 98 milionů vyinkasovala 1,5 miliardy rublů. Další důkaz toho, že navyšování cen je na ruských stavbách normální.

Konkurence mezi baletními umělci je tvrdá všude, ovšem jen v Rusku se jde do extrémů, když šéfa baletu někdo na ulici polije kyselinou a málem oslepí.

Stejně tak vražda městského poslance Pachomova, kterého podle Deníků Bohemia nechal brutálně zavraždit a před smrtí krutě mučit bývalý vysoký státní úředník - exministr bytového hospodářství Moskevské oblasti Jevgenij Charitonov, protože mu dotyčný dlužil 80 milionů dolarů. Nabízí se také otázka, jak si mohl státní úředník ze svého oficiálního platu našetřit tolik peněz a ještě je půjčovat? Je jasné, že takové peníze získal Charitonov jen z úplatků.

A petrohradský podnikatel Chibovskij už nemohl dál snášet masivní a v Rusku všude přítomnou korupci a tak se zastřelil. Nechtěl už dále uplácet tamní městské úředníky za zakázky pro městskou společnost Lensvet, která má v Sankt-Pěterburgu na starosti veřejné osvětlení. Nutno říci, že lidé z radnice nebyli vůbec troškaři a z každého kontraktu si vzali pětinu jeho hodnoty.

Ruská společnost je nemocná a to dlouhodobě. Tradiční součástí „ruské kultury“ už od dob carismu je pohrdání lidským životem, který zde nemá žádnou cenu. Vrcholem teroru vůči vlastním obyvatelům pak byly bolševické represe za Stalina, které připravily o život desítky milionů lidí. Ovšem už v třicátých letech 19. století Rusko násilím dobylo Kavkaz a při této agresi zahynulo 8 milionů Kavkazanů, polovina tamního obyvatelstva. Proti brutalitě Rusů vůči kavkazským národům byla americká válka s indiány téměř nevinnou hrou na vojáky.

A právě jakákoliv absence sebereflexe je největším problémem Ruska. Američané se za zabíjení indiánů stydí stejně jako za otroctví Černochů a americké děti se ve škole učí, že to bylo špatné. Stejně tak němečtí žáci vědí, že nacismus byl zločinný a německé výpravy při návštěvě Polska povinně navštěvují vyhlazovací tábor v Osvětimi. Na exkurzi tam byl například minulý rok i reprezentační fotbalový tým Německa.

V Rusku je to ovšem jinak. Prezident Vladimír Putin se nechal slyšet, že masový vrah Stalin byl vlastně efektivní manažér (což je ovšem velká hloupost) a Rusové si problémy se svými dějinami, v nichž dobývali území jiných národů a povraždili přitom miliony lidí, nedělají.

Výsledkem je ovšem typické ruské násilnictví a společnost, která nemá žádné morální zásady a zrůdy si jdou za svým cílem. Jistě vraždy a korupce jsou všude na celém světě, jenomže v Rusku je brutalita vrahů mimořádná a korupce mimořádná. Milionové úplatky berou i nejvyšší policejní hodnostáři, jak ukazuje kauza právníka Sergeje Magnitského, který dokázal, že šéf protikorupčního odboru ruské policie okradl stát na daních o 238 milionů rublů. Magnitskij na svoji odvahu doplatit, byl zatčen za vymyšlený trestný čin a ve vyšetřovací vazbě po necelém roce zemřel.

Obyčejní Rusové jsou fajn, mezi nimi je spousta srdečných a skvělých lidí a jsou to vlastně chudáci, jež  doplácejí na kreatury, které řídí Ruskou federaci. Těch je mně líto.

Neříkám, že bychom se měli tvářit, že Rusko neexistuje. To by nic neřešilo a pokud někdo s Ruskem obchoduje, tak je to v pořádku. Žijeme v demokratické společnosti a jednou z jejich zásad je i svobodný neomezovaný obchod.

Nicméně je důležité si připomínat, že Rusko je ve skutečnosti stát ovládaný mafií, která se nezastaví před ničím. A je na to je třeba myslet i v případě angažování ruských firem v České republice. Britský žurnalista Edward Lucas uvedl, že prakticky všechny velké ruské státní společnosti jsou řízeny organizovaným zločinem.

Čtěte také: 

Mé Rusko je žebrák, blahopřeji Vám Natálie

Nekritické rusofilství v podání hloupých čecháčků je zločinem na úrovni vlastizrady

Rusko a my