Vyhrají-li Paroubek a spol. volby, pořádně utáhnou opasky!

Autor: Lukáš Kovanda | Publikováno: 4.12.2005 | Rubrika: Ekonomika

Vyhraje-li Paroubek a spol. volby, pořádně utáhne opasky! Člověk je od přírody tvor chybující a leckdy přímo neomluvitelně, neb opakovaně. Možná to znáte také. Bujarý večírek, vodopády šňapsu i hromady jídla. Kdo by myslel na zítřek? Pijme a jezme, dokud je co. Ale ouha! Vystřízlivění bývá více než spletité. Hosté jsou fuč, lednice vyjedená, bolavá hlava se točí jako závod a třes rukou by mohla závidět i virgule v rukou média.

Jelikož nám zatím nevládnou roboti, je každá vláda pouhopouhým souhrnem takto chybujících človíčků. Kupit se mohou nejen omyly, ale i jejich závažnost a tedy též doba vystřízlivění.

Vstup do Unie odstartoval „mejdan“

Jeden velký – „ekonomický“ – večírek prožívá celá Česká republika. Prvého máje loňského roku jej odstartovaly ohňostroje a bouchající šampáňa na náměstích. Vstup do Evropské unie znamenal mnohé. Zahraniční investoři, například, zbavili ve svých očích Českou republiku tzv. rizikové prémie, kterou do té doby při rozjíždění svých aktivit na našem území přičítali. Právě přímí investoři jsou těmi hosty, kteří na večírek stále ještě nosí dobré jídlo i pití. Staví tu nové fabriky, zaměstnávají nové lidi, přidávají nová procenta k HDP.

Co dělá hostitel? Česká vláda předvádí čísla o růstu mezd, vzestupu průmyslu i celé ekonomiky. Ano, večírek se rozproudil věru zdařile. Jak už to tak bývá, zítřek v mejdanové euforii málokdo řeší. České hospodářství roste svižným tempem, proč by nemohlo stoupat i nadále? Jenže…

Večírek lze pojmout buď jako relax, při němž sbíráme síly do budoucna, nebo jako pitku, která vyústí v nepříjemnou kocovinu. Navzdory hezkým makrodatům se nedaří ničit letité škůdce českého hospodářství, tedy hlavně rozpočtové schodky a poměrně vysokou nezaměstnanost. Je-li rozpočet schodkový v čase večírku, jaký bude, až oslava skončí? Přispěje nelehký proces vystřízlivění k poklesu nezaměstnanosti? Stěží. Spíše naopak.

Mejdan se však chýlí ke konci. A nejen v České republice, nýbrž v celém středoevropském regionu. Další potenciální investorské hosty před pár dny vylekal třeba článek v prestižním ekonomickém časopise Barron’s. Podle něj jsou země střední Evropy v „prekérní situaci“, neboť navzdory aktuálním hospodářským úspěchům ční v povzdálí nebezpečná skaliska prohlubujících se deficitů, které mohou řádně zamávat s lokálními měnami. To, že jsou investoři již poněkud ostražitější, potvrzují čísla: investiční dynamika v Česku se posledních měsících citelně snižuje.

Blížící se volby proměňují poklidný večírek v tuhou pitku ještě znatelněji. Státní pokladna v mínusu, ale též třeba nepružný pracovní trh už vedly Evropskou komisi i ekonomy České národní banky, k upozorněním adresovaným Strakově akademii: česká vláda dělá pro přijetí eura máloco, půjde-li to takto dál, s euroměnou v roce 2010 nechť se Česko rozloučí.

Reformy jsou teprve před námi

Sečteno, podtrženo, česká ekonomika nedokázala zužitkovat potenciál, jenž vznikl v souvislosti s naším vstupem do Evropské unie. Ekonomika sice roste rychle, ale mohla růst rychleji. To samé platí pro reálné mzdy. Naopak, nezaměstnanost a deficity měly být nižší, ale nejsou.

Česká ekonomika se pouze veze na vlně, již spustilo dění kolem našeho vstupu do EU. Paradoxem je, že tento setrvačný pohyb vydává naše vláda za svůj úspěch, což jí dovoluje otálet s reformami důchodů, zdravotnictví i sociální politiky, a přitom ještě vyhlížet vítězství v nadcházejících volbách.

Ať už červové volby vyhraje kdokoliv, povečírkovému úklidu se nevyhne. Aktuální růst byl, a ještě stále je, jen koláčem bez práce. Příští růsty již budou muset být vykoupené důslednými reformami, deregulací trhu s byty, zpružněním pracovního trhu či omezením sociálních transferů. Prostě, každá sranda něco stojí. Ale kdo by to před volbami připomínal, že?

(psáno pro deník Metro, titulek redakce)

9257 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Řádění norského sociálního úřadu Barnevernet. Doslova krade lidem děti pod různými nesmyslnými záminkami typu, že děcko dostalo na zadek a podobněVědci přišli na to, že ti, kteří uprchlíky nechtějí, nejsou xenofobové, ale svědomití a pečliví lidé používající rozum. Emoční centra, a tedy ani strach, se totiž v postojích odmítačů nezapojují

Eurabia.cz

Muslimové ve Skotsku usiluji zákeřný způsobem o zrušeni zákazu ženské obřízkyNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ...

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Odpad! Diváci zúčtovali s ČT za pořad o „fake news“. A koukejte, kdo se přidalZahradil: Jourovou budou všichni nesnášet. A nás s ní. Z EU se řítí něco, co nedokážeme odhadnout
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění