David Rath posílá ODS na smetiště dějin!

Autor: David Goldberger | Publikováno: 2.12.2005 | Rubrika: Politika

David Rath je „sekerník“. V politické hantýrce tohle slůvko značí člověka, který rád zapomíná na výrazy typu „konsensuální řešení“ nebo „obecná shoda“. Místo toho neváhá ani okamžik, nehledí, co kolem lítá, tasí a razí do přímého boje. Někdy doslova přes mrtvoly. Alespoň ty politické.

Ministr Rath s údery věru nešetří. Zprvu vyrukoval vůči údajným finančním vazbám Občanské demokratické strany na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Nyní do všeho zamontoval ještě Třinecké železárny.

Nemá důkazy, chlácholí modrá partaj a rozesílá trestní oznámení do všech světových stran. Rath se neleká, meč nezasunuje, zato však šermuje čím dál tím blíž k obličejům vrcholných představitelů ODS. Hlásá třeba, že se nemůže ubránit podezření z Topolánkova korupčního jednání. Neváhá tasit ani na velkopodnikatele Tomáše Chrenka, majitele Třineckých železáren, který podle jeho slov ovládá několik moravských nemocnic a zároveň je donátorem Topolánkovy nadace. Prý další důkaz vazeb VZP na ODS. Dejavu z roku 1997 je na světě. Smete třinecké železo ódéesku podruhé?

Existují některé indicie, že ministrovo nabubřele agresivní šermování už přestává bavit i jeho šéfa, Jiřího Paroubka. Před parlamentním šavlováním mezi Rathem a exšéfkou VZP Jiřinou Musílkovou například premiér svému ministrovi poradil, aby citelně ztupil svůj slovník. Rath však tyto rady vnímal zřejmě jen na půl ucha, v rozpravě před poslanci se totiž vůbec nekrotil.

Na druhou stranu, člověk nemusí být hned ministerským předsedou, aby se dovtípil, že „kauza VZP“ je rozehrána příhodně asymetricky. Sekerník Rath vyzval na souboj celou ODS, od donátorských příznivců, přes stínové ministry po předsedu. Přitom se však příliš neschovává za sociální demokracii, ani za Paroubka, který jej do ministerského křesla usadil. Veřejnost tak skrze média vidí zápas Rath versus ODS. Mnozí si jej vykládají dokonce jako story o Robinu Hoodovi nového tisíciletí. Už jen proto, že ten Rath je takový fešák, jak vzdychají zástupy starších dam a babiček.

Skolí-li následující vyšetřování „Robina“ Ratha, padne nejspíše jen jediný Paroubkův ministr, přičemž celá ČSSD bude pošramocena naprosto zanedbatelně. V nejhorším její činovníci naznačí: To my ne, to ten Rath. Navíc, partaj už má za sebou trénink z jiných průšvihů: nerozklížila ji ani leckdy lechtivá aféra Grossův byt, ani nebezpečně doutnající kauza Unipterol.

A kde je ta asymetrie? Prokáží-li se naopak Rathovy ataky jako opodstatněné, s celou ODS to docela slušně zamává. A představitelé pravicové strany pak zřejmě zamávají i své účasti v příští vládě.

Machiavelli by měl z Paroubka opravdu radost.

5149 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Africký imigrant chtěl upálit děti v autobuse. Podívejte se na videoMultikulturní obohacení v Praze na náplavce. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvodDalší prů*er Vondráčka? Přišel s ním Kalousek. Prý je to ostuda
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění