Politická kultura je něco, co našim poslancům a senátorům nic neříká. Ve vyspělých státech je zvykem, že mnohdy už při pouhém podezření z nekalé činnosti zákonodárci ze svých postů odstupují. Pravda, občas to také trvá déle, ale je nemyslitelné, aby vykonávali svou politickou funkci z vězení.

Případ toho času vazebního vězně Ratha je dostatečně znám. Byl zatčen s mnohamilionovým úplatkem v ruce a praktiky, které panovaly ve Středočeském kraji jsou předmětem vyšetřování. David Rath s krajem zacházel jako gubernátor a podle dostupných informací je namočen do řády korupčních kauz.

Členem Poslanecké sněmovny se stal z postu náhradníka Roman Pekárek v době, kdy byl nepravomocně odsouzen právě pro korupci, kdy si sám řekl o úplatek. V mezidobí byl odvolacím soudem poslán na pět let za mříže.

Oba tito korupčníci, byť David Rath ještě nebyl odsouzen, nicméně pravděpodobnost, že se ze svého obvinění vyvleče je pramalá, mají společnou i další věc. Ani jeden z nich se nechce vzdát svého poslaneckého mandátu, který jim zaručuje bezpracný výdělek cca 60 tisíc měsíčně.

Problém je, že Ústava neřeší případ, kdy poslanec skončí pravomocně za mřížemi. Tak nějak na to tvůrci Rychetský a Jičínský nějak pozapomněli anebo nepočítali s tím, že by poslanec mohl být odsouzen a skončit v base.

Nyní přichází ODS s návrhem, že pravomocně odsouzený poslanec pozbyde svého mandátu automaticky bez ohledu na to, že se mandátu vzdát nechce. myslím, že tato úprava Ústavy je jedině správná a měla být zakomponována do jejího znění už v době, kdy se tvořila.

Je smutné, že někteří socialisté poukazují se zlým úmyslem na to, že prý takto chce ODS řešit problém s poslancem Pekárkem. Co ale může kterákoli strana v současné době dělat, pokud je její poslanec odsouzen k pobytu v nápravném zařízení?

Nic. Může apelovat na svědomí odsouzeného, může se od něj distancovat, může vytvářet tlak na složení mandátu. Pokud si ale odsouzenec postaví hlavu tak jako Roman Pekárek, neexistuje žádná síla, která by ho o mandát, kromě voleb připravila.

Socialisté by se neměli stavět proti této aktivitě ze strany ODS. Velice brzy může nastat stejný problém i u ní v případě Davida Ratha. Zrovna tak se může stát, že bude úspěšné odvolání státní zástupkyně v případě Bárta a Škárka. I zde může dojít k tomu, že tito dva jmenovaní nakonec budou muset do vězení.

Prozatím máme za mřížemi jedno procento Poslanecké sněmovny. Několik dalších kauz je v šetření, takže toto procento může růst. Vše je o politické kultuře a ta je u nás nízká. Kdybych byl na místě Romana Pekárka nebo Davida Ratha, tak by mi bylo tak stydno, že bych mandát položil okamžitě.

Tak si říkám, pokud bude tento trend ponechání si mandátu a poslancování z basy pokračovat, zda by nebylo jednodušší ihned po volbách rovnou zavřít všechny poslance anebo nechat oplotit Poslaneckou sněmovnu. Alespoň by poslanci nepodlehli pokušení korupce, kdyby neměli jak se pohybovat na svobodě.

Co s tím? Jak zlepšit politickou kulturu? Jak dohnat zavřené poslance k tomu, aby sami složili mandát? Asi dost těžko, protože politika je jen obrazem celého národa. Rádi si přilepšíme třeba i nelegálně, hlavně, když nám to něco přisype a na poctivce se díváme jako na hlupáky. Chce to především změnit kulturu chování v nás samých.

Titulek upraven redakcí ePortál

Čtěte také: 

Trapné Pekárkovo vystoupení

Rathovo pruhované štěstí