… a plameny krvavě rozjasnily města. Nesypme si popel na hlavu!

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 30.11.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Mešita

Sledujeme-li události, ke kterým v uplynulých dnech docházelo ve Francii, nabízí se otázka - přestává multikulturní společnost fungovat? Ne, nepřestává. Ona totiž nikdy nefungovala. Je to utopie, jedna z dalších vylhaných teorií levicově-liberálního 20. století.

Všude v Evropě, kde se dá o multikulturní společnosti hovořit (tedy všude tam, kde žijí početné komunity neevropského původu), se ukazuje, že dlouhodobá vstřícnost, ustupování a přílišná servilita vůči cizincům se nakonec obrací proti vlastnímu národu. Všude, kde žije početná skupina neasimilovaných přistěhovalců (ve velké většině muslimů), problémy dříve či později vyhřeznou na povrch a v určitém okamžiku je již nelze ututlat. Zároveň původní domorodé obyvatelstvo ztrácí trpělivost, protože jsou to právě obyčejní lidé, kteří spolu s těmito nepřizpůsobivými "hosty“ musí žít, a ne politici, kteří se pohybují v nereálném světě a z opancéřovaných limuzín rozdávají na požádání moudra a diplomaticky laděné výroky o nutnosti pokojného soužití.

Politická řešení (většinou nedůsledná a řešící jen následky, nikoli příčiny problémů) často přicházejí pozdě, většinou až tehdy, když konflikt skutečně eskaluje tak, jako jsme to viděli na příkladu hořící Francie. A i poté, kdy je nejhorší za námi, navrací se opět určitá bojácnost, výroky pronesené ve vypjatých chvílích (a tehdy také nejvíce pravdivé) jsou pak zpětně zamlouvány, zjemňovány, učesávány. Za týden budeme mít dojem, že se ve Francii zase nic tak zvláštního nestalo. Že shořelo přes 7.000 automobilů a desítky budov? Vadí to snad někomu?

Již nyní si Francie sype popel na hlavu a přiznává, že je to její vina, že je rasistická a že své přistěhovalce zanedbává, že se jim málo věnuje. Že by ale k nějaké obdobě "pokání" došla i strana muslimů? Že by se někdo omluvil? Že by někdo z nich přiznal svůj (zcela zřetelný a neoddiskutovatelný) podíl viny? Že by někdo z nich kývnul na to, že míček je spíše na straně přistěhovalců - že to oni musí prokázat ochotu se zapojit? Oni tu jsou hosté, my jsme doma. Oni se musí přizpůsobit, ne my jim. Místo toho si ale (opět my, podobni sebemrskajícím se flagelantům) znovu lámeme hlavu a přemýšlíme, jak podobným konfliktům předejít. Vymýšlíme koncepty, ale koncepty nefungují. Nefunguje koncept holandský, nefunguje britský, nefunguje německý a nyní se ukázalo, že nefunguje ani ten vychvalovaný (ze sekularismu vycházející) koncept francouzský.

Všechny země s početnou muslimskou komunitou zažily v poslední době určité překvapení a vystřízlivění ze svých naivních představ - Britové po pumových atentátech v londýnské dopravě, Španělé při podobných teroristických atentátech v Madridu o něco dříve. Holanďané, hrdí na svůj liberalismus a toleranci, vystřízlivěli po zavraždění oblíbeného režiséra. Němci jsou příliš opatrní a neradi o tom mluví, ale i jejich veřejnost je pobouřena, když se dozvídá o vraždách ze cti či o nejnovějším případu, kdy je známému orientalistovi H. P. Raddatzovi ze strany muslimských radikálů veřejně vyhrožováno popravou. O Francii netřeba mluvit, francouzský integrační úspěch nám byl předveden v plné nádheře, ozářen jasnými plameny hořících předměstí – otázkou však zůstává, zda je toto dostatečně silným impulsem k tomu, aby francouzská veřejnost svůj přístup k imigrantům přehodnotila; obávám se, že se asi ani po tomto mnoho nezmění. O Švédsku se příliš nehovoří, třebaže se velká švédská města (Malmö aj.) potýkají se stejnými problémy, jakých jsme byli svědky ve Francii (včetně žhářských útoků apod.). I v Norsku ohromným způsobem vzrostla kriminalita mezi imigranty, kteří útočí na původní bílé obyvatelstvo.

Každá z těchto zemí má přitom svůj vlastní, trochu odlišný model, jak se snaží imigranty k asimilaci přimět. Každá zkouší různé metody, různé nástroje. Některé země více sázejí na integraci (Francie), jiné nechávají komunity žít vlastním životním stylem (Anglie, Nizozemí). Avšak nefunguje to nikde. Kdyby byl problém v konkrétní přistěhovalecké politice (byla-li by u všech stejná), dalo by se namítnout, že ji změníme, že jen vyměníme jeden koncept za druhý a třeba budeme úspěšní. Avšak zde se ukazuje, že ani jeden z alternativních přístupů (tak jak jsou v těchto různých zemích již roky aplikovány) není schopen zabránit stále častějším výronům nenávisti a zášti ze strany muslimských migrantů. Není tedy čas místo jemných modifikací stávajících systémů přijít s něčím naprosto odlišným? Radikálním?

Dokonce ani současné Spojené státy, které jsou často dávány za vzor multikulturní společnosti, pro nás nemohou být příkladem úspěšné integrace přistěhovalců do společnosti. Americký "melting pot" fungoval až do poloviny minulého století, nyní je již věcí historie. Tehdy byl úspěšný, protože většina příchozích byli lidé ze Starého kontinentu, tedy Evropané. Různí, ale snadno se přizpůsobiví, protože Nový a Starý svět k sobě nerozlučitelně patřil a patří. Nový svět by nevznikl bez Starého a Starý svět zase v novém viděl ztělesnění svých ideálů, které se nepodařilo v Evropě tak úplně prosadit. Jakékoli neevropské etnikum však má v USA s integrací problémy (černochy nevyjímaje). A protože USA nyní zažívají imigraci spíše z neevropských území, nejsou ani ony ušetřeny problémů, které takové stěhování národů přináší.

Nejviditelnějším příkladem nezvladatelné imigrace v USA dnešních dnů je nepřetržitý příliv Mexičanů, kteří vykazují obdobné rysy, jako přistěhovalci v Evropě - nechtějí se učit anglický jazyk, žijí ve svých ghettech, zůstávají sžití se svými zvyky, většinou jim jde jen o pracovní příležitost, jejich pravý domov zůstává v Mexiku a mnozí i veřejně prohlašují, že jimi osídlená území poblíž mexických hranic by chtěli k Mexiku připojit. A protože má i Amerika své politicky korektní uvažování, je jakákoli kritika tohoto negativního jevu spíše odsouvána do pozadí, i když na tento problém začínají poukazovat i renomovaní vědci (například nová kniha Samuela P. Huntingtona Who We Are? - The Challenges to America´s National Identity, česky vyšlo letos pod názvem „Kam kráčíš, Ameriko?“ v nakladatelství Rybka Publisher). Americká vláda je také v nepříjemné pozici, protože si nechce tyto lidi - voliče rozhněvat, snaží se jim vyjít vstříc a získat je různými ústupky na svoji stranu, protože se jedná o poměrně velký elektorát, o který se ucházejí obě hlavní politická uskupení. Obyčejným lidem pak nezbývá, než bránit vlastní hranice fyzicky, se zbraní v ruce.

Amerika však naštěstí nemusí čelit islamistům - do Států se valící Mexičané jsou především katolíky, což sice charakter země (vždy vytvářený většinou WASPů – tj. bílých anglosaských protestantů) může podstatně změnit, nicméně nehrozí zde islamizace jako v Evropě.

A tak nám nezbývá, než jen doufat, že už to konečně lidem (politikům) dojde a že si začnou počínat trochu obezřetněji. Migraci z neevropských končin snížit na minimum a doma udělat jasný řez - komu se zde nelíbí, může (musí) jít. S radikály se nebavit vůbec, vyhostit je, ať jsou to radikálové sotva patnáctiletí nebo nenávist hřímající muslimští kmeti v mešitách. Kdo ve svých patnácti letech zapaluje automobily, nikdy nebude přínosem pro společnost a nemá v ní nic pohledávat. Obávám se ale, že ani takovéto kroky by k pokoji nevedly. Muslimů je zkrátka v Evropě příliš, budoucí hlavní konflikt mezi nimi a původním obyvatelstvem bychom možná jen na malou chvíli oddálili, ale určitě ne zcela odvrátili. A že k němu dojde, je jisté, otázka je pouze, kdy nastane. Francie ukázala, že k zažehnutí vlny násilí stačí jen velice málo...

8485 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Západní mediálni diktatura již cenzuruje i havlisty ...Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulují

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Naše služby mluvily s Rusy.“ Oheň ve Vrběticích: Generál Šándor dal nové infoNeškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění