Současná vláda je u moci přibližně dva a půl roku. Za tuto dobu zkoušejí socialisté už popáté vládu svrhnout. Výsledek je povětšinou dopředu znám, a tak lze směle tyto pokusy zařadit spíše do humorné rubriky. Zcela vážně si myslím, že sami socialisté si pád vlády nepřejí, jen musí s výhledem na příští volby ukázat, že oni jsou ti dobří.

Pokud by se podařilo vládu svrhnout, zcela určitě by Bohuslav Sobotka měl na tváři stejně udivený a šokovaný výraz, jako jeho předchůdce, když se to zcela nečekaně podařilo. Něco jiného je kritizovat a bořit a něco jiného obhajovat a stavět.

Socialisté vynikají především v tom prvním. Podle vyjádření šéfa socialistických poslanců Tejce jsou zjevně ulice přeplněny bezdomovci a mrtvolami lidí, kteří hynou hlady kvůli restriktivní ekonomické politice vlády. Jeroným Tejc v narážce na snahu o snížení tempa zadlužování, které socialisté tak krásně vyhnali vzhůru poznamenal: "Lepšího ratingu se lidé nenají ani z něj nezaplatí nájem."

Zde je na místě připomenout již tolikrát opakovanou skutečnost, že socialisté vyčítají současné vládě na jedné straně úsporné škrty a na druhé "enormní zadlužování" v situaci, kdy se naše ekonomika stále nedostala na úroveň před celosvětovou krizí, přičemž sami mají máslo na hlavě, když v době sedmiprocentního růstu dělali, jmenovitě Bohuslav Sobotka, pravidelně stomiliardové schodky.

Hlavním tématem svrhávání vlády je ale amnestie prezidenta republiky. Může se nám nelíbit, můžeme proti ní protestovat, psát petice nebo třeba skákat z okna, ale nikdo nemůže zpochybnit, že vyhlášení amnestie je ústavním právem prezidenta republiky.

Stále dokola se omílá, kdo všechno se dostane na svobodu, kdo unikne trestu, protože soudní jednání probíhá déle než osm let. Zcela určitě se najdou případy, kde je evidentní zloděj a tunelář nyní vysmátý. Ano, ani mě se to nelíbí.

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že justice má spoustu pák jak soudní spor popohnat. Může nechat přezkoumat zdravotní stav obžalovaných soudním lékařem, může nechat obviněné na svobodě předvést policií, zkrátka možností je mnoho.

Fakt, že se některé soudní spory táhnou i šestnáct let je vizitkou justice. Pokud soudce odročí kvůli nachlazení soudní jednání třeba i o rok, pak to svědčí o mizerné práci soudců. Obvinění mají zjevně více práv než jejich oběti. A to je zase práce parlamentu. Toho samého parlamentu, jehož součástí je i ČSSD.

Amnestii spolupodepisuje premiér a zodpovědnost nese vláda. To je fakt daný Ústavou. Přesto dokáže si někdo představit, že by premiér jen tak nepodepsal amnestii, kterou chce prezident vyhlásit? Stejně jako by nechtěl podepsat vyhlášení voleb? Jistě, premiér podepsat nemusí, ale existují zde jakási nepsaná pravidla.

Snaha socialistů kvůli prezidentské amnestii svrhnout vládu je směšná. Zrovna tak snaha socialistických senátorů obrátit se na Ústavní soud, aby zrušil druhý článek prezidentské amnestie. Dokonce se objevují nápady na obvinění Václava Klause z velezrady.

ÚStavní soud je ochránce Ústavy. Dbá na to, aby byla Ústava dodržována. Ve článku 63/j,k je jasně uvedeno, že prezident má právo udělovat amnestii a nařídit, aby se trestní stíhání nezahajovalo nebo se v něm nepokračovalo.

Nikde ani čárka o tom, v jakém rozsahu může být amnestie vyhlášena. Kdyby se prezident rozhodl propustit všechny vězně, nebylo by to nic protiústavního. Ústavní soud tedy může prohlásit, že není způsobilý k tomu, aby přezkoumal rozsah amnestie. Také není možnost jak to přezkoumat a není s čím porovnat.

Pokud se objevují myšlenky obvinit Václava Klause z velezrady, pak je zapotřebí vědět, že "velezradou pro účely tohoto zákona rozumí se jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu."

Amnestie není proti demokratickému řádu, jak se někteří snaží naznačit. Amnestie je součástí demokratického řádu, je dokonce ústavním právem. Soudit prezidenta za to, že využil svého ústavního práva jednoduše nelze. A svrhávat kvůli tomu vládu je jen šaškovství.

Byl bych raději, pokud by se amnestie netýkala velkých případů tunelování a zlodějství. Faktem ale je, že Česká republika byla v několika případech žalována u ESLP ve Štrasburku a musela i v trestních kauzách vyplatit nemalé odškodnění za dlouho trvající soud.

Pokud by měl stát platit odškodnění ve všech kauzách, kde se spory táhnou déle než prezidentem stanovených osm let, pak by se nedoplatil. Vlna kritiky, která se snesla na Václava Klause je nebývalá. Každý má potřebu si do něj kopnout. Pokud ale srovnáme jeho amnestii s první amnestií Václava Havla, pak tato amnestie zdaleka nedosahuje takových rozměrů.

Václav Havel propustil tři čtvrtiny vězňů včetně vrahů a násilníků, Václav Klaus slabou třetinu vězňů. Na Václava Havla se sice také snesla kritika, ale ve všeobecné euforii z pádu komunismu byla zanedbatelná. Holt, časy se mění...

Bohuslav Sobotka sleduje odvoláváním vlády jen zlepšení pozice před dalšími volbami. Dnešní díl nekonečného seriálu nelze tedy brát jinak než jako Sobotkův a socialistický exhibicionismus, kdy vládě vynadají za to, že existuje, své příznivce rozveselí nenávistnou notečkou a jede se dál. Příští díl seriálu můžeme očekávat v polovině roku.

Titulek upraven redakcí ePortál

Čtěte také:

Média záměrně manipulují veřejností stran amnestie. Zastavením trestního stíhání pohledávky poškozených NEZANIKAJÍ! 

 

No bóže, tak Bohuslav Sobotka církvím majetek zase sebere