Ale co je menší zlo v souvislosti s vyjádření Jany Bobošíkové, které se tentokrát přesně trefilo? Eurohujer a eurofederalista. Obě možnosti jsou tak špatné, že v tomto případě volba menšího zla vůbec nefunguje, alespoň ne pro mě. V úspěšnou budoucnost pomýleného projektu EU věřím stále méně a lidí s tímto názorem přibývá, takže dříve či později to budou muset reflektovat i Rompuyové, Barrosové a podobní. Jenže trpím obavou, že než se tak stane, popluje Evropa a my s ní v současném kurzu. A volit někoho, kdo bude při tomto falešném kurzu ještě přitápět pod kotlem?

V tomto smyslu je výsledek prvního kola katastrofálním neštěstím, i když je to neštěstí legitimní, vzhledem k tomu, že si ho vybrali občané sami. Každý plnoletý dostal možnost jít svým hlasem ovlivnit podobu příští hlavy státu. Někdo ji využil, někdo ne. Rozhodovala suverénní entita milionů lidí. Jeden ze dvou zbylých kandidátů bude mým prezidentem - to je jisto. Proto bojkotovat druhé kolo nepovažuji za rozumné. Dobrá - postoj k EU již ovlivnit nemohu, ale není třeba kvůli tomu rezignovat na možnost svým hlasem ovlivnit i ostatní aspekty.

Ten, který považuji za nejdůležitější nakonec rozhodl. Oba pánové jsou zvláštní ironií osudu reprezentanty obou stran našeho největšího polistopadového sporu. Karel Schwarzenberg pro mě není přijatelný nikoli proto, že špatně mluví, nikoli pro to, kolik mu je let, nikoli proto, že rád usíná. To vše je pro mě vedlejší. Je pro mě nepřijatelný proto, že přes jeho účast v praktické politice navazuje na politiku nepolitickou a na to všechno, co s ní souvisí včetně - v konečném důsledku - nevíry ve stejnou sílu hlasu tzv. "obyčejného" člověka a člověka jaksi "moudřejšího."

Miloš Zeman reprezentuje druhou stranu letitého sporu, proto je o trochu menším zlem. Ve druhém kole dostane tedy můj hlas.

S těžkým srdcem, ohromným sebezapřením a zcela bez nadšení budu volit Miloše Zemana.

Čtěte také: 

Raději Miloše Zemana, než bývalého kancléře Václava Havla

Raději Miloš Zeman než někdo z té party amatérů a kariéristů

 

Je presidentský volič jen nekritická či nenávidějící ovce?