Dělení na skupiny máme rádi. My jsme přece ti dobří a tamti jsou ti špatní. Ve skupině můžeme křičet, aniž bychom byli příliš vidět. Taky mám rád skupiny, ale z jiného důvodu: líbí se mi, že lze poté snadněji identifikovat priority lidí, zejména těch, kteří povykují z davu, ale když z něj pak vylezou, mlčí nebo pochlebují druhé straně. U skupiny zlobných odborářů jsou motivy jejích členů průzračně jasné stejně, jako u skupiny usměvavých lotrů plavících se na novém škuneru vlivného lobbisty.

Jedno z dělení je třeba na levici a pravici, a ačkoliv je moderním trendem toto dělení popírat, já myslím, že existuje a má svou jasnou úlohu: rozděluje vcelku jasně lidi na ty, kteří vyznávají prvky svobody a soběstačnosti, a na ty, kteří by raději méně svobodný (tedy nesvobodný), ale o to více bezstarostný pokojíček, ve kterém uklízí, topí a plní ledničku nějakej velkej taťka. A nepleťme si, prosím, pojmy "pravicový" a "levicový" s jejich současnými reprezentanty a to kterýmikoliv. Všichni, a ti pravicoví zejména, se jim už dávno zpronevěřili až do morků stranických kostí.

Další populární dělení občanů kotliny české je na "Havlovce" a "Klausovce". A přesto, že nikdo, dokonce ani prezident, není úplně černý nebo úplně bílý, je toto členění také vcelku charakteristické. Havlovce vnímám jako skupinu mnohem více naivnějších spoluobčanů, inklinujících k velkým pojmům typu Pravda a láska, k ideálům chleba proti kameni a růže proti samopalu, ke hře se slovy a myšlenkami, ke hře na demokracii namísto boje o demokracii, protože nic jiného náš život není a nic důležitějšího se po nás v této etapě společenského vývoje západní civilizace nechce. Podle mě tedy.

Už jsem dostal po čumáku vícekrát za příklon ke skupině Klausovců a to i přes to, že jsem vždy Václava Klause nechválil a historicky vnímám jeho jistá politická pochybení alespoň do té míry, jak jsem schopen je krátkodobě hodnotit coby běžný občan. Ale ve věcech ekonomických se nemýlil nikdy. A nakonec i v otázkách politických a společenských se v drtivé většině vždy ukazuje jeho dobrý odhad. O EU ani nemluvě. Což ale neznamená, že bych chtěl Václava Klause jakkoli glorifikovat. Beru jej jako člověka, vrcholného představitele naší země, vzdělaného a životním stylem sportovce mi sympatického člověka. Ale pořád jen člověka.

Ostatně stejně, jako Václava Havla, který je mi svým životem notorického poživačníka spíš nepříjemný, umělce, jehož dílům nerozumím ani za mák, jehož ideály sice chápu, ale je mi jasné, že jsou více škodlivé, než užitečné. I jeho beru jako člověka. A vadí mi lidé, kteří za každou cenu staví pomníky Havlovi a jeho ammnestii rovněž chybně konstruovanou mu odpouštějí, vadí mi stejně, jako lidé, kteří už upalují Václava Klause, a to ještě ve svém úřadu ani neskončil. Ani jedno není v pořádku a svědčí to o tom, že jsme demokracií příliš mladou a příliš rozjitřenou. Asi to tak má být. 

Prezidenstké amnestii Václava Klause moc nerozumím, ale nemám ani dost informací, abych rozuměl. Nezajímal jsem se tolik o věci kolem sebe, abych mohl s takovým fanatismem nadávat na prezidenta - prostě jej respektuji i jeho právo takový krok učinit. A to i přesto, že zřejmě osvobodil největšího zlínského gaunera, korupčníka a zloděje pana "Desátka" socialistu Janečku, který tu ve Zlíně loupí už dvacet let. O něm, tedy o Janečkovi, mohu s klidem prohlásit, že je to dacan. O panu prezidentovi nikdy. Ani Havlovi, ale ani Klausovi.

Za pár dní budeme volit nového prezidenta. A nabídka je dost hrozná: od bývalých komunistů po současné komunisty, od notorických povalečů v politických lavicích po sebestředné nablyštěné jedince, egoisty a ekologické naivisty. Ideální jedinci prostě nejsou, nejsou osobnosti bez chyb, vyhovující všem, nejsou géniové moci ani spravedliví komunardi. Jsou tu jenom lidi. Jako my. Až budeme volit, měli bychom na to myslet, protože i přes všechny výhrady bude těžké najít k brzy bývalému prezidentovi alespoň trochu slušného následovníka. Inu, není prezident, jako prezident.

Čtěte také: 

Profesor Knížák pro ePortál k prezidentské amnestii: "Cokoliv Václav Klaus udělá, je špatně"

Nesouhlasím s Klausovou amnestií. Přesto budu bojovat proti mediálnímu lynči, který se na jeho adresu rozpoutal, do posledního dechu!

Václav Klaus amnestií vyřešil přeplněnost věznic a státu ušetřil 6 000 000 Kč denně. Proč za to prezidenta haníte?