Oficiálně nevyděláváte tolik, abyste si to mohli dovolit, ale nějak to zakamuflujete a vezmete si hypotéku na dům. Pak nemáte na splácení a banka přijde a řekne, že polovinu dluhu vám odpouští. No a máte dům za půlku. Vyděláváte míň, než byste si chtěli dovolit utrácet, a vidíte všude kolem sebe, že sousedi se mají líp. A tak si vezmete spotřební úvěr na dovolenou, už třetí v řadě, zatímco první dvě ještě jakž takž, byť se zpožděním, splácíte, mezitím někdo vyrobí novou televizi, kterou musíte mít, a k tomu nový mobil a auto na leasing. Vždyť o co jde. Nějak bylo, nějak bude. A když nemáte? Přijdou věřitelé a odpustí vám polovinu dluhů. Není to krásné? Říkáte si, že je to jen pohádka nebo scion fiction? Není. To jen to, co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Na jedné straně jsou ti, co kasu plní, a na druhé pak ti, co ve jménu blaha všech přerozdělují, a když je to málo, půjčí si ve vašem zastoupení a na váš účet peníze další. To jsou bohové. Řídí státy a ovládají organizace a instituce, které jim v tom pomáhají, přičemž personálně se čas od času prostřídají, aby to nevypadalo, že mají funkce tak nějak diktátorsky na doživotí. Vždyť máme svobodné volby a demokracii, ne? A pak jsou volové. To jsou ti, co jim to žerou a platí. Když pak jedni bohové zjistí, že udělali chybu, přikryjí je jiní bohové, kteří ty chyby dělali před nimi. Jen volové zůstávají v zásadě stejní.

Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond aktuálně navrhují a z titulu své neuvěřitelné moci, kterou postupně získaly, chtějí všemi dostupnými nástroji prosadit, abychom všichni odpustili Řecku polovinu jeho dluhů. Úsilí současné vlády v Aténách o nápravu prý podkopávají astronomické částky investované do splátek dluhů. A já říkám, nebuďme troškaři. Odpusťme polovinu dluhů všichni všem. Buďme evropsky solidární. Když hovno, tak všichni.

Přibližně čtrnáct dní sleduju politiku podstatně méně, než před tím. A víte co? Nic se nestalo a mně je líp. Zatímco bohové se smějí, neuhnuli jsme v Evropě ani u nás ze socialistické cesty do prdele ani o kousek. Tak alespoň hezkou první adventní neděli všem, kdybychom se neviděli.  

Čtěte také: 

Přivede řecká eurokrize unionisty k realismu?

Přežije EURO řecké referendum?

 

Řecko už zase nemá peníze. Co s ním?