Evropská krize má společného jmenovatele, kterým je "překvapivě" SOCIALISMUS

Autor: Alexander Tomský | Publikováno: 11.11.2012 | Rubrika: Zamyšlení
socialismus

Je to už patnáct let, co si Václav Havel povšiml blbé české nálady a to tenkrát běžela ekonomika na plné obrátky a po více než desetiletí se materiálně dařilo rok od roku lépe. Ovšem ne samým chlebem živ jest člověk. To všeobecné rozladění bylo už tehdy projevem zklamání nad nechutnou demagogií a vulgaritou politiky a hlavně nad politiky, pro něž deklarovaný veřejný zájem, byl jen zástěrkou k osobnímu obohacení. Finanční skandály, které namísto policie, statečně odhalovala média, nevedly ani k politickým pádům – natož aby zločinci pocítili kriminál. Strany se nepokrytě vyvíjely v podnikatelské firmy parazitující na státním a veřejná nálada upadala až do dnešní všeobecné depresivní zuřivosti podmíněné navíc poklesem životní úrovně a obavami z budoucnosti. 

Korupce, to hlavní téma minulých voleb, vynesla do vlády dvě nové strany, z nichž jedna měla korupční praktiky v utajeném programu a nad politiky šéfem té druhé visí stín mnoha pochybností a už několika ministrů se musela pod tlakem veřejné naštvanosti zbavit stejně jako etablovaná strana občanských demokratů (celkem padlo už deset). 

Veřejnost začala být nesmiřitelná. Policie a soudy začínají konat. Voliči pravice, tradičně na morální prohřešky citlivější, se teď v krajských a senátních volbách svým politikům pomstili a zůstali doma. Kraje i senát při mizivé účasti voličů ovládli socialisté s komunisty. Všeho dočasu řekne si politolog, taková lekce v půli vládního cyklu moc neznamená, dochází k ní všude (midterm blues), až půjde o všechno v příštích volbách, pravice se zákonitě zmobilizuje.

Jenže ouha! Ty tři strany vládní koalice už nikdo nechce ani vidět. Veřejné mínění je považuje bezmála za rakovinu a deflační škrty i nové daně z přidané hodnoty potravin postihují milióny podprůměrně placených voličů i dva milióny důchodců a brzy zvýší nezaměstnanost. Důsledkem bude možná absolutní vítězství socialistů a komunistů. 
Politika škrtů a zvyšování daní v recesi (pod unijním nátlakem) likviduje teď ve volbách tradiční pravo-levou výměnu vlád i v Irsku, ve Francii a na jihu Evropy, paradoxně i ve sterlingové Anglii, kde z latentní euroskepse povstal celonárodní požadavek ven z unie. Ekonomická krize se mění v krizí politickou, v krizi demokracie, i bez monumentální středoevropské, balkánské a řecké korupce. Sotva si Francouzi zvolili socialistu, už ho nechtějí, sotva si Španělé zvolili nesocialistu, už křičí pryč s ním, avšak poražené strany voliči zpět nevolají. Z politickou houpačkou je konec.

Každá společnost projevuje v krizi své specifikum. Česká „nasranost“ se projevuje vulgárně (viz nový antiklausovský román kdysi bestsellerového Michaela Viewegha), a dokonce vyústila v pseudoatentát fingovanou pistolí na prezidenta. Ve skutečnosti je však zoufalým normativním voláním české společnosti po poctivosti a slušnosti politiků, tak jako před pár lety studentská vejcokanonáda na vulgárního socdemokratického předsedu Paroubka. A odpověď na poptávku se brzy našla. Makléř miliardář Karel Janeček, zakladatel úspěšného protikorupčního fondu, zahájil akci výzev a přednáškových tourné po republice a nabádá k pozitivnímu myšlení a konání dobra. Usiluje i o změnu ústavy na většinový volební systém, jenž by oslabil moc stranických sekretariátů. Další miliardář Andrej Babiš založil hnutí Ano, jež má za cíl dostat do politiky slušné neznámé osobnosti, cíl nadmíru obtížný, když lidé volí známá jména. A dokonce i antikorupční rétor Tomio Okamura, navzdory japonskému původu, vyhrál senátní volby a kandiduje na prezidenta. Nebudou to mít lehké, světští kazatelé, lidé po čase reagují na moralizování alergicky, novináři se posmívají už dnes. Mohou ale prosadit v politice alespoň absolutní požadavek osobní integrity. Ovšem i slušňáci se mýlí a poctivost není program.

A přece jen má evropská krize společného jmenovatele. To socialisté všech stran korumpovali politiku i ekonomii nabídkou neúměrného sociálního státu a v našich chudších poměrech, po půlstoletém půstu, si k politickým prebendám chtěli ještě nahrabat milióny. Vyburcovaná společnost bude s obtížemi hledat nové strany. Čím více bude chudnout, tím větší bude vyžadovat přísnost.

Týždeň 5. 11. 2012

Text byl převzat z autorova blogu, titulek pozměněn redakcí ePortál

Čtěte také: 

17.11.1989 v ČSSR a 17.11.2008 v EU

 

Trestem za únos a znásilnění kapitalismu je... socialismus

4636 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Premiér Orbán vyzval v k 7-bodové reformě EU!Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tušíPoslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění