Historie a současnost romské enklávy v Přednádražní trochu jinak aneb co všechno vám o ní neřekli Česká televize, Kumar, Banga a idnes.cz

Autor: Radek Velička | Publikováno: 5.11.2012 | Rubrika: Ostatní
Cikani

 

O ulici Přednádraží v Ostravě byly popsány již tuny papíru. Jenže pohled na tuto lokalitu byl převážně ze strany obyvatel, kteří tam žijí dnes. Jak se tam dostali? Kdy? Jak si to tam přizpůsobili k obrazu svému? Tak na toto se podíváme dnes v dalším díle volného pokračování seriálu nazvaném: Uvnitř romské komunity.

 

Domy na Přednádraží byly postaveny před válkou. Měly obrovské pokoje a vysoké stropy. Dalo by se i říci, že byly chloubou Přívozu. Po válce došlo k rozvoji železnice, která sousedila s lokalitou. Domy byly převážně obývány zaměstnanci dráhy. Měli to blízko do práce a hluk z projíždějících vlaků, jim zase tolik nevadil. Každý železničář má svým způsobem železnici rád.

 

Mezi domy byly udržované trávníky, pískoviště a různé prolézačky pro děti. Vše v rámci tehdejší „černé“ Ostravy, tam hrálo, tak jak mělo. Ostrava se začala měnit. Po sametové taškařici, se začala omezovat těžba a zavírat doly. Ostrava přestala být havířským městem. Pak přišly povodně v roce 1997 a cikány to vyplavilo. Neměli kam jít. Pár rodin získalo byty právě na ulici Přednádraží. A idylka bydlení skončila.

 

Kdo ví, jak jsou cikánské rodiny početné, tak ví, o čem mluvím. Ona na jednu ulici stačí jen jedna a pohroma je na světě. Jedna rodina nese sebou cca 50 jedinců, kteří se různě tu a tam vyskytují. Někdy i více. Na Přednádraží se jich po povodních nastěhovalo hned několik. Původní obyvatelé byli tímto indiánským nájezdem zděšeni a začali velmi rychle své byty opouštět. Báli se pouštět děti ven. Báli se o svůj majetek.

 

Prvně vzal za své pořádek na chodnících, trávních a mezi domy. Odpadky se staly koloritem místa, jelikož je cikáni házeli rovnou z oken. Pak vzaly za své dětské prolézačky a houpačky, protože byly z kovu. Někomu se dokonce hodil i písek z pískoviště, taky zmizel. A tak to pokračovalo den za dnem. Pomalu se nově příchozí menšina začínala stávat většinou. Hlavně díky úprku původních obyvatel, ale později i houfným rozšiřováním obyvatel jednotlivých bytů s novými „nájemníky“.

Nový fenomén, který vymysleli ti zručnější, pomohl k rozpoznání, které byty jsou obývány právě jimi a které ne. Jaký to byl fenomén? Neplacení elektřiny. Jak neplatičům byla elektřina odstřižena, tak jejich byty se začaly rozsvěcet, až když se rozsvítilo pouliční osvětlení. Oni se na něj hezky a zadarmo napojili.

 

Stále se ztrácelo, co bylo z kovu nebo dřeva. Kov se hodil do sběrny a dřevo na přitápění. Jeden z posledních původních obyvatelů tam měl dvě plechové garáže. V jedné parkoval auto a v druhé měl improvizovanou dílničku. Jednou odjel na delší dobu za rodinou a jak se vrátil, tak se nestačil divit. Musel určitě stát notnou dobu jen s otevřenými ústy. Proč? Chtěl zaparkovat auto do garáže, bohužel tam žádná garáž už nebyla. Obě garáže prostě zmizely. Byly kovové, tak se do sběru hodily.

Tohle byla jedna s posledních kapek, aby přetekl pohár trpělivost a všichni houfně z Přednádraží před novými cikánskými obyvateli utekli. 

 

A pak přišel pan Roztočil, kdy už příběh ulice Přednádraží v Ostravě znáte detailně. Jelikož Kumar, Česká televize, MF DNES a Banga Vás informovali do detailu, ovšem tak, jak se to hodilo do krámu právě jim.

 

Čtěte také: 

 

 

Za bolševika jsem učil 5 let v karlínské škole plné cikánů. Měli se jak prasata v žitě. Holomek i Samková lžou!

Cikáni jsou "deprivované oběti". Za to, že kradou, může většinová společnost!

Romové se bouří: Zakažme rasistického Mikeše

Klíčová slova: politická korektnost  | rasismus  | romové  | asimilace
9408 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Premiér Orbán vyzval v k 7-bodové reformě EU!Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tušíPoslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění