Historie a současnost romské enklávy v Přednádražní trochu jinak aneb co všechno vám o ní neřekli Česká televize, Kumar, Banga a idnes.cz

Autor: Radek Velička | Publikováno: 5.11.2012 | Rubrika: Ostatní
Cikani

 

O ulici Přednádraží v Ostravě byly popsány již tuny papíru. Jenže pohled na tuto lokalitu byl převážně ze strany obyvatel, kteří tam žijí dnes. Jak se tam dostali? Kdy? Jak si to tam přizpůsobili k obrazu svému? Tak na toto se podíváme dnes v dalším díle volného pokračování seriálu nazvaném: Uvnitř romské komunity.

 

Domy na Přednádraží byly postaveny před válkou. Měly obrovské pokoje a vysoké stropy. Dalo by se i říci, že byly chloubou Přívozu. Po válce došlo k rozvoji železnice, která sousedila s lokalitou. Domy byly převážně obývány zaměstnanci dráhy. Měli to blízko do práce a hluk z projíždějících vlaků, jim zase tolik nevadil. Každý železničář má svým způsobem železnici rád.

 

Mezi domy byly udržované trávníky, pískoviště a různé prolézačky pro děti. Vše v rámci tehdejší „černé“ Ostravy, tam hrálo, tak jak mělo. Ostrava se začala měnit. Po sametové taškařici, se začala omezovat těžba a zavírat doly. Ostrava přestala být havířským městem. Pak přišly povodně v roce 1997 a cikány to vyplavilo. Neměli kam jít. Pár rodin získalo byty právě na ulici Přednádraží. A idylka bydlení skončila.

 

Kdo ví, jak jsou cikánské rodiny početné, tak ví, o čem mluvím. Ona na jednu ulici stačí jen jedna a pohroma je na světě. Jedna rodina nese sebou cca 50 jedinců, kteří se různě tu a tam vyskytují. Někdy i více. Na Přednádraží se jich po povodních nastěhovalo hned několik. Původní obyvatelé byli tímto indiánským nájezdem zděšeni a začali velmi rychle své byty opouštět. Báli se pouštět děti ven. Báli se o svůj majetek.

 

Prvně vzal za své pořádek na chodnících, trávních a mezi domy. Odpadky se staly koloritem místa, jelikož je cikáni házeli rovnou z oken. Pak vzaly za své dětské prolézačky a houpačky, protože byly z kovu. Někomu se dokonce hodil i písek z pískoviště, taky zmizel. A tak to pokračovalo den za dnem. Pomalu se nově příchozí menšina začínala stávat většinou. Hlavně díky úprku původních obyvatel, ale později i houfným rozšiřováním obyvatel jednotlivých bytů s novými „nájemníky“.

Nový fenomén, který vymysleli ti zručnější, pomohl k rozpoznání, které byty jsou obývány právě jimi a které ne. Jaký to byl fenomén? Neplacení elektřiny. Jak neplatičům byla elektřina odstřižena, tak jejich byty se začaly rozsvěcet, až když se rozsvítilo pouliční osvětlení. Oni se na něj hezky a zadarmo napojili.

 

Stále se ztrácelo, co bylo z kovu nebo dřeva. Kov se hodil do sběrny a dřevo na přitápění. Jeden z posledních původních obyvatelů tam měl dvě plechové garáže. V jedné parkoval auto a v druhé měl improvizovanou dílničku. Jednou odjel na delší dobu za rodinou a jak se vrátil, tak se nestačil divit. Musel určitě stát notnou dobu jen s otevřenými ústy. Proč? Chtěl zaparkovat auto do garáže, bohužel tam žádná garáž už nebyla. Obě garáže prostě zmizely. Byly kovové, tak se do sběru hodily.

Tohle byla jedna s posledních kapek, aby přetekl pohár trpělivost a všichni houfně z Přednádraží před novými cikánskými obyvateli utekli. 

 

A pak přišel pan Roztočil, kdy už příběh ulice Přednádraží v Ostravě znáte detailně. Jelikož Kumar, Česká televize, MF DNES a Banga Vás informovali do detailu, ovšem tak, jak se to hodilo do krámu právě jim.

 

Čtěte také: 

 

 

Za bolševika jsem učil 5 let v karlínské škole plné cikánů. Měli se jak prasata v žitě. Holomek i Samková lžou!

Cikáni jsou "deprivované oběti". Za to, že kradou, může většinová společnost!

Romové se bouří: Zakažme rasistického Mikeše

Klíčová slova: politická korektnost  | rasismus  | romové  | asimilace
8644 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Studenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva DecroixDlouholetý člen ODS se naštval po vyloučení VK ml. Tohle napsal v rezignačním dopisu šéfovi Oblastního sdružení Česká LípaEvropský parlament včera narychlo přijal dva zákony, které se týkají slovenských prezidentských voleb. Slušní lidé budou potěšeniV ODS začal hon na čarodějnice. Příznivci umučeného Mistra VK ml. jsou hromadně upalováni na hranici. S poslankyní Majerovou Zahradníkovou bude zahájen monstrprocesAť se Petr Fiala omlouvá sám za sebe

euPortal.cz

Australan povraždil lidi v mešitě. Ovšem media již neřeknou, že v této mešitě verbovali muslimy pro džihád proti nevěřícímVáclav Klaus mladší už nebude spojován s pokryteckou neomarxistickou skupinou, která mu špinila jméno. Pro ODS se otevírá daleko snadnější cesta k faktické integraci s TOP 09 a Piráty

Eurabia.cz

Šéf pražských muslimů vyzval české muslimy, aby se ozbrojili. Máme se bát teroristických útoků ze strany českých muslimů?Teroristický útok v nizozemské tramvaji - několik mrtvých. Jde o muslimskou pomstu za vystřílení mešity na Novem Zélandu?

FreeGlobe.cz

Bílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)Každý druhý mladý Němec se bojí vyjádřit svoje politické názory. Tomu se říká svobodná společnost!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Česká média vždycky nenáviděla ODS, ta se teď sama porazila a zapřela. Prořízlá komentátorka Stonjeková nakládá po odstranění Klause juniora brutálně všemDžamila Stehlíková chce odebírat lidem zbraně, strašila přitom raketometem. Expert na sebeobranu se chytil za hlavu a vysvětlil, proč jsou to nesmysly
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění