Naivní voliči zajistili populistovi Okamurovi křeslo v Senátu. Dostanou jej i na Hrad?

Autor: Jan Koucký | Publikováno: 23.10.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ježíš

 

Česko-japonský podnikatel a novopečený senátor Tomio Okamura ohlásil kandidaturu na funkci prezidenta republiky. Již delší čas jsem měl vážné podezření, že Tomio Okamura je laciný populista, který kritikou všeho a všech sbírá body u naivních voličů. A právě naivní voliči jej vynesli do senátorského křesla s vidinou, že pan Okamura jako zakonodárce změní poměry v této zemi. Okamura však své voliče podvedl a hodlá kandidovat na funkci, která nemá možnost zákonodárné iniciativy.

 

Dal jsem si tu práci a pročetl jsem texty, které pan Okamura uveřejnil na svém blogu. Hledal jsem názorové ukotvení pana senátora. Hledal jsem jeho představu o fungování České republiky. Bohužel jsem neuspěl.

 

Tomio Okamura kritizuje poměry v České republice. Jeho dominantním tématem je korupce. Což mi krapet připomíná Věci veřejné v roce 2010. Postavit svůj volební program na boji s korupcí je snadné a nenáročné. Stačí kritizovat současný stav. přijít s jednoduchým (populistickým) řešením a máte voličské hlasy v kapse. Nechci problematiku korupce zlehčovat, ale mít ji jako středobod svého programu, považuji za velmi falešné. A to nejen v případě pana Okamury.

 

Korupce byla, je a vždy bude. Tuto nemilosrdnou pravdu je nutné si přiznat. Korupci nelze odstranit. Lze ji však ztížit život. Korupci rozhodně nevyřešíme tím, že zavřeme pár úplatných politiků. Musíme provést zásadní změnu fungování státní správy. Všude tam, kde sedí úředník s razítkem, je prostor pro úplatek. Všude tam, kde jsou evropské fondy, je prostor pro úplatek. Debyrokratizace a eleminace evropských dotací na nesmyslné projekty, je tím správným receptem pro zdárný boj s korupcí. V tomto případě nelze spoléhat na rychlá řešení, která nabízejí různé iniciativy. Musíme změnit celý systém. A k tomu je nutná politická síla, kterou prezident republiky bohužel nedisponuje.

 

Pokud tedy chce pan Okamura bojovat s korupcí a zlepšit poměry v zemi, měl by založit stranu a usilovat o post předsedy vlády. Nic takového však pan senátor neplánuje.

 

Politickou stranu nelze vybudovat za víkend. Je to velmi náročná práce, která se ne vždy setká s odezvou u voličů. Strana by měla voliče zaujmout osobnostmi a programem. Tzv. osobností máme dost, ale kvalitní program je nedostatkovým zbožím.

 

Tomio Okamura populisticky vyhlašuje, že jako senátor bude podporat pouze dobré zákony bez ohledu na pravo-levé dělení politického spektra. Opět jsme svědky snahy, přesvědčit voliče, že souboj pravice a levice je překonaný. Osobně si to nemyslím. Levice reprezentuje regulaci, přerozdělování a sociální stát. Opravdová pravice prosazuje volný trh bez přívlastků, takřka nulovou regulaci a zrušení sociálního státu. Pokus o kočkopsa skončil vždy nezdarem. Nelze mít sociální stát a trh bez přívlastků. To je zkrátka nereálné, což ne všichni zcela pochopili, nebo nechtějí pochopit.

 

Pane Okamuro, do jakého tábora patříte? Jak vysoké daně upřednostňujete? Jakou důchodovou reformu podpoříte? A jaký je Váš názor na Evropskou unii a euro? To jsou otázky, u kterých probíhají zásadní střety mezi pravicí a levici. Tomio Okamura se zřejmě bojí představit svou ucelenou vizi, aby nenaštval toho či onoho voliče a nepřišel tak o punc Mesiáše, který nás přišel spasit.

 

Za 23 let svobody a demokracie jsme osob typu pana Okamury zažili již několik. Ať už to byli Václav Fischer, Stanislav Gross, Vladimír Mlynář či Petra Buzková. Všichni selhali v okamžiku, kdy nastoupili do funkcí a všichni politiku opustili s ostudou. Stejný osud zřejmě čeká i pana Okamuru.

 

Tomio Okamura je důkazem rčení, že s jídlem roste chuť. Po úspěšném dobytí Valdštejnského palace, vyrazil do boje o Pražský hrad. Voličům slibuje změnit to, co z pozice prezidenta republiky nemůže změnit či ovlivnit.

 

Prezident republiky je vrcholem politické pyramidy. A změny musejí přicházet od základů. Pokud by Okamura myslel svůj boj za lepší zítřky (kde já už jen tohle slyšel) opravdu vážně, podílel by se aktivně na zákonodárných procesech a to ať už jako senátor, poslance či předseda vlády. Nic takového zřejmě nemá pan senátor v plánu. Jeho přehršlá ambicióznost ho žene do boje o křeslo, ze kterého nám bude kázat a současně se vymlouvat, že prezident nemá sílu změnit ten či onen nešvar.

 

Tomio Okamura si kandidaturou na prezidenta republiky hodlá splnit svůj osobní cíl. Nejde mu o Českou republiku. Jde mu jen o dosažení vytyčeného cíle, kterého by vstupem do aktivní politiky nemohl dosáhnout, protože by veřejnost rychle vystřízlivěla.

 

Věřím, že voličovo vystřízlivění proběhlo již po uplynulém víkendu a pan Okamura tak pozná, že ne na vše lze uplatnit business plan.

 

Čtěte také: 

 

Okamura vyhrál. Nechce prý ale být senátorem, protože míří rovnou na Hrad. Co na takový podfuk říkají jeho voliči?

 

Nakonec Japonec?

 

 

Tomio Okamura napsal pravdu o mediálním miláčkovi Pospíšilovi. Jak Tomia česká média asi potrestají?

5502 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Nesmíme nikdy zapomenout na to, že Německo chtělo náš národ vyhubit jako podle nich součást podřadné rasyPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Potvrzeno: Vakcíny mRNA způsobují zánět myokarduNěmecko chrání vrahy z SS a Němci nebyli žádné neviňátka, když terorizovali Čechy

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsouCo nám USA neřekly. Profesor Krejčí: Pravda o změnách ve světě
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění