Způsoby jak chtějí výsledku dosáhnout, shrnul iDnes zde. Na rozdíl od Kalouska si nemyslím, že jejich plán je postaven na reálném předpokladu, že lidi budou práskat sami sebe. Chcete-li někoho k něčemu motivovat, není metoda cukru a biče špatná. Platí to však jen za předpokladu, že cukr je opravdu cukrem a bič bičem. Když dáte vybrat člověku mezi větším a menším bičem, jen blb najde v podobě menšího biče byť jen náznak cukru.

Za cukr bych v tomto případě považoval tolik žádoucí vyvážení stavu veřejných financí oproti vybírání daní. Kampaň ve stylu „přiznej se a dostaneš menší trest, víme o tobě všechno, nenech nás dojít tak daleko, že zaklepeme na tvoje dveře, třebaže jsou mimo tento stát někde na ostrově“, jsou vyhozenými penězi, které se stanou jen umělým ziskem nějaké PR agentury a reklamního studia. Aby dělalo jakékoli ministerstvo reklamní kampaň samo na sebe, to má totiž jediný důvod. Obhajobu své existence, obhajobu špatného systému, do kterého je zařazeno, ale také obhajobu své vlastní špatné práce.

Pokud by Kalousek chtěl opravdu nabídnout cukr, musel by sáhnout podstatně hlouběji do systému. Musel by nabídnout výsledky svého analytického oddělení, které v úvodu svěřil paradoxně do rukou svého kamaráda Bartáka, vyšetřovaného z korupce při veřejných zakázkách na ministerstvu obrany. Musel by nabídnout vratky v podobě desítek miliard korun ze zneužitých dotací, sérii stovek trestních oznámení na vládní, ministerské a místní politiky. Musel by nabídnout nikoli kosmetické, ale skutečné systémové úpravy v oblasti daní, které já osobně spatřuji v jejich snížení, srovnání pro všechny stejně a bez daňových výjimek, včetně zrušení veškerých dotací. Jenže tak daleko Kalousek nikdy nešel a nejde ani dnes. Stal by se společně se stovkami sobě podobným nadbytečným.

Až tohle přijde na řadu a někdo jiný se jednou ujme výše uvedeného, zvýší se i ochota lidí a firem k tomu, aby platili daně. Do té doby se nic podstatného nezmění. Snad kromě jediného. Bude se každým dnem propastně zvětšovat mezera mezi občany a jejich vlastním státem. Jen hlupák by totiž svými daněmi chtěl podporovat to, co tu teď máme.  

Čtěte také: 

 

Špidlův epigon Kalousek – pseudopravičák zvyšující daně

Pán Kalousek, čo si predstavujetě pod pojmom pravica?

"Pravičák" Kalousek zvyšuje daně. Co přijde příště, znárodnění?