Není to poprvé, kdy byl Maek Dalík zatčen. Už v roce 2004 jej spolu s panem Večerkem zatkla policie a jako v akčním filmu vrtulníkem převezla do Ostravy kvůli podezření, že se snažili uplatit poslance Kořistku. Celá záležitost tehdy skončila v poloze tvrzení proti tvrzení a bez důkazů není možno nikoho odsoudit.

V noci z neděle na pondělí skončil Marek Dalík opět v policejních rukou. Tentokráte je obvinění závažnější, jde o údajnou žádost o půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu s rakouskou firmou Steyr. Co mě poněkud zaráží na této kauze jsou dvě věci.

Obchod jako takový byl dohodnut už dříve v letech 2005 a 2006, když Grossova vláda vypsala výběrové řízení a vláda Paroubkova uzavřela smlouvu se Steyrem na dodávku 260 kusů obrněnců Pandur. O rok později, v roce 2007, Topolánkova vláda tuto smlouvu zrušila a uzavřela novou.

Místo 260 kusů šlo již jen o 107 obrněnců, lépe vybavených za celkovou sumu 14 miliard korun. A právě v této době si měl Marek Dalík mezi čtyřma očima říct o půlmiliardovou provizi Stefanu Szücsovi, zástupci firmy Steyr.

Je zvláštní, že pan Szücz si na Dalíkovu žádost vzpomněl až v roce 2011, po čtyřech letech. Proč celou tuto dobu mlčel? Proč nešel na policii a vše neoznámil? To je jedna věc která mě zaráží a která staví jeho výpověď do poněkud podivného světla.

MF Dnes v roce 2010 zjistila, že existovala už v roce 2002 smlouva s "konzultantem" Janem Vlčkem a podle této smlouvy platila firma Steyr za schůzky s politiky. Na zákulisních jednáních se podíleli Stanislav Gross, Karel Kühnl a Martin Barták, píše server iDnes.

Druhá věc, která mne na Dalíkově zatčení zaráží je fakt, že pan Szücz řekl, že si Dalík řekl o provizi mezi čtyřma očima, beze svědků. Je-li tedy Marek Dalík zatčen jen na základě tvrzení pana Szücze, pak se to opět pohybuje v rovině tvrzení proti tvrzení, a to by byla hodně lajdácká práce.

V žádném případě pana Dalíka nehájím. Myslím si, že je to lump a často se pohybuje na hraně zákona. Pokud se dopustil něčeho nezákonného, pak ať stane před soudem a  je spravedlivě odměněn. Byl-li ale zatčen jen na základě něčího tvrzení, pak potom by musela policie zatknout snad úplně všechny politiky.

V takovém případě by nemělo trvat dlouho a policie by si měla dojít pro Jana "Kato" Kavana. Vždyť on sám se zcela jasně na tajně pořízené nahrávce přiznal zahraničním novinářům vydávajícím se za obchodníky, že Gripeny doprovázela masivní korupce.

Opozice se neustále trefuje do vlády, že nebojuje s korupcí. Jenže právě obvinění Vlasty Parkanové, zatčení Maka Dalíka, zatčení náměstka ministra Šišky, odsouzení Petra Kušnierze, zatčení náměstka hejtmanky Pavla Koudy a v neposlední řadě zatčení Davida Ratha svědčí o tom, že tato vláda proti korupci skutečně bojuje i za cenu odsouzení vlastních lidí.

Takovou vládu jsme ještě neměli. Korupční kauzy byly zametány pod koberec bez ohledu na stranickou příslušnost anebo byly hrány do ztracena. Je celkem jasné, že příznivci levice budou mít ze zatčení Dalíka až dětinskou radost a budou se dožadovat zatčení každého politika z pravé strany spektra.

Domnívám se, že si nemůže být jist žádný politik, který se ochomýtal kolem korupce. Že jsou takoví lidé zatýkáni je jedině dobře. Dotáhnout celé případy až do zdárného konce u soudu je dalším a ne zrovna jednoduchým krokem. A je dobře, že se orgány činné v trestním řízení zabývají i zdánlivě zametenými kauzami.

Po Pandurech by měly přijít na řadu Gripeny, možná dojde i na Grossovy akcie, Paroubkovy knihy a Doleželových pět na stole v českých. Držme justici palce, ať se jí podaří tyto kauzy řádně ocenit a posadit provinilce tam, kam patří, za katr.

Čtěte také: 

Katův šleh aneb Kavan u Hamasu

Gazdík před národem: Když Parkanová, tak i Vondra

 

Diamantový důl českých socialistů