Představme si, že by ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vítal na letišti v Ruzyni svého německého kolegu v němčině, to by bylo řevu ze strany zdejších echt národovců. Ovšem prezident Klaus vítal v Praze ruského prezidenta v ruštině a to se nelíbilo nejen mně, ale hodně lidem, a někteří mu vzkazují, že tohle nedělal ani Husák. To byl projev poddanství a otrocké mentality.

Před nějakým časem se rozhodli Estonci přemístit sochu ruského vojáka, kterému výstižně říkali Ilja znásilňovatel z centra Tallinu na vojenský hřbitov. Vypukla vřava, ruské menšině se to nelíbilo, jeden z demonstrantů dokonce zemřel. Zpočátku byla kritizována estonská policie za nepřiměřenou brutalitu, později se ovšem zjistilo, že ten Rus byl ožralý a k smrti ho ubodal jiný ožralý Rus. Inu vodka dělá svoje.

Tento čin Estonců je pro mě pochopitelný, rozumím mu a schvaluji jej. Rudoarmějci pro ně nejsou osvoboditelé, ale okupanti, kteří v jejich zemi zavedli bolševický teror, jenž jen za jediný rok v letech 1940 – 41 zavraždil asi 60 tisíc Estonců. Obdivuji Estonsko malou zemi , která věděla, že u Rusů tím vyvolá nenávist, ale nebálo se jich a udělalo to, co považovalo za správné. Líbilo se mně také, že když část tamní ruské menšiny začala řádit v ulicích Tallinu, tak tisíce Estonců vstupovaly dobrovolně do pomocných policejních sborů, a daly jasně najevo, že podporují své strážce v pořádku v boji proti ruským výtržnostem.

Václav Klaus mě ovšem velmi zklamal. Na rozdíl od drtivé většiny evropských státníků odsoudil Estonce a postavil se za Rusko. To bylo hodně špatné, český prezident to udělal bez znalostí poměrů a historie v Pobaltí. Tehdejší situaci nerozuměl a proto měl raději mlčet.

Upozorňuji, že kritika Václava Klause za některé jeho činy, neznamená nenávist, ale vyjádření vlastního názoru. Nechápu jak zaťaté klausovce, tak stejně zaťaté havlovce. Obojí je špatné a výsledkem je ztráta soudnosti a rozumu. Někdy mám pocit, že komunismus nás bohužel poznamenal víc než je zdrávo a jeho smutným důsledkem je také nenaslouchání druhým.

Čtěte také: 

Co to jsme za národ, když zesměšňujeme svého prezidenta i po ataku primitivního komunisty a našimi vzory se stávají Vondrouš, Smetana a Týc?

Kdo platí kampaň proti Václavu Klausovi?

Úrážet a zesměšňovat prezidenta Klause je fajn lidová zábava. Proč ji ale podporují "intelektuální" Lidovky.cz v čele s Terezou Šídlovou?