Hazard v České republice nabyl vlivem korupce obludných rozměrů. Hlavní podíl na současné situace má Miroslav Kalousek a jeho MF, říká v rozhovoru pro ePortál bývalý gambler Martin Svoboda

Autor: Radek Velička | Publikováno: 4.10.2012 | Rubrika: Rozhovor
Kalousek

 

Ve dnech od 1. 10 do 3. 10. 2012 měl Martin Svoboda přednášky spojené s besedou pro žáky koncových ročníků základních škol z Ostravy Jih, kdy tyto byly organizovány za podpory místostarosty Radima Miklase (ODS). Martin Svoboda je také autorem knižního titulu Já, Hráč: Zpověď opravdového gamblera, kdy za toto dílo obdržel v letošním roce stejnou cenu jako prezident Václav Klaus, za rok loňský, a to cenu E. E. Kishe za literaturu faktu. V rámci návštěvy Ostravy jsme s předsedou Svobodou pořídili rozhovor pro čtenáře ePortálu.

 

Proč si myslíte, že je nutno věnovat se boji proti hazardu, když toto je patrné již z názvu Vašeho sdružení?

Hazard v České republice nabyl vlivem korupce, vedoucí od regionální úrovně až do nejvyšších pater politiky, obludných rozměrů, které jsou ve světě nevídané, a neexistuje žádný stát, který by nám rozmachem tvrdého hazardu byl třeba jen podobný. Stalo se tak zejména dlouhodobou nečinností "regulátora trhu", tedy Ministerstva financí (MF), zejména pak pod vedením Miroslava Kalouska (TOP09), ale samozřejmě také rozsáhlým působením herní lobby. Považujeme za naprosto nezbytné tento nezdravý a neudržitelný stav změnit.

 

Takže hlavním viníkem dnešní situace je podle Vás jen ministr Kalousek?

Určitě nelze prstem ukázat pouze na ministra Kalouska. Viníků je určitě více. Byl zde dlouhodobě ovlivňován legislativní proces, byli ovlivňováni politici na všech úrovních rozhodování. Nicméně ministr Kalousek a jím řízené MF má na současné situaci rozhodně zcela zásadní podíl.

 

Pokud mluvíte, že tento jev je dlouhodobý, tak kdy podle Vás započal v takovém rozsahu?

Tento jev má kořeny už dávno. V podstatě od rozšíření prvních automatů. Legislativa je dlouhodobě zastaralá a každý pokus o její novelizaci byl v zárodku dlouhá léta eliminován. Stačí si uvědomit pár základních faktů, kdy v minulosti u legislativního procesu i na kontrolním orgánu MF byli lidé, kteří dnes pracují v žoldu hazardu, jako je bývalý poslanec SPR-RSČ Petr Vrzáň, dnes výkonný ředitel sdružení Spelos. Nejzásadnější zvrat a boom však nastal v souvislosti s příchodem videoloterijních terminálů (VLT,IVT).

 

Jaký je rozdíl mezi klasickým výherním automatem a vidoloterijním terminálem?

Z pohledu těch, pro něž jsou automaty nebezpečím a hrozbou, je rozdíl zejména v nebezpečnosti a objemu finančních prostředků, které na těch či oněch mohou hráči prohrát. Videoloterijní terminály jsou pro hráče z těchto pohledů výrazně nebezpečnější, než původní automaty "starší generace".

 

To jako, že na nových je možno prohrát více peněz? Rozumím tomu správně?

Ano, platí pro ně jiné limity proher a "teoretických výher". Nabízí teoretickou možnost hrát až o milionové výhry, což je pro velkou část závislých hráčů neodolatelným lákadlem. Ale pro jakýkoli typ automatů platí to, na čem se shodujeme jak s odborníky (tedy alespoň s těmi, které nefinancuje hazardní průmysl), tak například s primátorem Prahy MUDr. Svobodou: Automaty by obecně neměly být nazývány výherní, ale proherní. To by lépe vystihovalo jejich podstatu.

 

A které odborníky na mapování a řešení problému s hazardem podle Vás financuje hazardní průmysl?

Hazardní pseudoprůmysl v posledních měsících přišel s novou strategií. Domluvil se s některými dřívějšími "bojovníky proti hazardu", začal je štědře podporovat, a tito "odborníci" najednou zjistili, že hazard není tak závažným problémem, jak si dříve mysleli.

 

Kteří odborníci, můžete jmenovat alespoň jednoho?

Ano, je to občanské sdružení Občané proti závislostem, zastupovaná zpravidla gamblerem v záloze a současným studentem adiktologie panem Verostou.

 

Podle primáře Nešpora, jednoho z největších kapacit na závislosti u nás, je ovšem jakákoliv závislost nevyléčitelná, dá se dál v životě pouze abstinovat Takže mi opravdu chcete říci, že pan Verosta je skutečným odborníkem, když je stále závislým?

Odbornou způsobilost pana Verosty tady nebudu hodnotit, myslím, že ohledně zmíněného subjektu a jeho osoby je dostatečně vypovídající fakt, že od hazardních firem přijímá peníze (oficiálně:1,7 mil. Kč). Shodou náhod, zcela zásadně mění názor na svět hazardu. Pokud jde o hráčskou závislost, odpovím obecně. Primář Nešpor a další odborníci se shodují na faktu, že neexistuje gambler vyléčený, ale pouze abstinující. Takže z logiky věci vyplývá, že i pan Verosta je abstinující gambler, tudíž je nevyléčený, jelikož je to neléčitelné.

 

Tak jak Vás poslouchám, neměli by se pan Verosta se svým terapeutem Vejrostou raději přejmenovat na Občané pro závislosti?

Bylo by to výstižnější.

 

Děkuji Vám za rozhovor a přeji šťastnou cestu do Prahy.

 

Čtěte také: 

 

 

Špidlův epigon Kalousek – pseudopravičák zvyšující daně

Pán Kalousek, čo si predstavujetě pod pojmom pravica?

Politický životopis Miroslava Kalouska

Klíčová slova: Miroslav Kalousek
5739 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Premiér Orbán vyzval v 7 bodech reformě EU!Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tuší„Děti projevují rasismus už ve třech měsících? Probůh, kde to žijeme!“ Ivo Valenta se neudržel nad školením v USA
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění