Paroubek se bojí Železného, Kalouska se hodlá zbavit. Proto Telička!

Autor: Petr Žantovský | Publikováno: 31.10.2005 | Rubrika: Politika
Paroubek 2

V minulých dnech bylo v našich médiích doslova přeteličkováno. Tvář bývalého vyjednavače o české integraci do EU a několikatýdenního zastupujícího eurokomisaře Pavla Teličky se na čtenáře tisku dívala denně z titulních stránek. Muž, který před časem, poté, co jej socialisté v Bruselu nahradili expremiérem Špidlou, prohlásil, že odchází ze státních služeb s hořkostí a roztrpčením, se náhle stal opět předmětem spekulací a dohadů o návratu do nejvyšších pater politiky. Než se zamyslíme nad možným vysvětlením, proč se tak děje, připomeňme si předně, jak se to děje.

Nejprve se začaly objevovat nápadně časté úvahy komentátorů nad možným angažmá Pavla Teličky v čele budoucí volební koalice Kaslových Evropských demokratů a Zieleniecova Sdružení nezávislých kandidátů. Úvaha vyšla z prosté násobilky. Jestliže se dva lídři nejsou s to dohodnout na tom, který z nich bude superlídrem, najdou společně třetího, který odpovídá společné představě. To je matematika v zásadě správná. Není však na první pohled zřejmé, proč se objevuje osm měsíců před volbami, kdy oba politické subjekty mají k sobě pořád ještě dost daleko a o jejich společné perspektivě není zdaleka rozhodnuto. A ještě méně je zřejmé, proč těmto virtuálním tancům věnují naši žurnalisté tak výsadní místa ve svých médiích. Píárko, které noviny učinily pro Pavla Teličku i pro obě jmenované strany, by totiž nikdo nezaplatil. Alespoň ne formou standardní inzerce.

Následovala nabídka učiněná premiérem Paroubkem právě na adresu Pavla Teličky poté, co na svou politickou budoucnost v socanských barvách rezignoval Martin Jahn. Telička se Paroubkovi zdál vhodnou náhradou za Jahna: též spíše liberálně zaměřený, relativně mladý, světaznalý a vzdělaný člověk, který by uměl obstát i v čelním souboji s předsedou ODS Topolánkem. Telička Paroubkovu nabídku prozatím odmítl s poukazem na to, že se v budoucnu určitě ještě budou o politické spolupráci bavit. To vše bylo opatřeno opět mohutným mediálním zájmem, z něhož Telička vyšel jednomyslně jako morální vítěz: odolal socialistickému vábení ke korytu, zachoval si tvář a identitu.

Celá tato – před zraky veřejnosti prováděná – šaráda může mít dvojí vysvětlení. Buď je to opravdu tak, jak si Paroubek přeje, aby to vypadalo. Že chtěl do svých řad přilákal nestranického odborníka a posílit tím expertní týmy v ČSSD pro příští vládnutí, a byl prostě Teličkou odmítnut. Nebo – a to považuji za neskonale pravděpodobnější, šlo jen o lakmusový papírek, jehož účelem bylo otestovat veřejné mínění pro docela jiné a ne příliš vzdálené cíle.

Jaké by to mohly být? Inu, je pár měsíců před volbami, začínají se šikovat síly. Na jedné straně je zájem ČSSD setrvat ve Strakově akademii na další období. K tomu je třeba vytipovat spojence. KSČM to bude zjevně při otevřeném hlasování ve Sněmově, jak se tomu již nyní děje. Do vlády ji však Paroubek zatím nepozve. Sám ale vládu nesestaví. Proto hledá spojence. Nutně se potřebuje zbavit lidovců, tedy aspoň jejich konzervativního křídla vedeného stávajícím předsedou Kalouskem. Je třeba nakonfigurovat nového spojence. Jeden takový se klube v příští možné koalici ED-SNK. Mluví-li dnes Telička o budoucí politické spolupráci s Paroubkem, je možné, že má na mysli právě spolupráci koaliční, kdy Telička povede ED-SNK, a s Paroubkem sestaví vládu. Bez lidovců, nebo s lidovci, kteří se mezitím zbaví pravicových Kalousků a vrátí se pod levicově naladěná křídla Cyrilů Svobodů. Tomu všemu budou ze zadu přitakávat komunisté. Za optimálního stavu by to byla nejsilnější vládní koalice od roku 1996.

Ještě jedna úvaha tyto analýzy potvrzuje. Nezapomeňme, že jistý voličský potenciál může převzít Železného uskupení Nezávislí demokraté. Vladimír Železný se obklopil pestrou společností (mj. bývalou sociální demokratkou Janou Volfovou) a vsadil na populistické karty národní hospodářské i politické emancipace. Dá se tedy předpokládat, že to bude právě NezDem, kdo přebere socialistům jistou část elektorátu, protože bude cíleně oslovovat podobné voličské skupiny: sociálně slabší, zemědělské a či živnostenské kruhy, menší a malá města a obce, lidi s nižším dosaženým vzděláním a prostším chápáním srozumitelných hodnot. Dá se předpokládat, že v ČSSD se bojí více Železného, než Kasla se Zieleniecem, protože s těmi se neperou o voliče. Proto také, navzdory programové nesourodosti, s nimi spíše najdou společnou koaliční řeč. To je nepochybně také jeden z důvodů, proč se tolik komentářů zmiňuje – nikoli náhodou – o údajné programové blízkosti NezDem a ODS. Jde o vytváření společného bloku nepřátel pod jednou nálepkou. Běžná propagandistická agenda.

Sečteno a podtrženo: Teličkovo mediální angažmá je nejspíše jen umně položenou vějičkou. A také možným náznakem, co na nás Jiří Paroubek a jeho lidé z Lidového domu šijí. Neměli bychom to podceňovat.

4787 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Zahraniční tisk vnímá roztržku mezi Prahou a Moskvou jen jako bizarní záležitost ČeskaEU chystá žalobu na Astru Zenecu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Karty na stůl! Profesor Drulák rozstřelil vyhoštění. „Budeme mít ještě problémy,“ říkáDiplomat Kobza: Babiš mluvil pravdu, ale pak mu to vysvětlili. V Rusku ostrouháme, přijdou jiní
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění