Vážení čtenáři, to co píši v úvodu, není žádné sci-fi. Není to žádná hra se slovy nebo kanadský vtípek. Je to „jen“ povedené chování jedné známé instituce spravující vaše citlivá data k jiné známé instituci. Tedy IZIP vyhrožuje VZP. Nevěříte? Přečtěte si.

"Vedení pojišťovny varovalo, že pokud se s firnou IZIP nedohodneme, přijdeme také o adresy a osobní účty pacientů. IZIP je použije a nabídne k prodeji jiné konkurenční pojišťovně," řekl serveruLidovky.cz jeden z členů správní rady..." celé na : http://www.lidovky.cz/izip-vyhrozuje-pojistovne-chce-z-ni-vysat-dalsich-84-milionu-plo-/ln_domov.asp?c=A120926_204514_ln_domov_sm

Takže nevyhrožuje nějaký morálně padlý lékař konkrétnímu pacientovi, Ale instituce, které má na starosti vaše data jiné instituci, která za ně odpovídá. Reálný dopad na vaše data a jejich zveřejnění to ale může mít  přesně stejný.

Nezlobte se, ale nedá mi to. Kolik proroků kvality IZIP tady a jinde psalo a mluvilo o bezpečnosti a nedobytnosti systému spravování dat? Kolik ctěných čtenářů podlehlo demagogii a reklamně IZIPu a proklínala lékaře, že oni za to mohou, že nefunguje takový báječný nápad.  Protože se nechtějí zapojit, aby jim nebylo vidět pod prsty? Kdo z vás alespoň dnes pochopil, že ty námitky lékařů nejenom o bezpečnosti dat měly své jednoznačné a jasné oprávnění?

Má to i jiné zajímavé aspekty. Personálně je IZIP v pozadí propojen s částí vedení VZP. Takže vlastně jedna část vedení VZP vydírá druhou část vedení VZP za účelem udržení plateb (veřejných) peněz z VZP do IZIPu? Proč snad napadne téměř každého.

Velmi poučné je také chování novinářů. Když si tak představím, že bych vyhrožoval některému svému pacientovi prodejem a tím vlastně zveřejněním jeho dat a zjistila by to media, to by byl tanec. Kolik asi tak TV teamů by se dostavilo ještě dnes!

Vsadím svoji měsíční výplatu na to, že v tomto případě ve virtuálním světě z toho bude jenom okrajová informace, která zapadne. Žádné štáby, žádní investigativní novináři, prostě nic. Copak to není do nebe volající a pro čtenáře zajímavé? V tom ten problém nebude.

V takovém světle se také musí nahlížet "investigativní" práce novinářů ve zdravotnictví, kdy v bílém plášti bloudí nemocnicemi a snaží se leckoho nachytat. Při těžkých až tragických chybách. Jako že třeba jídlo nebylo dost chutné nebo teplé. Nebo že personál byl protivný. Tak na to fakt mají.

Čtěte také: