Hnutí nezúčastněných zemí: Egyptský prezident způsobil skandál, když veřejně podpořil syrskou opozici

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 1.9.2012 | Rubrika: Ostatní
Afrika

 

Hnutí nezúčastněných vzniklo v roce 1961 v Bělehradu, kde se sešli zástupci 25 zemí, aby vytvořili protiváhu tehdy dominujícím mocnostem, Sovětskému svazu a Spojeným státům. Nejvíce se tehdy projevovali Jugoslávci a Indové. Nemalý podíl na tom měl Josip Broz Tito, který se hlavně v 50. a 60. letech pokoušel šířit ideologii tehdejší Jugoslávie za její hranice, navazoval nové politické a hospodářské kontrakty a nabízel chudým africkým zemím pomoc. Smysl organizace vyjadřuje havanská deklarace z roku 1979: „zajistit národní nezávislost, územní nedotknutelnost a bezpečnost nezúčastněných zemí „.

 

Jednání na úrovni expertů a náměstků ministrů HNZ začalo v pondělí 27. 8. 2012 v Íránu , od úterý na ně navázalo rokování ministrů zahraničí a ve čtvrtek a v pátek vše vyvrcholilo summitem Hnutí nezúčastněných zemí. Íránský jaderný program a válka v Sýrii jsou témata, která zatím dominovala summitu.

 

Írán, který bude HNZ předsedat v příštích třech letech, chce podle agentury AP schůzky 120 zemí využít k tomu, aby ukázal, jak dobré diplomatické vztahy má s řadou zemí, a také ke kritice Západu. Muhammad Mursí, který se tak stal prvním egyptským prezidentem, který navštívil Írán od přerušení diplomatických vztahů v roce 1979.

 

Hned první den summitu Hnutí nezúčastněných zemí v Teheránu došlo ke dvěma skandálům. Egyptský prezident Muhammad Mursi podpořil syrskou opozici. V Sýrii probíhá revoluce proti nespravedlivému a despotickému režimu, prohlásil egyptský prezident Muhammad Mursi na zahájení summitu. Solidarita se Syřany je naší morální povinností a prohlašujeme proto, že rozhodně a všestranně podporujeme syrský lid v jeho snaze získat svobodu. Podobná slova se nelíbila syrské delegaci a ta demonstrativně opustila zasedací síň. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim projev egyptského prezidenta odsoudil jako podněcování ke krveprolití. "Mursího projev porušil tradici summitu a je považován za vměšování do vnitřních záležitostí Sýrie," dodal Mualim.

 

Egyptský prezident teď horlivě prosazuje myšlenku vytvoření kontaktní skupiny zprostředkovatelů pro Sýrii, do které by patřily takové země jako Egypt, Saúdská Arábie, Turecko a Írán. Mursi má zájem na urovnání syrské krize, protože je to začátek jeho zahraničněpolitické činnosti, která spočívá v prosazování zájmů Egypta na světové scéně.

 

Vystoupení Mursího se věnovala také íránská média, která si všímají především toho, že egyptský prezident je proti vojenské intervenci v Sýrii a proti konceptu, který prosazují někteří radikální politici ze Západu. Mursí je vnímán jako politik, který se snaží vrátit Egypt do role vůdčí země v arabském světě. Připomínají, že Muhammad Mursí kromě kritiky syrského režimu vyzval ke sjednocení syrskou opozici.

 

Nejvyšší íránský představitel, ajatolláh Alí Chamenei kritizoval politiku OSN, což vyvolalo mimořádnou nelibost u generálního tajemníka této organizace Pan Ki-muna.

Generální tajemník OSN ve svém projevu na konferenci Hnutí nezúčastněných postavil proti státům, které vyhrožují jiným zemím zničením – ačkoliv nikoho nejmenoval, bylo jasné, že jde o Írán – který označuje Izrael za rasistický stát.K překvapení íránské vlády vyjádřil generální tajemní OSN vážné obavy nad stavem lidských práv v hostující zemi.

 

Egyptští vládci zdědili Mubarakovo dilema – jak realizovat aspiraci země stát v čele arabského světa, aniž by si znepřátelili saúdské mecenáše. Obě země stojí na opačných stranách náboženského a etnického dělení, a těsný bilaterální vztah by proto byl nepravděpodobný i za nejpříhodnějších okolností. A protože Egypt potřebuje masivní finanční pomoc, aby vyrovnal ekonomické ztráty způsobené únorovou revolucí, mohou si jeho nejvyšší představitelé jen stěží dovolit znepřátelit si Saúdy.

 

Čtěte také: 

 

Revoluci v Sýrii nejspíš spustily tajné služby Saúdské Arábie

 

Revoluce, Egypt, euforie, desiluse, smrt a tyranie

 

 

Irák? Slabý odvar oproti Sýrii

5676 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Než se Církev bude těšit ze zmrtvýchvstání, musí spolu s Kristem snášet Jeho utrpení, zejména však Jeho ukřižování. Víme, že Krista zradil Jidáš, apoštol, a proto dnes zrazují Církev nástupci apoštolůPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Jak Izrael likviduje své nepřátele? Mohli bychom se inspirovat i my v boji proti islamismu?Česka media dnes přepisuji historií, tak jako to dělali komunisti

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepáraliKavárník s Pospíšilem a Ferim hodoval na Karlově mostě, teď promluvil: Porušoval jsem zákony, byl jsem na to hrdej
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění