Je to tím, že v politicích se najednou hnulo svědomí a uvědomili si, jakých chyb se dopustili? Mají výčitky a chtějí je odčinit? Chtějí zjistit, jak žijí jejich voliči, dokonce si sami odtrhnout od úst a snášet i nepohodlí?... Ano, to by si možná pomyslel nějaký pacient psychiatrického ústavu.

Realita je však taková, že místo altruismu, empatie i laskavosti můžeme mluvit spíše o vypočítavosti a pokrytectví ze strany politiků. Na základě mnohaletého pozorování je snadné přijít na to, že tyto "politické záchvaty porozumění" se opakují v cyklech. Každé 4 roky a záhadně právě před volbami. (Možná, že se jedná o zatím neobjevený virus, který napadá jenom politiky a vždy před volbami :). 

Asi jste zaregistrovali, jak šéfové ČSSD odjeli vlakem do Brna. Tím zahájili svou předvolební kampaň. Ptám se... Co to má být? Hodně lidí jezdí vlakem každý den. Ale když to udělají představitelé ČSSD, tak to má znamenat sblížení s lidem? (Hlavně, když jeli soukromým vagonem :). Taky by bylo zajímavé, kdyby o tom média vůbec neinformovala. Informují média o tom, jak jel nějaký Pepa z Horní/Dolní do Brna? Neinformují. Tak co je na tom, že šéfové ČSSD jeli vlakem? To má být nějaký extra výkon? Ale asi ano, když jsou zvyklí celé 4 roky na bavoráky a pak najednou vlak. To musí být pro ně šok.

Jenže i další strany jsou na tom podobně. 4 roky skutek utek, ale před volbami samé sliby a líbivé řeči na mítincích. K tomu přidají zdarma guláš, pivko nebo oranžádu a volič je na světě. Jenom nechápu, jak někdo může zaprodat svou budoucnost za to, že jedno odpoledne bude mít plné břicho zdarma. A tento populismus některých stran je o to horší, že tyto strany nejenže ignorují své voliče celé 4 roky, ale teď tady předvádí i faleš, klam a pokrytectví. Ale jedno se jim musí nechat... podbízet se umí. Takové populistické tahy by mě, jako potencionálního voliče, dokonce urazili. 

Myslím, že volba politické strany je důležité a odpovědné rozhodnutí, které by nemělo probíhat na základě emocí a plného břicha, případně na základě toho, jaká "celebrita" zazpívala na předvolebním mítinku. Toto rozhodnutí by mělo probíhat na základě rozumu. Hlavně je potřeba si uvědomit, že svou volbou neovlivňujeme jenom sebe, ale i budoucnost svých dětí. A o tom, jaká ta budoucnost bude, rozhodujeme my. Taky je důležité položit si zásadní otázku: "Z čeho chce strana financovat své sliby?" Tak doufám, že zdravý rozum v Česku zvítězí a taky, že se najde strana, která bude empatická i altruistická celé 4 roky... ne jenom před volbami.   

Čtěte také: 

Co si honí pan Sobotka

Děsivě hloupý a prolhaný poslanec Sobotka

 

Jyrko, co blázníš - volby ještě nejsou !