Bylo a je tady několik generací politiků , kteří hovořili o boji proti kmotrům ve vlastní nebo taky v cizích stranách, neznalým se to původně zdálo k neuvěření, ale pečlivé sledování dějů v politice na to stále silněji ukazovalo a ukazuje. Ukazuje na to, že nám nevládnou ty osoby které známe, tedy politici, ale menší figury z politického zákulisí zato s velkou mocí a bez jakékoliv odpovědnosti ke komukoliv. A protože v Praze jde o větší peníze než jinde, jsou tam děje dál, taky trochu výraznější, možná i trochu viditelnější. Jinde to bude podobné, je to systémový problém, ale holt, Praha je Praha.

Svoboda mnohé překvapil převratem na pražském magistrátu velmi pečlivě a dokonale provedeném a zvládnutém. Nyní se zdá, že přichází další kolo. A není se co divit, že v pražském dopravním podniku. Je největší a zjevně tam nejde jenom o dopravu, vládne obrovským rozpočtem.... V minulých měsících se objevily problémy se zakázkami, příznačné byly jízdenky s převodem peněz bůhví kam a bůhví komu. A naráz, když Svobodou dosazený ředitel Dopravního podniku podal trestní oznámení, kamarádi nekamarádi, příslušníci stran koaličních nebo jiných- ředitel bleskurychle sestřelen ze všech svých funkcí. A Svoboda o tom zřejmě nevěděl, rozhodně v tom neměl prsty.

Z politického hlediska se zejména ODS v Praze málem zničila a měla i velmi podstatný vliv na volební debakl strany svými manévry s ČSSD . V současnosti možná začala nabírat v Praze v čele se Svobodou stopu důvěryhodnosti právě pro svoje svobodné a zřetelně rozumnější chování. Současné kotrmelce, zvlášť s rizikem dobrovolného nebo nedobrovolného odchodu Svobody z funkce (zdá se, že figurku dělat nechce) spolu s předpokládatelným zatažením opony za průšvihy, o kterých si vrabci v Praze cvrlikají by mělo obrovsky ničivý vliv na politické postavení ODS v Praze a v celé ČR. Zjevné je, že ani některým pražským politikům to zjevně nevadí. Kde je tedy ta politická odpovědnost, když se ji nebojí třeba ani David Odrážka?

Ukazuje se, že svoboda jednání politika je limitovaná. Je limitovaná nikoliv tím, co slíbil voličům a nikoliv tím co mu velí program strany. Je limitovaná tím, aby umožnil, nekazil nebo podporoval přiživování některých takypodnikatelů na státu.

Bude zajímavé pozorovat, co se bude dít dál. Kromě jiného i proto, že se blíží volby. V podstatě je možný dvojí průběh, a to že Svoboda ustojí pro sebe dostatečnou míru svobody jednání pravděpodobně s oporou centrálního vedení ODS , nebo že ji neobhájí a stane se figurkou nebo odejde.

Říká se, že revoluce se dělají v Praze. Tyto reje nejsou jistě revolucí, ale budou mít zřejmě podstatný vliv na již tak pošramocené jméno ODS a celý vývoj v ČR.

Čtěte také: 

Rodí se na pražském magistrátu nová Unie (Bohuslava) Svobody?

Pravicový pražský magistrát, cyklojízda a uzavřený Václavák

 

Sexuální orientace není důvodem k hrdosti