O upřímném zármutku soudruha Filipa nad úmrtím Kim Čonga a prázdné kreditce jeho syna Kim-Čong-nama.

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 27.7.2012 | Rubrika: Ostatní
Vietnam

 

Po porážce Japonska v roce 1945 byla Korea rozdělena vítěznými státy na dvě části, severní, ovládanou Sovětským svazem, a jižní, ovládanou USA. Jejich hranici tvořila 38. rovnoběžka.

 

Jelikož se obě okupační správy nedokázaly dohodnout na společné správě, došlo v roce 1948 ke vzniku dvou států, Korejské lidově demokratické republiky a Korejské republiky.

 

Kim Ir-sen (přesněji Kim Il-song), původním jménem Kim Song-džu (15. duben 1912 – 8. červenec 1994), byl politickým vůdcem Severní Koreje od jejího vzniku v roce 1948 až do své smrti (nejprve jako premiér, od roku 1972 jako prezident) .

 

V severní Koreji vybudoval komunistický totalitní režim. Svá poslední léta dožíval Kim Ir–sen v atomovém krytu, protože se v době rozpadu komunistického bloku ve střední a východní Evropě obával o svoje postavení.

 

Jeho první žena Kim Čong-suk mu v Chabarovském kraji porodila nejstaršího syna Kim Čong-ila (*16. února 1941, podle severokorejských zdrojů 16. února 1942).

 

Kdo byl Kim Čong-il ? Z jeho života jsou známé jen střípky. Titulovali ho "Drahý vůdce".. Kim Čong-il vládl v zemi 17 let. A dá se říci tvrdou rukou.

 

Pravděpodobně v mládí pobýval v Sovětském svazu pod pseudonymem Jurij Irsenovič Kim. Dva roky asi studoval v NDR na škole pro piloty. Ve své vlasti získal podle některých pramenů univerzitní vzdělání.

 

Jeho první známou milenkou byla severokorejská herečka Song Hye-rim. Když

se s vůdcem seznámila, byla vdaná, ale vůdce ji donutil rozvést se. Song se později

stala matkou nejstaršího vůdcova syna Kim Jong-nama . Jeho narození však oba

dlouho tajili. Zemřela osamocena v roce 2002 v moskevské nemocnici. Kimova jediná oficiálně přiznaná žena Kim Young-sook byla dcerou vojenského úředníka.

 

Další známá Kimova milenka byla Ko Young-hee , v Japonsku narozená tanečnice, která byla podle některých zpráv později jeho manželkou. S ní zplodil vůdce dva syny – Kim Čong-čula a Kim Čong-una .

 

17. prosince 2011 zemřel údajně na srdeční infarkt. Označil za svého nástupce svého třetího syna Kim Čong-una.

 

Kim Čong-un převzal vedení země v prosinci minulého roku. Vládnoucí dynastie zde vypěstovala silný kult osobnosti. Kromě obrovského majetku zdědil Kim Čong-un také velkou armádu čítající přes milion mužů. Součástí jeho arzenálu jsou mimo jiné jaderné zbraně.

 

Na rozdíl od svého otce, který za 17 let své vlády pronesl na veřejnosti jen jeden velký projev, je Kim Čong-un o poznání méně formální a upjatý. Státní média zveřejnila jeho fotografie, na kterých se objímá s vojáky nebo podává ruku ženám.

 

Mladého vůdce v poslední době na veřejnosti doprovázela žena ve věku mezi dvaceti a třiceti lety. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení spekulovalo, že by to mohla být manželka mladého Kima. Severokorejská státní televize tyto informace v těchto dnech potvrdila.

 

Krátkovlasá brunetka Ri Sol-džu. Poprvé se po boku Kim Čong-una objevila 5. července 2012 na koncertu v hlavním městě. O tři dny později doprovázela vůdce do mauzolea jeho otce Kim Čong-ila. Později severokorejská média zveřejnila fotografie páru během návštěvy mateřské školky.

 

Jihokorejská agentura Jonhap uvedla, že Ri Sol-džu patřila k umělecké skupině. Než se stala severokorejskou první dámou, prošla šestiměsíčním specielním výcvikem.

 

Starší bratr Kim Čong-nam byl dlouho pokládán za budoucího nástupce ve vedení Severní Koreje, dokud ho v roce 2001 nepřistihli, jak se na falešný pas snaží dostat do Japonska. Poté několikrát vystoupil proti krokům Pchjongjangu, zvláště pak kritizoval nástupnictví svého mladšího bratra.

 

Kim Čong-nam byl v únoru 2012 vykázán z luxusního hotelu Grand Lapa v Macau, kde bydlel na 17. patře, protože dlužil 15 000 dolarů (285 000 korun). “Chtěl platit zlatou kartou Visa, ale ukázalo se, že na ní nejsou žádné peníze,” citoval server nejmenovaného hotelového pracovníka.

 

Vypadá to, že politbyro (nejvyšší vedení) se rozhodlo potrestat ‘komunistického playboye’ a přestalo mu posílat kapesné,” napsal deník Macau Post Daily.

 

Pro Severokorejce je problém reforem aktuální dlouhá léta. Jde o překonání izolace: např. projekt výstavby plynovodu do Jižní Koreje přes KLDR a o spojení železnic obou Korejí s Transsibiřskou magistrálou. Ztělesnění tohoto návrhu se může stát pro Severní Koreu začátkem přejímání užitečných zkušeností z tržních vztahů.

 

PS:

 

Připomínám známý telegram:

 

Zpráva zněla: „Drahý soudruhu, s hořkým zármutkem v srdci jsem obdržel

zprávu o tom, že Kim Čong Il, velký vůdce Vaší země, zemřel. Kim Čong-ila jsme měli v hluboké úctě jako člověka, který vedl korejský lid ke štěstí, zajišťoval bezpečnost KLDR a dosáhl mírového sblížení na Korejském poloostrově.

 

Komunistická strana Čech a Moravy pevně věří, že Korejská strana práce překoná současný zármutek a dále povede odvážný korejský lid v boji o zachování socialismu ve Vaší překrásné zemi. Vojtěch Filip

 

Čtěte také:

 

Kondolence za Kima 

Studený vítr z Pchjongjangu

 

Filip, Dolejš a ztráta paměti

Klíčová slova: KSČM  | Filip  | komunismus  | levice
8226 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czPohroma se podle všeho blíží... Nemůže být vítězství Pirátů přece jen k něčemu dobré?

Eurabia.cz

Vzpomínky na Sýrii od českého diplomataVyhlazeni Evropanů je OK. Prostě jedna tlupa té druhé pobije samce a unese samice

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti JourovéA dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění