Co je příčinou bídy české žurnalistiky?

Autor: Bohuslav Janovský | Publikováno: 30.7.2012 | Rubrika: Média
Česká televize

Česká postkomunistická žurnalistika je bezesporu jednou z nejhorších v Evropě. Česká media jsou plná věcných chyb, ekonomických protimluvů, očividných výmyslů a dalších nepravostí. Často nemají mnoho společného s původním názvem „noviny“, neboť tam žádné noviny/zprávy vlastně ani nejsou. Proč se české žurnalistice nepodařilo po roce 1989 obrodit, jako třeba v Polsku? Příčin je hned několik.

1) Nejsou lidi – před rokem 1989 byla média jedním z hlavních nástrojů komunistické propagandy a proto i pečlivě kontrolována. Do médii se tedy nedostal žádný neprověřený živel a hlavním předpokladem novinářské kariéry byla politická angažovanost v KSC. Výsledkem byl ohromný úpadek mravní a profesní. Pád komunismu v roce 1989 přinesl tedy i pochopitelný požadavek na rozsáhlou personální obměnu v českých mediích. Jenže, kde najednou vzít kvalitní a zkušené novináře? Výsledek byl tedy následující do novinářské profese byli především přijímáni lidé mladí, nebo ti, co působili v samizdatové oposici.

Redakce tam zaplavily vlny velmi mladých lidí, bez jakéhokoliv vzdělání a odbornosti. Často studenti prvních ročníku VS. Když se ukázalo, že se nejedná o vlnu nijak dočasnou, tak to v nich pouze upevnilo jejich přesvědčení, že takto je to vlastně správně! (A) Vše pod heslem „nemusíme nic umět, ani se dále vzdělávat, když umíme psát“.

Časem se tito lidé propracovali na vedoucí místa v rubrikách, či dokonce na přední místa v celé redakci. Pak se přirozeně dostavil pocit nutnosti obrany dosažených posic a výsledkem bylo, že se snažili většinou obklopit pouze ještě slabšími spolupracovníky. Ti jim pak přirozeně nebyli schopni nastavit žádné reálné zrcadlo. (B) Ty snaživé a chytré se většinou naopak snažili z redakcí vyštípat. (C) Tento stav se de facto nezměnil do dnešních dnů.

2) Zaměstnanci většiny médií mají pocit, že nemusí mít ke své práci žádnou odbornost. Například o ekonomických záležitostech tady píši v novinách lidé, kteří ji prokazatelně vůbec nerozumí a nedomnívají se, že by se v ní měli nějak vzdělávat. A to platí i o řadě dalších rubrik. (D) To ji přirozeně brání nejenom se danou problematikou seriozně zabývat, ale zastávat k nějaké závažnější problematice konsistentní postoje.

3) Chybí majitelé, kteří by chtěli dělat seriozní žurnalistiku. Bohužel česká média se stala jakousi hlásnou troubou svých majitelů a jejich zájmů. Přitom rezignovala na jakoukoliv novinářskou etiku a nezávislost.

4) Některá média bohužel mají pocit, že nemají společnost popisovat a „hlídat“ před excesy, ale že jí mají měnit… Z toho mesiášského komplexu plyne často podpora velmi extremistických názorů a jejich aktivní mediální presentace. Ať to je prosazování radikální ekologických dogmat, multikulturalismu, práv homosexuálů atd… s tím je bohužel spojený další velmi nebezpečný jev a to snaha o umlčení případných kritiků a odpůrců nikoliv ve věcné debatě, ale jejich pomlouvání a velmi často vylhaným očerňováním. Na druhé straně zase zveličování problému působených třeba menšinami.

Jaký je výhled do budoucnosti? V nejbližších letech ke zlepšení určitě nedojde. Není to v zájmu ani zaměstnanců, ani majitelů médií. Nejsme ale bez šance. Když nebudeme česká mainstreamová media kupovat/navštěvovat/sledovat , tak časem zaniknou. Ve volbách volme strany, které slibují privatizaci CT a CRo a pak i zde může dojít ke změně… alternativních zdrojů informací je naštěstí díky internetu dost….

Poznámky:

A) Osobně si vzpomínám na jednu mladou dámu, velmi průměrnou studentku a řadovou redaktorku několika novin a rádií, která nám v 90. letech na universitě vyprávěla, že příčina krachu některých z nich byla, nikoliv v jejich nízké úrovni, ale v „hlouposti a nepochopení“ čtenářů….té dámě tehdy bylo asi 20 . let…

B) Opět jedna osobní zkušenost s novinářem, který postupně snad prošel všechny české deníky a kterého jsem poznal před lety osobně. Tento pán si říká „středoevropan“ a považuje se za odborníka na problematiku středoevropského regionu. Nicméně pokud si dobře vzpomínám, nedokázal dokončit ani bakalářské studium a neovládal žádný jiný jazyk než český. To mu ale nebrání, aby se stal „odborníkem“ třeba na vnitřní maďarskou politiku. Jak je to bez znalosti maďarského jazyka, či alespoň velmi dobré znalosti němčiny možné, nevím…

C) Opět jeden osobní případ, kdy byl jeden můj dlouholetý dobrý známý z redakce jednoho předního deníku vyštván, protože „je moc chytrej“. (Byl původním vzděláním historik, velmi vzdělaný muž, znalý několika jazyků…)

D) Před asi rokem jsem se velmi pobavil, když jsem v kavárně při listování jistým ekonomickým deníkem zjistil, že si dotyčný redaktor v článku plete networking a nettworth. Takových příkladů by se našla řada.

Čtěte také: 

„Železný, Moravec, Šídlo a jejich oblíbenci ovládají společnost. Žijeme v mediokracii“, říká v rozhovoru pro ePortál předseda Akce D.O.S.T. Michal Semín.

Aktuálně.cz zveřejňuje odposlechy z kauzy Rath. Neměl by zasáhnout Syndikát novinářů?

 

Babišův pucflek Kmenta kalí vodu: Mrázka prý nechali zavraždit politici. Byl to marťan Paroubek, nedouk Gross nebo autista Špidla?

Klíčová slova: mediokracie  | Česká televize  | Respekt  | ČTK
9873 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Autor dopisu generálů: Občanská válka? Francouzský národ je na konci sil. Kdo za to může? 500 no-go zón, už i na venkověPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlatoAnglická škola se omluvila za karikaturu Mohammeda. Slíbila, že se to již nestane

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tušíPoslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění