Protože žijeme v Kocourkově, lze velice snadno, za vydatného přispění investigativních „novinářů“, vytvořit aféru a vstřícného úředníka či politika dostat do kriminálu, nebo jej vystavit nepříjemnému vyšetřování a mediální štvanici.

Představme si vzorový příklad. Stát nebo město či obec je vlastníkem objektu, který mu nepřináší nejmenší užitek, ale o který se musí starat, udržovat jej, což stojí mnohdy nemalé peníze.

Když tu přijde podnikatel s návrhem, že by mu předmětný objekt mohl přinést určitý užitek, tedy by si jej od státu či obce za symbolickou částku pronajal na řekněme 10 let, s tím, že by jej zrekonstruoval a po dobu pronájmu zajišťoval jeho údržbu. K tomu by ještě ze zisku, který díky tomu vytvořil, odváděl daně a sem tam i do obecní pokladny přispěl. To je celkem slušná nabídka, neboť z toho budou mít užitek všichni. I sepíše se smlouva a soukromník si pronajme objekt a začne podmínky plnit. Potud všechno v pořádku.

Jen do té doby, než přijde nějaký Wollner nebo podobný chytrák, který objeví, že platí nějaká nesmyslná vyhláška, že stát či obec může svoje objekty pronajímat za určitou stanovenou cenu a že tedy úředník či politik stát nebo obec poškodil a soukromník okradl. Problém je v tom, že při stanoveném nájmu by si daný objekt nikdo nepronajal, takže vlastník by do něj nadále lil veřejné prostředky bez sebemenšího užitku. A vsadím se, že u to ho objeví nějakou tu korupci. A kdyby bylo nejhůř, tak na to měla být vypsána veřejná soutěž...

Díky podobným nesmyslům máme dnes dostatek mediálních afér a naši zemi i nadále hyzdí spousta objektů, které jsou pro stát a obce spíš přítěží. A ponaučení nakonec ? Až zase příště budete hltat senzační reportáže o prodejných úřednících či politicích, zkuste se oprostit od mediálního balastu a zkuste zapřemýšlet, jestli chyba není někde jinde...

Čtěte také: 

Jediný lék na korupci je malý stát! Lépe volte, nebo mlčte!

Boj proti korupci – modla české společnosti

Neber úplatky, neber úplatky nebo se z toho zblázníš