Včera jsem psal v článku „Ješitný a bez gulí; hlavní předpoklad prezidentského kandidáta?“, že podle některých kandidátů to vypadá, jako by ješitnost, samolibost a rozbředlé postoje měly být hlavním kvalifikačním předpokladem pro prezidentskou funkci. Teď tomu Fischerová nasadila korunu.

Čekám, kdy se přihlásí také Věra Tydlitátová (za multikulturalitu a genderismus), Jana Hybášková (za cizí integrační zájmy), Kateřina Jacques (jako reprezentantka biomasy) nebo Alena Gajdůšková (za drůbeží intelekt v politice). Je tady prostě poptávka po Havlovi v sukních, aby byl rozvrat suverénního českého státu dovršen.

Za tím účelem (jiný si nedovedu vysvětlit) vyšel předevčírem v MF DNES dokonce úvodník pod názvem „Ideální prezident? Žena“. Abych byl spravedlivý, jednalo se o výsledky ankety tohoto listu. Prý oslovili osobnosti. Jenže vůbec nešlo o reprezentativní vzorek společnosti. Jaké „osobnosti“, takový výsledek.

Koho se ptali? Například Terezy Boehmové, Lejly Abbasové, Petry Paroubkové, Tomáše Kluse, Ondřeje Hejmy, Jana Kačera, Ondřeje Lišky, Slavomila Hubálka... prostě, umělci, novináři, mluvčí, sociologové a psychologové, osoby spojené s politiky. Takovýmto výběrem respondentů vytvoříte žádoucí obraz, který ovšem nemá nic společného s reálným přáním reálné společnosti. Jenže když to zveřejní úvodník jednoho z nejčtenějších deníků jako hotovou věc... Vidím v tom pokus o sebenaplňující prezentaci.

Podobné obskurní figury by se neměly propůjčovat, aby z úřadu hlavy státu udělaly objekt frašky. Paní Fischerová, zůstaňte na prknech, to je váš svět. Stávající prezident se sice cítí na ledacos, ale v Národním divadle si zahrát nechtěl. Tímto mísením rolí proslul více jeho předchůdce. Jde o aroganci Nerů, Kim Ir-senů a Turkmenbašich. Vzpamatujte se. Česká republika si zaslouží v těchto nelehkých časech respekt k funkci prezidenta.

Čtěte také: 

Paní Klausová, smeťte ty Fischery, Švejnary, Sobotky, Špidly...

Jan Švejnar, Jiří Dienstbier a Karel Schwarzenberg mají dvojí občanství. Na Hradě nemají co dělat!

Fischer prezidentem? A proč ne Krteček?