Cikánům chybí vzdělané autority

Autor: František K. Ladislav | Publikováno: 9.7.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Cikani

 

Znáte vtip o tom, jak se mají setkat úspěšné kapacity rómské populace, sraz v telefonní budce? Není daleko do pravdy. Cikáni opravdu nemají žádné známé úspěšné lidi. Je to na škodu nejen jim, ale celé společnosti.

Po tzv. sametové revoluci měli naši spoluobčané, o nichž je řeč, zastoupení v parlamentu v podobě Rómské občanské iniciativy, ježto byla součástí Občanského fóra. Z té doby si pamatuji jméno Emil Ščuka. Zástupci ROI se vytratili a od té doby nemají zastoupení ve volených orgánech zastupitelské demokracie. Namítnete, že poslanci či zastupitelé toho mohou pro svoji komunitu udělat pramálo. Ano, poslanec z cikánského etnika těžko ovlivní nebo dokonce vymyslí nějaký smysluplný zákon. Může však působit na své soukmenovce jako dobrý vzor. A v tom je právě zakopaný pes. Cikáni nejsou v parlamentu, dá se tedy usuzovat, že nechtějí vlastní elitu, nebo že dokonce odmítají být jakkoliv angažováni ve veřejném životě.

V současnosti mají cikáni mnoho neziskových občanských sdružení. Dá se s úspěchem pochybovat o neziskovosti, když je povětšinou jejich jediným smyslem výdělečná činnost, příjmy ze státního rozpočtu ve formě dotací. Ponechme stranou, že nikdo z kompetentních úředníků nezkoumá efektivnost vynaložených prostředků, ponechme stranou i nepopiratelný fakt, že se cikáni, jako celek, odmítají vzdělávat, odmítají pracovat. Zamysleme se nad tím, jak jim skutečně pomoci tak, aby si mohli v budoucnu pomoct sami.

Mám pocit, že se zatím nikdo vážně nezamyslel nad řešení cikánské otázky. Vláda, poňoukána Evropskou unií, razí jedinou cestu, a tou je forma rozdávání peněz. Udržuje přitom cikánskou komunitu v jejím parazitickém způsobu života a implicitně jí říká, že nemakat se vyplácí. Je to tzv. pozitivní diskriminace, a jelikož se jedná o národnostní menšinu, i rasismus naruby. Ve stejném duchu pracuje i vládní zmocněnec, momentálně pani Šimůnková, a to ve prospěch cikánské populace, na úkor všech ostatních.

Na druhou stranu jsou zde mnozí kolegové bloggeři, co sice správně kritizují cikánskou mentalitu a s ní spojenou kriminalitu, ale, když to zjednodušším, vidí řešení pouze v odebrání sociálních dávek občanům tmavé pleti, u nichž není důvodu jim je vyplácet. Je to sice zajímavá úvaha, ale je jednorázová, nijak neřešící komplexně cikánský problém, nehledě na to, že ve svém důsledku může spolužití majority a minority ještě zhoršit.

A tu se vracím k základní myšlence, a tou je deficit cikánských autorit. Myslím tím skutečných autorit, odpovědných celé společnosti a majících u cikánských klanů morální kredit. Namátkou mne napadá údajný cikánský král Florin Cioaba z Rumunska či moravský představitel Karel Holomek. To jsou přesně ty osoby, které za autority v pravém slova smyslu nelze považovat. Z dob socialismu si pamatuji, že cikáni se báli esenbáků, byli pro ně přirozenou autoritou. Dnes jsou jim policisté k smíchu, pokud je zrovna nechrání před oprávněným hněvem domorodců. Cikánská komunita nutně potřebuje vzdělané členy, kteří by byli pro ni nezpochybnitelnými osobnostmi. Jen s takovými může jednat některá hypotetická budoucí česká vláda, která je přestane brát jako dotační element, ale která s nimi bude jednat jako rovný s rovným. Cikánský představitel, stěžující si neustále na diškriminaci a pouze natahující ruku pro další přísun peněz za nicnedělání, to u mne není autorita.

Problém není ve vzdělávacím systému, který zcela jasně zaručuje rovný přístup ke vzdělání každému. Problém je v samotné mentalitě cikánů. Musí sami chtít stát se ve svých oborech nejlepšími, a to včetně veřejné angažovanosti v politickém životě. Až toho dosáhnou, mohou se klidně začít více zajímat o své sebeurčení, o možnost vzniku svého vlastního státu, /stejně jako Izrael/ dohodnutého na mezinárodní úrovni. Pak mohou žít ve svém státě a za své. Velmi bych jim to přál. A, koneckonců, nám také.

Cikánská minoritní společnost nutně potřebuje vzdělané a odpovědné autority. Potřebuje je pro svůj vnitřní život, potřebuje je i navenek, pro solidní jednání se zástupci státu. Pokusil jsem se o krátkou úvahu o tom, jak, bez emocí a oboustranného nenávistného útočení, vyřešit dlouhodobě zanedbávanou cikánskou otázku. Ne penězi, ale výchovou v cikánských rodinách. Takovou výchovou, jež by vedla k profilaci několika osobností, které by mohly nejen za cikány hovořit, ale které by byly schopny sebereflexe vlastního etnika. V opačném případě bude další vývoj vztahů mezi Čechy a Rómy jen na odpovědnosti vzdělané majority.

Čtěte také: 

Za bolševika jsem učil 5 let v karlínské škole plné cikánů. Měli se jak prasata v žitě. Holomek i Samková lžou!

Cikáni jsou "deprivované oběti". Za to, že kradou, může většinová společnost!

Romové se bouří: Zakažme rasistického Mikeše

Klíčová slova: rasismus  | romové  | pozitivní diskriminace  | asimilace  | romea.cz  | Samková
9590 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s RusyPRIMA ukázala fotografií muže, který měl zemřít na koronavirus. Muž přitom žije a je plně zdráv!Jak ze sebe udělat totálního idiota. Kandidát na prezidenta Petr Pavel se neskutečně ztrapnilÚplná novinka, tohle by měl přečíst každý Čech! Základy islámu a jejich výklad

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůRusko je dnes svobodnější než „svobodný svět“

Eurabia.cz

Francouzský senát proti léčbě homosexuálůAnalýza: Za střelbou ve švédských ulicích jsou imigranti

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celéKonec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění