Jiná věc je rodina , kde vládne muž Sanja, který má ženu Mukkaddas a 6 malých muslímků. 4 holky a 2 kluky.

Jsou velice přátelští a nikdy nebyl mezi námi ani nejmenší stín, například pro můj původ nebo kvůli mé práci. Známe se, navštěvujeme se a je nám společně příjemně. Proto jsem neváhal a na jaře jsem opět přijal pozvání k ním na zahradu, posezení u jídla, bazénu, prostě pohoda.

Jídlo bylo skvělé, jako vždy a stejně jako vždy poté co jsme dojedli, Mukkaddas odešla do domu a nechala nás, mne a Sanju o samotě. Když muži hovoří, nemají tam ženy co dělat. Tuhle blbost neříkám já, jsou to slova Sanjy a jak mi řekl, je to tak nutné, žena má své místo u dětí a v kuchyni. Ale aby nedošlo k omylu. Jejích vztah je hezký a není nic co by naznačovalo nějaké ponížování. Až na maličkost, která mne vytáčí. Totíž povinnost ženy, každý večer manželovi stříhat nehty u nohou a mýt mu je. Když jsem vyjádřil svou nechuť k takovémuto chování, řekl mi Sanja, že co by pak dělala? Že má na starost 6 jeho dětí, to mu asi uniklo.

Tak tam sedíme, já, protože Muslim nejsem a dokud nezamrzne pekelná brána ani nebudu, mám dovoleno pít víno a tak pomalinku přicházim do nálady, která je mnohým nepříjemná. Ptám se a otázky to nejsou zrovna příjemné.

" Hele Sanjo, mám pořád chaos v tom vašem Koránu, můžu se tě na něco zeptat jako na tvůj názor"

Sanja, přestože ví kdo jsem, neprohlédl můj úskok a ochotně kývl. O Koránu a Islámu mluví moc rád

" Prosím tě, jak to máte s manželkama, co když je manželka nevěrná. Co bys dělal kdybys zjistil že ti zahýbá?"

"Zabil bych jí", odpověděl obratem bez přemýšlení a já věděl, že to nemyslí jako frázi a pokračoval,

" To je snad jasné, to by udělala většina chlapů, ty přece taky ne?"

" Ne, proč, co bych z toho měl?"

" Ponížila tě, zaslouží smrt"

Aha, došlo mi že můj předpoklad jeho vytáček a výmluv se asi konat nebude a pojal jsem podezření, že potají cosi upíjí.

" No dobrá, a co kdybys zjistil, že tvoje dcera je striptérka a tvůj syn je homosexuál?"

Podíval se na mně poposedl.

" Podívej Václave, Allah nám dal příkazy jak žít. Musíme žít podle nich, protože jinak nebudeme spaseni. Homosexualita a prostituce je proti Allahu a jediná šance, jak tyto duše očistit, je smrt. Jen tak mohou být zachráněni."

Udělalo se mi zle. Bylo to poprvé co jsme mezi sebou mluvili na toto téma a já myslel že mi bude tvrdit že to není pravda, že Korán je láska a pravda a podobně. Jenže on vybalil skutečnou pravdu hned ze startu. Ale množství alkoholu tekoucího mou krví už dosáhlo úrovně, kdy se prostě našínec nevzdává. A tak jsem vytáhl nejtěžší kalibr.

" Poslouchej, známe se dlouho, hodně dlouho. Trochu mne ta doba ve které žijeme děsí a mám spoustu otázek. Myslíš že se tě mohu zeptat na něco hodně osobního?"

"Ty se můžeš ptát na všechno"

"Podívej, představ si, že bude válka. Stát se může cokoliv. Budeme se mydlit mezi sebou. Muslim proti Křesťanovi a Židovi, budeme se mlátit po palicích. Řekni mi, kdyby někdo přišel, nějaký tvůj šéf a řekl ti, toho Krále musíš zabít, udělal bys to?"

"Není válka Václave"

" Není, ale jen si to představ, kdybys dostal takový příkaz, udělal bys to?"

" Kdyby to byl rozkaz, ve jménu Allaha, musel bych, všichni bychom museli. Je to naše povinnost, však ty bys nejednal jinak" 

Bylo vidět že jsem ho rozhodil.

" Neudělal Sanjo"

" Jak neudělal?"

" Nikdo by mi takový rozkaz nedal"

" Ale kdyby" Chytrák přešel do protiútoku

"Řekl bych ne"

"A co kdyby to byl rozkaz a za odmítnutí by tě zastřelili?" Myslel si že trumfuje.

" Víš Sanjo, já mám hodně hříchů a až příjdu tam nahoru, tak budu mít hodně co vysvětlovat. Ale jednou věcí nezatížím svou duši. Nikdy bych nezabil nikoho kvůli rozkazu, nikoho kdo mi neublížil. A pro víru, pro tu už vůbec ne."

Díval se na mne nechápavě a kroutil hlavou. Vím že tomu nerozuměl. Ne že by nechtěl ale prostě jeho mozek nebyl schopen připustit, že pro někoho je lidský život více než rozkaz nebo filozofie. Že je to věc, která je postavena nade vše, co člověka na tomto světě provází.

Je populární říkat jak je nutné pomáhat slabým a nemohoucím a chránit je, já ale říkám že je nutné chránit všechny lidi, bez ohledu na to jsou li slabí nebo silní. Jediné měřítko je jejích duše.

Každý dobrý člověk zaslouží a má právo na život a na štěstí. I Muslimové mají toto právo. Protože Muslim, to neznamená člověk. Muslim, to je jen příslušnost k čemusi. Ti lidé jsou odněkud. Například ze severního Súdánu, kde vám za homosexualitu useknou hlavu. Nebo vás oběsí. Stejně tak Irán, Mauretánie, Saudská Arábie nebo Yemen. V těchto zemích také nevěrnou manželku ukamenují, a totéž hrozí i v případě, kdy dojde ku znásilnění.

Bohužel, tito lidé nechápou. Ještě stále nechápou, že život, je to nejcennější, co mají. Pro ně je nejcennější jejích víra v Allaha a hlavně to, co jím do hlavy nasouká nějaký duchovní.

Sanja patří přeze všechno co jsem napsal k těm "normálnějším", ale kdyby došlo na lámáni chleba, neváhal by. Neodcházel jsem od něj jako jeho nepřítel. Tito lidé mají tu vlastnost, že na podobné rozhovory zapomínají. Pokud je nepovažují za urážlivé a to se nestalo. Takže se dále zdravíme, jeho sedmiletá dcera mi přiběhla ukázat nový šátek a já ji musel pochválit jak ji to sluší, a jeho manželka mi přinesla minulý týden vynikající koláč. Jsou prostě normální rodinka. Zatím.

Čtěte také: 

Rozhovor: Intelektuálové teď „žerou“ muslimy jako kdysi Hitlera

 

Vražda ze "cti", ženská obřízka a burka

Kolín se těší na největší mešitu v Evropě. Proč páchají Němci dobrovolnou sebevraždu?