Včera jsem na BBC Three viděl zajímavý dokument o Řecku. Mladá britská novinářka se tam byla podívat a hovořila s lidmi. Mimo jiné navštívila místa, kde je 80% nezaměstnanost a lidé si chodí k lékaři nejen pro léky, ale i pro potravinové dávky. Na záběrech také byla zoufalá žena, snažící se vyskočit z obytného domu, protože přišla o práci. Stejně tak se novinářka Stacey účastnila blokády metra, kdy se anarchisté  rozhodli polepit automaty, aby nikdo neplatil za metro. Otázka, kdo by pak platil jeho provoz, když by nemělo žádný příjem, zůstala nezodpovězena. Reportáž byla zakončena záběry, kde novinářka utekla do hotelu a sledovala přes zabarikádované dveře bitvu před řeckým parlamentem. Ty záběry vypadaly jako válka.

Těžko říct, co si o tom máte myslet. Na jedné straně stojí rozzuřené davy, jimž se není co divit. Mnozí přišli o práci a vláda připravuje další škrty. Na druhé straně je ekonomický pohled. Banky Řecku půjčovaly, stejně jako komukoliv jinému. Nedostanou-li peníze zpět, některé z nich se díky panice mohou položit a přenést tak krizi z Řecka do zbytku Evropy. Situace nemá dobré řešení. Pro Řecko je špatné vlastně vše. Pokud zůstanou v eurozóně a přijmou škrty, bude trvat dlouhá léta, než se situace v zemi zklidní a lidem se začne dařit. Proti tomu také ti lidé na náměstích protestují. Když šktry nepřijmou, země zbankrotuje a sociální katastrofa, která už tam teď připomíná válečný stav, se ještě zhorší. Nyní například ještě jezdí vlaky, fungují nemocnice, policie, dopravní infrastruktura ....apod. Co se však stane, když lidé závislí na dávkách jídla vydávaných vládou přestanou mít poslední zdroj obživy? Když přestanou jezdit vlaky, policii, nebude mít kdo platit?

Řecko si na svůj provoz musí půjčovat. Neučíní-li tak, přestane fungovat. A pokud se rozhodne své dluhy odmítne splatit zbankrotuje a nikdo mu nepůjčí. To vyvolá paniku na trhu. Investoři přestanou kupovat nejen řecké dluhopisy, ale i dalších zemí. Tím pádem se stejná situace může opakovat v Itálii, Španělsku, Irsku a dalších předlužených zemí. Dalším problémem je mezi bankovní trh. Nastane-li panika, banky si přestanou půjčovat mezi sebou. To znamená, že peníze bude muset dodat centrální banka. Pomineme-li to, že tento krok může vyvolat inflaci. Čast bank také na tuto půjčku nemusí dosáhnout a zbankrotuje. Pokud zbankrotuje, pohledávky, které má u ní jiná banka se stanou ztrátou.  Opět už je to jen o tom, jak velká ta ztráta bude,zda ji banka ustojí. Když ne, dominový efekt pokračuje.

Dalším ďáblem v detailu jsou pojistné smlouvy. Velké množství bank má svůj majetek a rizika pojištěná. Pojištovna bude schopna hradit část způsobených škod. Dojde-li však k řetězovému kolapsu bank a investičních společností, které se u ní pojistily, nemusí aktiva pojištovny stačit. V případě, že pojištovny nebudou schopné rizika vykrýt, některé banky, podílové, či penzijní fondy mohou začít bankrotovat. To by otevřelo zcela novou část krize. Penzijní fondy jsou v mnohých zemích součástí oficiálního důchodového systému. Pokud fond přijde o peníze, nebo zbankrotuje, přestane vyplácet důchody. Otázkou po tom je, jak na něco takového lidé zareagují, když najednou přijdou o peníze, nebo o důchodu. A také, zda stát, jehož fondy nebo pojištovna bude takto postižená, bude mít dost prostředků na to, aby lidem zajistil výplatu důchodů, aniž sám zbankrotuje?

Díky provázanosti finančního systému situace nemá jednoduché řešení. Jeho součástí nejsou jen banky, ale také lidé. Jedno bez druhého přestane fungovat. Ano, můžeme teoreticky smazat všechny dluhy a začít od nuly. Jenže, to také může znamenat začít naprosto od nuly. Nic, co známe – a potřebuje ke svému provozu a fungování nějaké finance nebude fungovat. Položme si sami otázku. Opravdu se chceme vrátit na úroveň 18 století a zvyknout si na život bez ropy, plynu, elektřiny, veřejné dopravy, léků, potravy jež si nemusíme pěstovat, pitné vody v každém domě....apod? Nejsem si tím jist.  

Čtěte také: 

Kdy skončí krize? Až lidé zvědí pravdu, až padnou banky

Nová bankovní daň v EU kvůli Řecku a euru. Jen blbec může jásat

 

Záchrana Řecka? Jen oddálení nevyhnutelného