Nevzdělaní islámští fanatici hrdý a vyspělý Izrael nikdy nepokoří. Podívejte se, jak funguje izraelský vzdělávací systém, kterým bychom se měli inspirovat...

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 21.6.2012 | Rubrika: Studie
Izrael

 

Izrael je domovem hlavních hráčů v hi-tech průmyslu, což znamená pokročilá technologie, velmi vyvinuté výrobní postupy a jeho obyvatelstvo je světově nejvíce technologicky vzdělané.

 

Izraelští vědci přispěli svými poznatky k pokroku v oblastech genetiky, medicíny, zemědělství, počítačových technologií, elektroniky, optiky, strojírenství a dalších hi-tech odvětvích. Izraelské společnosti vynikají v oblasti jako je vývoj a aplikace softwaru, telekomunikace, farmaceutika.

 

Firmy podnikajících v oboru „high-tech“ jsou povětšinou soustředěny do pásu měst podél pobřeží Středozemního moře, kterému se pro jejich nesporný přínos začalo přezdívat „Silicon Wádí“ ( wádí je arabský výraz pro vyschlé řečiště).

 

Sektor vědy a technologií se proto rozvíjí s neuvěřitelnou rychlostí a má vysoký podíl na izraelském HDP. Tato skutečnost zpětně společnostem umožňuje vyhledávat nadějné vědce a pracovníky a nabízet jim nejen účast na zajímavých projektech, ale i zajímavé finanční ohodnocení.

 

Izraelské území neoplývá ani nerostnými surovinami, ani jednoduchým terénem, nachází se v subtropickém klimatickém pásu s minimem srážek, velkou část území tvoří poušť a zbytek půdy nebyl před vznikem státu nijak významně využíván.

 

Dnes má Izrael vysoce rozvinuté zemědělství. To zaměstnává 2 % pracujících a na HDP se podílí 2,4 %. Zemědělská půda se získává finančně nákladným zúrodňováním pouště - zavodňováním, odsolováním a vhodnou druhovou skladbou rostlin. Orná půda zabírá 15,45 %, pastviny 7 % a lesy 5,3 % rozlohy státu.

 

Přibližně 54 % celkové výměry zemědělské půdy je zavlažováno a zemědělci se tak podílí zhruba 60 % na celkové izraelské spotřebě sladké vody.

 

Izraelským problémem je nedostatek vodních zdrojů. Jediným větším zdrojem je Galilejské jezero a řeka Jordán. Pro zavlažování technických plodin se používá tzv. recyklovaná voda (v roce 2006 to bylo 550 miliónů m3). Voda se získává i pomocí odsolování (400 miliónů m3 v roce 2007).

 

Od počátku své existence je Stát Izrael bezesporu neuvěřitelným příkladem ekonomického úspěchu navzdory všem překážkám. Z počátku se o řízení hospodářství země staral především stát. V duchu levicové filozofie státem řízená socialistická ekonomika charakterizovala Izrael do 60. let minulého století.

 

S drsným procitnutím v následující dekádě, o které se postarala válka a následné ropné embargo a celosvětová ekonomická krize, se však Izrael potýkal s velkými ekonomickými problémy, rostoucí inflací a nezaměstnaností, úpadkem klasických průmyslových odvětví a neúnosnými výdaji státu.

 

Byl to nicméně opět stát a jeho představitelé, kteří sáhli k politice zásadních strukturálních reforem, které pomohly Izraeli přejít z levicového modelu k tržní ekonomice. Ačkoli stát je v Izraeli stále velmi silným hráčem, provedené změny v kombinaci s příznivou celosvětovou ekonomickou situací přivedly zemi v 90. letech k ohromnému hospodářskému růstu.

 

Byl položen důraz na výzkum a vývoj technologických inovací , které maximalizují výnosy a zisky,který byl a je v prostředí s limitovanými zdroji naprosto klíčový.

 

Zaměstnanci v oboru moderních technologií tvoří 10,3 % civilní pracovní síly. Expanze v USA sídlících firem, vedených Intelem, zajistila stovky nových pracovních míst. Do nových technologických center v Izraeli kromě Intelu silně investovaly také Microsoft a Google.

 

Izrael se řadí na třetí místo na světě v podílu vysokoškolsky vzdělaných obyvatel (20 % populace). Velký příliv imigrantů ze zemí bývalého Sovětského svazu v 90. letech 20. století, z nichž 40 % mělo univerzitní vzdělání, pomohl podpořit izraelský hi-tech sektor.

 

Izrael je zemí přistěhovalců. Od jeho založení v roce 1948 počet obyvatel stoupl na

osminásobek. Jeho sedm milionů obyvatel představuje pestrou mozaiku kultur, tradic, životních stylů, náboženství a etnických kořenů. Masové přistěhovalectví do této země nemá ve světě obdoby.

 

Izraelské vysoké školy zažívají bouřlivou expanzi, zachovávají si vysoký standard a aplikují náročná kritéria pro příjem studentů. Prakticky každý maturant pokračuje v dalším vysokoškolském studiu.

 

Vysokoškolské vzdělání je finančně náročné, ale existuje rozsáhlý systém stipendií . Soukromé školy mají dvoj- až trojnásobné poplatky ve srovnání se státními universitami.

 

Studovat na izraelských vysokých školách se vyplatí. Podle žebříčku pro rok 2011 patří mezi nejlepší vysoké školy světa. V tzv. šanghajském žebříčku nejlepších vysokých škol světa se mezi 500 nejlepšími umístilo hned 7 izraelských vysokých škol. Na nejvyšší místo na žebříčku se mezi izraelskými vysokými školami dostala Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, která obsadila 57. místo.

 

Všech osm izraelských univerzit je subvencovaných státem. Nejstarší izraelskou univerzitou je Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, která je zároveň domovem Národní a univerzitní knihovny, disponující největší sbírkou knih s židovskou tématikou na světě.

 

Izrael má nejvyšší průměrnou délku vzdělání v Asii a společně s Japonskem se umísťuje na druhém místě mezi státy s nejdelší průměrnou dobou vzdělání .

 

Věda a technologie je v Izraeli jedním z nejrozvinutějších sektorů. Procentuální podíl Izraelců podílejících se na vědeckém a technologickém výzkumu a objem prostředků vynaložených na výzkum a vývoj v poměru k hrubému domácímu produktu, patří mezi největší na světě.

 

Celosvětově se Izrael řadí na čtvrté místo v žebříčku počtu vědeckých publikacích na milion obyvatel. Desetinásobně pak převyšuje celosvětový průměr počtu publikovaných vědeckých článků.

 

Profesní komory vyžadují, aby každý bakalář složil náročné zkoušky než je uznán jako kvalifikovaný právník, certifikovaný auditor nebo atestovaný lékař. Mnozí neobstojí, takže profesní úroveň těchto povolání je trvale vysoká.

 

Nobelovu cenu v různých oborech získalo již deset izraelských občanů. Za ekonomii má Izrael dva laureáty, za chemii získali cenu celkem 4 Izraelci - posledním z nich byl v roce 2011 profesor Dan Shechtman působící na Technionu. Nobelův výbor, ocenil Šechtmanovy objevy takzvaných kvazikrystalů . Podle Královské švédské akademie věd to zásadně změnilo pohled na pevné látky.

 

Izrael má rovněž jednoho laureáta za literaturu a tři jeho občané byli oceněni Nobelovou cenou míru.

 

Velkou část příjmů generuje i sektor služeb a to zejména turismus . Sektor služeb je jedním z nejproduktivnějších sektorů v Izraeli, je v něm zaměstnáno přes 80% Izraelců. Vzhledem ke geografické poloze, bohaté minulosti a příjemnému klima je Izrael především jedním z hlavních cílů mezinárodního turistického ruchu.

 

Zisky, které sektor vědy a výzkumu produkuje, a přínos, které jeho produkty mají na efektivitu hospodářství, jsou výsledkem systematické investice do vzdělávání.

 

Izrael je pro české exportéry čtvrtým největším neevropským trhem, po USA, Indii a Číně. Objem vzájemného obchodu dosáhl v loňském roce 850 milionů dolarů (zhruba 15 miliard Kč).

 

Při nedávné návštěvě české ministry v Jeruzalémě zajímaly také izraelské zkušenosti s propojováním vědy, výzkumu, inovací a průmyslových aplikací. "Byli jsme velice inspirováni celou řadou věcí, jako jsou speciální investiční fondy, které se používají k financování aplikovaného výzkumu a jeho zavedení do průmyslu, či takzvanými technologickými inkubátory i spoluprací univerzit a výzkumných pracovišť s průmyslem," řekl novinářům český premiér.

 

Významné je působení izraelských společností na českém trhu; za největší zahraniční investicí roku 2008 v Česku v celkové výši 100 milionů dolarů stojí izraelská firma Teva Pharmaceutical Industries, vyrábějící generická léčiva.Důležitá je rovněž koupě české firmy NESS Logos a. s., podnikající v oblasti informačních technologií, izraelskou Ness Technologies za 68 milionů dolarů.

 

Zisky, které sektor vědy a výzkumu produkuje, a přínos, které jeho produkty mají na efektivitu hospodářství, jsou výsledkem systematické investice do vzdělávání, které se uplatňují v Izraeli.

 

Čtěte také: 

 

Hrdý Izrael ... trapná EU

 

"Humanitární konvoj" do Gazy by měli Izraelci potopit

 

 

Pokud nechá Evropa padnout Izrael, padne společně s ním! Islamisté nás nenávidí, tak proč jim jdou EUsocialisté na ruku?

Klíčová slova: islám  | extremismus  | Islamismus  | židé  | Izrael
10204 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Bezprecedentní pokrytectví ODS?Starosta Čižinský vyhlásil na Praze 7 stav klimatické nouze. Budou se řezat výfuky i ruce, omezí se souložení a Greta dostane pomníkNamísto přestavby přístavbaRozvojové Česko a kapitalistická ČínaCirkus bude!

euPortal.cz

Salvini šokoval marxistického papeže. Odevzdání hlasu SPD je v těchto volbách i hlasem pro SalvinihoTakhle vypadají "rasově vyvážené reklamy". Podívejte se

Eurabia.cz

Kulaci dneška?! Švédsko kráčí ve šlépějích bolševizmu - děti nepřátel režimu jsou ve školách mučeny a zesměšňoványChcete volit v eurovolbách KDU-ČSL? A víte, že č.1 jejich kandidátky podpořilo islámské povstalce proti syrským křesťanům?

FreeGlobe.cz

Stovky nelegálních imigrantů z Afriky okupovaly největší francouzské letiště. Křičeli, že Francie nepatří Francouzům. Co dostali za odměnu? (+ video)Digitální vražda a vymazání ze světa. Ukázkový případ nepohodlného novináře Alexe Jonese

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Zběsilému úsilí téměř všech našich oficiálních médií, aby všichni naši lidé proklínali Rusko, do nebes vynášeli Ameriku a byli náruživými fandy EU a NATOBezradnost KSČM podporující v čele vlády oligarchu a současně se tvářící jako sociálně, ekologicky, a kdoví jak ještě starostlivou politickou stranu

eOdborar.cz

Britští dělníci tleskají stoupencům Brexitu, které by před třiceti roky hnali klackyČeši jsou zase pro smích a za totální idioty aneb sankce proti Rusku dodržujeme asi jenom my ...

ParlamentniListy.cz

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z VáclavákuPithart vzpomínal na Havla. Jen za něj prý fungovalo dnešní blízké spojenectví
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění