Romská negramotnost je v ČR nejnižší v EU. Přesto jsou romská školní dítka podle ombudsmana diskriminována...

Autor: Radomír Hrabovský | Publikováno: 19.6.2012 | Rubrika: Zamyšlení
cikanska vlajka

 

Zauajala mě nedávná zpráva Úřadu ombudsmana, o počtech romských dětí ve speciálních, dříve zvláštních, školách. Údajně je jich tam moc…

 

To je zajímavé, pokud se někde chcete dozvědět, jak velké procento trestných činů páchají Romové, tak se to nedozvíte. Protože to by byla diskriminace.

 

Jakmile ale někdo chce zjistit, kolik romských dětí chodí do speciálních škol, aby to mohl označit jako diskriminaci, tak to najednou čísla jsou.

 

V oficiální zprávě Ombudsmana je uvedeno, že romských dětí je ve speciálních školách mnohem větší procento, než je procento Romů mezi majoritní populací. Pochopitelně to je označeno jako diskriminační. A jakpak to ti, dozajista moudří úředníci zjistili, když oficiální statistiky se evidovat nesmí? Jak velkou vypovídací hodnotu má taková informace/zpráva/studie? Nebo je to opět tak, že čísla jsou k dispozici, jen když se to hodí? Když je potřeba plivnout jedovatou slinu na slušné lidi a označit je za rasisty?

 

Dobrá tedy. Pokud připustíme, že zpráva Úřadu ombudsmana je alespoň rámcově pravdivá, což asi je, nikde jsem, jako vždy, nenašel ani slovo o skutečných příčinách této situace a už vůbec nic o skutečné podstatě a účelu speciálních škol.

 

Speciální, dříve Zvláštní školy byly v ČR zakládány jako doplněk standartního vzdělávacího systému, určené pro děti s různými dysfunkcemi, díky nimž nejsou tyto schopny absolvovat běžnou výuku dle standardních směrnic, zaostávají, kterým je nutno zajistit alespoň základní vzdělání, stanovené zákonem. Ta poslední část je velmi důležitá.

Ve třídách běžných škol je obvykle zhruba kolem 25-ti dětí už od první třídy a pedagog je nucen jejich výuku zvládnout a základní osnovy dodržet. Pokud je v takové třídě jeden či dva žáci, kteří z jakýchkoliv prokazatelných důvodů nejsou schopni učivo zvládnout, většina pedagogů vám potvrdí, že tito jsou schopni velmi negativně ovlivnit ostatní. V některých případech lze problém řešit osobními asistenty, v některých případech to ale bohužel nejde.

 

Děti umístěné do speciálních škol podléhají poněkud jinému, mnohem osobnějšímu režimu. Ve třídách je obvykle max. 15 žáků a pedagogové se jim věnují mnohem více osobně. Výuka je zaměřena na to, aby děti především zvládly základy nutné k smysluplnému zařazení do společnosti, obvykle s ohledem na osobní dispozice jednotlivců.

 

Ať se na to dívám z kterékoliv strany, jsem přesvědčen, že naše společnost dělá pro tyto děti nemálo navíc. Snaží se pomoct.

 

Totéž, co pro zprávu Úřadu ombudsmana, platí pro trestnou výpravu Evropské komise, která před časem ČR navštívila, aby „monitorovala“ situaci Romů u nás. Bez toho, aniž by se kdokoliv z nich třeba jen zeptal lidí, kteří s Romy pracují, vznikla oficiální zpráva se závěrem, že Romové jsou v Česku diskriminováni. Jednou ze skutečností, označenou v dokumentu je právě vyšší procento romských dětí ve speciálních školách.

 

Možná by měl někdo těm tupanům vysvětlit, co ty speciální školy vlastně jsou, jak fungují a pro koho jsou určeny. Možná by také pochopili, že právě tyto školy jsou nástrojem k tomu, aby se i děti (nejen romské) s nižší mentální úrovní, naučili základy, potřebné pro uplatnění v reálném životě.

 

Speciální školy jsou něco navíc, co tato společnost dělá pro lidi, předem odsouzené k sociálnímu vyloučení, aby měli alespoň šanci. A bruselští byrokraté mají odvahu nám to vyčítat?

 

Nikdo se ani nepokusil zamyslet nad skutečnými příčinami, proč tak vysoké procento romských dětí končí ve speciálních školách. Nikdo se nezamyslel nad tím, že tyto děti zaostávají už od útlého dětství, protože je jejich rodiče prostě nevychovávají, není výjimkou, že se o ně nestarají vůbec. Často chybí nejzákladnější hygienické návyky, mají velmi malou slovní zásobu, neumí pořádně mluvit. Mnohdy dokonce sami rodiče mají zájem o umístění svých dětí do speciálních škol, protože se o ně někdo postará a oni nemusí z dětských přídavků investovat prakticky nic. Speciální škola obvykle vše zařídí.

I přesto se dnes intenzivně jedná o zrušení těchto škol. O co jim vlastně jde? Nebo někomu vadí, že tento systém má na rozdíl od jiných romských začleňovacích iniciativ alespoň nějaké výsledky?

 

Ano má výsledky, jednoznačným důkazem je nedávná studie (kupodivu také z EU), ve které se píše, že úroveň negramotnosti a nezaměstnanosti u romské populace je v České republice NEJNIŽŠÍ ze všech zemí Evropské unie.

 

Učit by se od nás měli. A dokud jsme my od nich nepřevzali systém lidskoprávních, parazitických, začleňovacích organizací, které stojí spoustu peněz a nemají naprosto žádné výsledky, tak ten systém fungoval ještě líp.

 

Ostatně, my jsme od nich převzali i toho Ombudsmana…

 

Čtěte také: 

 

Proč chce pouhých 13 000 Romů svého vládního zmocněnce, když jej nepotřebuje 120 000 Ukrajinců, 80 000 Slováků a 50 000 Vietnamců?

 

Zakládají Romové eurovod z Bruselu do vlastních kapes?

 

 

Romové nejsou utiskováni, tyto pomluvy šíří neinformovaní lidé

Klíčová slova: rasismus  | romové  | pozitivní diskriminace  | asimilace
8022 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Nesmíme nikdy zapomenout na to, že Německo chtělo náš národ vyhubit jako podle nich součást podřadné rasyPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Potvrzeno: Vakcíny mRNA způsobují zánět myokarduNěmecko chrání vrahy z SS a Němci nebyli žádné neviňátka, když terorizovali Čechy

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsouCo nám USA neřekly. Profesor Krejčí: Pravda o změnách ve světě
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění