Al-Džazíra: Nástroj islamistické propagandy nebo alternativní zdroj informací?

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 17.6.2012 | Rubrika: Média
Arábia

 

Katarská televizní stanice al-Džazíra patří od svého založení v roce 1996 mezi kontroverzní zpravodajské kanály na světě.

 

Stanice vysílá z malého Kataru v Perském zálivu, její pořady ale už mnoho let ovlivňují celý arabský svět. Podle řady odborníků je přitom al-Džazíra klíčovým hráčem, který rozjel současnou revoluční vlnu v arabském světě.

 

Provoz Al-Džazíry stojí ročně stovky miliónů dolarů. Zbývá představit člověka, který ji vytvořil, platí a dovedně využívá ve svůj prospěch. Vládce Kataru šajch Hamad bin Chalífa Ál Sání je nesmírně bohatý člověk.

 

Katar má druhé největší zásoby zemního plynu na světě. Nepotřebuje tedy peníze a ani ve vysílání al-Džazíry o ně nejde. Co Katar potřebuje, to je ochrana. Když má sousedy jako je Irák, Saúdská Arábie a Írán, tak první starostí je bezpečnost.

 

K moci se dostal v roce 1995, pár let po iráckém vpádu do nedalekého Kuvajtu, a nechtěl aby se mu stalo něco podobného.

 

Vypočítal si přitom, že založením televize zajistí Kataru lepší bezpečnost, než nakupováním jakéhokoli množství tanků a raket. Nastoupil na trůn v mediální éře, kdy veřejné mínění poskytuje lepší ochranu než armády.

 

Katar je arabský emirát rozkládající se na nevelkém poloostrově, který vyčnívá z Arabského poloostrova do Perského zálivu. Díky ropným nalezištím si místní obyvatelé užívají vysokou životní úroveň. Někdejší vlast chudých rybářů a lovců perel se proměnila ve velmi bohatý stát.

 

Katar má rozsáhlou síť státních a bezplatných služeb. Zdravotnictví je na značně vysoké úrovni a je doplňováno systémem soukromých nemocnic, kde je nabízeno zejména kultivované prostředí a individuálnější přístup za značně vysoké ceny výkonů i léků. Státní systém školství je plně v islámském duchu a pouze v arabštině. Proto jej doplňují soukromé, převážně anglické a americké školy s odpovídajícími poplatky.

 

Než se objevila al-Džazíra, arabská média ukazovala oficiality se šajchy a králi, prezidenty líbající děti a přestřihávání pásek, naprosto prázdné informace. Do toho přišla nová stanice s britským investigativním způsobem zpravodajství i ostrými diskusemi. Al-Džazíra se stala populárním zprostředkovatelem zpráv v arabském světě.

 

Al-Džazíra je ve své zemi velmi populární, koukají na ni i milióny Egypťanů. Státní televizi poslouchají, když se chtějí dozvědět, jaké prohlášení zase vydala vláda. Pokud ale chtějí slyšet realistické zprávy a skutečné analýzy, přepínají na al-Džazíru. Ta je dlouhodobě ke káhirské vládě poměrně kritická.

 

Na Západě al-Džazíru asi nejvíce zviditelnilo, když začala vysílat poselství dodaná teroristou Usámou bin Ládinem.

 

Je to zajímavý paradox – v Americe se na al-Džazíru někdy nadává, pak ale všechny velké západní stanice od Spojených států až po Japonsko stejně přebírají její materiály.

 

Politici a odborníci se mezitím přou, jestli satelitní kanál bouřlivé události pouze profesionálně sleduje, anebo také cíleně rozdmýchává.

 

Kontroverzní témata přináší a mnohá tabu prolamuje třeba vysoce výbušný diskusní pořad al-Ittidžáh al-muákis, neboli Opačný směr.

 

V al-Džazíře se umějí dostatečně pohádat i samotní Arabové mezi sebou. Třeba irácký spisovatel Muhammad Chudarí v pořadu Opačný směr tvrdil, že Arabové jsou národ podlých zbabělců a nul, které nic nedokázaly a jenom parazitují na západním světě. Poslouchaly ho při tom desítky miliónů Arabů.

 

Opačný směr není pouze pořad sledovaný desítkami miliónů diváků. Opačným směrem se vlastně vydala i celá al-Džazíra, když se před patnácti lety odchýlila od strnulosti arabských médií a postupně strhla další.

 

Al-Džazíra neváhá přes výhrady Západu ukazovat i odvrácenou stranu konfliktů.O tom, že má al-Džazíra kontakty s al-Káidou, není pochyb. To ale neznamená, že al-Káidu tato televize podporuje.

 

Přední manažer al-Džazíry Ibráhím Hilál připomíná, že za nasazení už řada novinářů al-Džazíry zaplatila životem.

 

Nepracujeme jako některé jiné stanice, které posílají do krizí takzvané ‚padákové novináře‘. Naši lidé proto daleko více sázejí na místní kontakty než na shánění tlumočníků a ochranky. Bohužel pak ale také o to více čelí opravdovému nebezpečí a někdy i přicházejí o život. To je odvrácená strana našeho vysíláni a toho, že na rozdíl od konkurence zjišťujeme a vysíláme, co je za tím kterým příběhem.“

 

Izrael patří k nejzarytějším kritikům al-Džazíry a tvrdí, že jde o nástroj nepřátelské islamistické propagandy.

 

Teď na případě Sýrii se ukazuje, že většinu informací nedostáváme od našich zpravodajů, kteří pracují ve velmi omezených podmínkách a čelí restrikcím, ale od samotných Syřanů po internetu. Nemáme cenzuru, neudržujeme nějaké výsadní vztahy se žádnými vládci a tak vysíláme, co máme k dispozici,“ tvrdí Ibráhím Hilál.

Al-Džazíra je mediální společnost, která má informovat. Není to nějaké impérium, které bude měnit vlády a politické systému v různých zemích světa,“

 

V pondělí 11. června 2012 odstartovala nová panarabská televize pod názvem Al Mayadeen TV (Al-Majadín) ze svého sídla v libanonské metropoli Bejrútu. Stanice si předsevzala, že bude konkurovat arabským stanicím v oblasti Perského zálivu a naruší jejich dominantní postavení.

Stanice bude podporovat palestinskou věc a všechny formy "odporu". Chce se také stát protiváhou vlivu populární televize Al Jazeera (Al Džazíra) .

 

Čtěte také: 

 

Islám nemá dvě podoby

 

Islám chce dobýt svět

 

Islám odporuje myšlence občanské společnosti

3005 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Autor dopisu generálů: Občanská válka? Francouzský národ je na konci sil. Kdo za to může? 500 no-go zón, už i na venkověPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlatoAnglická škola se omluvila za karikaturu Mohammeda. Slíbila, že se to již nestane

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tušíPoslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění