Rada českým politikům aneb proč se neinspirovat tam, kde to funguje

Autor: Lea Vojteková | Publikováno: 10.6.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ekonomie

V České republice se pořád plácáme tak nějak z louže pod okap, politici se tváří, že se snaží něco dělat pro zlepšení, ale jak se zdá, tak skutek utek. Přináším několik vylepšení z jiných krajin, kterými by se mohli naši politici inspirovat.

1. Nový Zéland: Snižování výdajů veřejného sektoru Jako první by mohla být inspirace Novým Zélandem. Ten prošel velkou reformou v 80. a 90. letech. Důvodem, proč Nový Zéland vůbec přistoupil k nějakým reformám, bylo, že tam došlo k obrovskému propadu HDP a velmi nízké produktivitě práce. Tato špatná situace byla způsobena kombinací extrémního sociálního státu s vysokým vměšováním do ekonomiky. Nový Zéland byl nucen přistoupit k daňové a měnové reformě. Krom těchto reforem byla na Novém Zélandu zajímavá hlavně reforma státní správy... Ministerstvo uzavírá pětileté smlouvy s vedoucími ministerských oddělení, kteří mají jasně stanovené cíle a rozpočet úřadu. Pokud jsou úspěšní a ušetří, mohou si část „výdělku“ ponechat. Pokud však nedostojí smlouvě a neplní cíle, jsou bez milosti propuštěni.

2. Izrael, Estonsko: Elektronická státní správa Elektronická státní správa umožňuje jednoduchou komunikaci s policií, se všemi státními úřady, s lékaři i se školou, kam chodí vaše děti. Všechny tendry jsou vypisované přes speciální webové stránky, což korupci omezuje na minimum. To ani nemluvím o tom, kolik by to ušetřilo peněz, času a zbytečné byrokracie.

3. Tchaj-wan: Stop obcházení daní Možná už se vám to také stalo. Řemeslník se opatrně zeptá, zda na to chcete účet, anebo budete raději platit nižší cenu bez dokladu. V České republice se prostě přivírá oko nad tím, že část peněz v byznysu teče bez toho, že by se z nich odváděla daň.

Tchaj-wan ale na to vyzrál a tamní ministerstvo financí zavedlo už v roce 1951 velice chytrý krok. Oficiálně se to jmenuje Uniform Invoice Lottery a jako téměř každá dokonalá věc je to naprosto jednoduché. Všichni podnikatelé na Tchaj-wanu musí používat registrační pokladny. Každý účet z registrační pokladny má unikátní osmiciferné číslo. No a 25. v každém lichém měsíci pořádá ministerstvo financí velkou státní loterii. Vylosují šest výherních čísel a vy si zkontrolujete všechny své účtenky za předchozí dva měsíce.

Za účty, na nichž se shoduje poslední trojčíslí, vyhráváte 200 tchajwanských dolarů (114 korun). Za čtyřčíslí tisícovku, za pět čísel čtyři tisíce a tak postupně až dva miliony tchajwanských dolarů. Je přitom úplně jedno, zda byla vaše účtenka za deset korun, nebo za desetitisíce.

Tchajwanský berňák si tak z celého národa udělal kontrolní orgán, který žádnému obchodníkovi neodpustí vystavení daňového dokladu. Navíc vítězné účtenky, za něž si vyzvednete svou výhru, zadá finanční úřad do počítače a zkontroluje, zda se údaje shodují s tím, co přišlo z registračních pokladen od podnikatelů. Pokud ne, tak běda. Je to úplně jednoduché a neuvěřitelně účinné.

Uvádí se, že zavedením této státní loterie se zvýšil na Tchaj-wanu výběr daní o 75 procent. Daňová loterie tam funguje déle než 50 let a všichni si zvykli, že je normální platit daně. Zřejmě díky tomu, že všichni řádně platí daně, je na Tchaj-wanu jednotná sazba daně z přidané hodnoty (DPH) jen 5 %. V návaznosti na ty nízké daně mě napadá i Hong Kong a jejich jednotná daň 15% nebo vyřízení podnikání za 1 den!

Takže další zemí pro inspiraci by klidně mohl být Hong Kong nebo Švýcarsko. Ale o tom zas někdy příště, protože tolik inspirace by mohlo být pro naše politiky až moc...:)

Čtěte také: 

5639 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Nesmíme nikdy zapomenout na to, že Německo chtělo náš národ vyhubit jako podle nich součást podřadné rasyPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Potvrzeno: Vakcíny mRNA způsobují zánět myokarduNěmecko chrání vrahy z SS a Němci nebyli žádné neviňátka, když terorizovali Čechy

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsouCo nám USA neřekly. Profesor Krejčí: Pravda o změnách ve světě
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění