Zastaví se drahá podpora obnovitelných zdrojů?

Autor: Jiří Hanzlíček | Publikováno: 29.5.2012 | Rubrika: Ostatní
Ekonomie

Energetický regulační úřad opakovaně navrhuje zastavit finanční podporu pro nové obnovitelné zdroje od roku 2014. Předsedkyně Alena Vitásková uvedla, že zrušením podpory obnovitelných zdrojů v příštích letech se uleví ekonomice i spotřebitelům a ušetří se stovky miliard korun.

Pro splnění cíle je však nezbytná změna zákonodárci totálně zpackané legislativy. Stávající podpora obnovitelných zdrojů je za hranicí ekonomických možností České republiky. Obnovitelné zdroje jako ekonomicky neúnosné kritizoval rovněž prezident republiky Václav Klaus na nedávné mezinárodní plynárenské konferenci. . Přesto však Poslanecká sněmovna parlamentu opětovně přehlasovala veto prezidenta republiky k novele zákona o podporovaných zdrojích energie. Nad podnětnými připomínkami se ani nezamysleli a zřejmě si neuvědomili na jak mediálně vratké straně stojí.

Nepovšimli si ani zvyšujících cen energií, především elektřiny, snižujících opětovně životní úroveň občanů připlácejících ve fakturách již dnes za jednu megawatthodinu přes 420 korun. Bez vládních dotací, které rozhodně zde nebudou dlouho, by občané platili až 625 korun za megawatthodinu.

České domácnosti platí již dnes 14. nejvyšší cenu elektřiny z 27 států unie. Mnoho poslance asi nezaujala ani vysoká cena elektřiny při snižování konkurenceschopnosti zdevastovaného průmyslu. Tak zvané obnovitelné zdroje nejsou bez dotací životaschopné. Do roku 2020 budeme muset prakticky zbytečně na jejich podporu vynaložit kolem 45 miliard korun. Je to vůbec reálné?

K tomu připomínám, že v případě prohraných arbitráží k následně sníženým podporám u převážně „rozhněvaných“ zahraničních investorů fotovoltaiky, se mohou ceny elektřiny opět rapidně zvýšit.. Od podpory tak zvaných obnovitelných zdrojů začíná řada států, přes neustálou zaslepenost zelených v orgánech Evropské unie zvolna ustupovat. Podle posledního doporučení expertů polovinu elektřiny do roku 2030 bychom měli získávat z jaderných zdrojů.

Česko by proto mělo rozšířit své jaderné elektrárny a skončit se štědrými dotacemi pro obnovitelné zdroje. Tato doporučení by se mělo zohlednit i v neustálém oddalování naší energetické koncepce. Vláda, má dnes další obrovský problém v neschopnosti čerpání evropských fondů. Schodek letošního státního rozpočtu, by mohl v případě, že by Evropská unie zastavila České republice všechny platby z unijních fondů, negativně dopadnout na státní kasu v desítkách miliard korun.

Neměla by se proto vážně zamyslet, jak ve zpackaném zákoně na podporu těchto zatím ekonomicky i ekologicky nevýhodných zdrojů pro občany, podnikatele i na chudý státní rozpočet nesmyslné dotace alespoň dočasně legislativně zastavit?

Autor působil v minulosti jako poradce několika ministrů průmyslu

Čtěte také: 

Zapomenutá úspora státního rozpočtu - dotace!

Chceme svobodu nebo přerozdělování?

 

Připravte si peníze. Merkelová chce „věk obnovitelné energie“

Klíčová slova: EU  | ekologismus  | Václav Klaus
4641 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Premiér Orbán vyzval v 7 bodech reformě EU!Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tušíPoslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění