Halóóó, vy tam nahoře, slyšíte?

Autor: Jiří Selucký | Publikováno: 29.5.2012 | Rubrika: Politika
Vlajka - Česká Republika

Něco se děje! Tady, u nás, vnímáte to? Nebo jste si toho nevšimli přes houf poradců a vrtichvostů, kteří na jakoukoliv vaši myšlenku kývají, ne že by byla tak úchvatná, ale protože se chtějí udržet v teploučku a s dostatkem kapustičky?

Víte, co se změnilo? Stále se něco mění, ale jedna docela podstatná věc pro všechny se změnila docela zásadně. To divadlo, co tam nějakou desítku let hrajete přišlo o své nadšené diváky. Jednak asi ten herecký výkon není moc kvalitní, jednak taky lidi nějak přestali věřit na světlé zítřky pro všechny se světlou přítomností pro některé. Už to vypadá tak, že na další reprízy politických hrátek přijde jenom pár skalních příznivců. Uznejte, sliby před volbami, pak nějak nejdou realizovat, jeden se vymlouvá na druhého, série zákonů a nařízení, které jenom brání životu a podnikání, utahující se šrouby v odírání občanů, opakované krize vlády a průmyslu s tím, že tu krizi vyzobají jenom ti řadoví.... kdo tomu má věřit.

 

A ty kriminální kauzy, které zatím většinou vyšumí a zjevně tam lítají miliony a miliardy, taky mocnepřispívají k důvěře. Že by existovala nějaká parta mezi vámi, která by to hrála fér - nemůžeme ji nějak najít. Jenom jednou jsou víc na světle ti, ondy oni. To,  že se tyto případy objevují jistě "náhodně" v časové souvislosti s volbami určitě nepřidá na důvěře v policii a právo.To, že se dořeší s odchodem do tepláků jenom zlomeček z nich, nebo téměř žádné, je jenom utvrzením nedůvěry ve státní instituce a vymahatelnost práva. A to kydání hnoje z leva doprava a z prava doleva ve světle televizních kamer které když vypnou, tak se poplácáte po ramenou a jdete do hospůdky, na golf či na dovču společně? I chovanci ústavu by došlo, že je to divadlo. Špatné úrovně. Tedy to před těmi kamerami.

 

Někdy přemýšlím, kde je klíč k těm problémům, ve kterých se tady plácáme. Co je společným jmenovatelem toho chaosu, který vzbuzuje docela mizerné pocity. Nemám na to politologické školy, ale co z toho kouká jak sláma z bot je absence odpovědnosti. Prostě máme tady stát, kde vlastně nikdo za nic neručí. Nikdo neodpovídá za rozhodnutí státních správ, samospráv, ministerstev, ministrů, tím méně poradců. Tedy je to jakási "odpovědnost", ale taková kolektivní, neodpovědná. Předsednictvo, rada, vláda či která parta to odsouhlasila. Starosta, hejtman, ministr za nic nemůže. Jeho odpovědnost je maximálně jenom politická, prakticky bez důsledků.

 

A odpovědnost úředníků magistrátů, katastrů, městských úřadů, krajů, státních institucí či ministerstev - že za svoje rozhodnutí odpovídají - to snad nikoho z nich ani v těžkém snu nenapadlo.

 

Co s tím? To by vám měli poradit vaši rádcové, pokud nevíte. Ale asi neradí, nebo mají svoje zájmy, nebo vám to všechno vyhovuje. Slyšíme léta o reformách, jak jsou obtížné a náročné, přitom část z vás je zoufale nechce a podle toho se chová, plná ústa práv a blaha občanů a v reálu nereformy s nořením se do ekonomického a morálního marastu. Jiná část se snaží realizovat reformy, hlavně ústy, a když některé z nich nakonec projde do praxe těžko uvěřit tomu, že to měla být ta všeobecně přínosná reforma.

 

V každém případě je potřeba změnit základní vztah mezi rozhodovací pravomocí a odpovědností. Prostě musí být jasné, kdo a co rozhodl a musí každý vědět, že za své rozhodnutí odpovídá. Ne snad krkem, i když jako přechodné opatření by to možná naší republice slušelo, ale svým majetkem a případně trestně právně. To je dnešní realitě natolik vzdálené, že jen bůh ví, zda je možné se takového stavu někdy dobrat.

 

Halóó, vy tam nahoře, měli byste s tím něco udělat, protože pokud dál budete pokračovat v nicnedělání (dělání bez praktických dopadů) a jeho krytí trapným divadlem, chaos bude narůstat a nakonec smete i vás. A budeme všichni tam, kde jsme nechtěli být. Vy za to divadlo a politiku bez praktických rozumných výsledků, my asi za to, že jsme to dávno neprokoukli a stále vás volili nebo nezajímali se o politiku a nechodili k volbám.

 

Osvícenskou diktaturu typu Chile tady asi nebudeme mít, i když by se asi na přechodnou dobu hodila. Co by tady ale mohlo být je většinový volební systém. Prostě, ať při volbách vyhraje Petr nebo Pavel a ať to dostane komplet na krk na 5 let. Ať se ví, kdo za to může. Vím , pluralita, vyvažování....teoreticky nebo jinde možná, v ČR ze systému více stran a koalic vznikl naprostý paskvil, stabilita žádná, odpovědnost se přehazuje v rámci koalice a vlastně opět není žádná. Taková jednoznačná politická odpovědnost by mohla být klíčem k další odpovědnosti v nižších i vyšších etážích.

 

Další zásadní problém, který by se měl vyřešit je financování politických stran. Pokud nají být základem slušného, ekonomicky zdatného státu, nemohou být financovány z kriminálních aktivit. Možná ani nakonec nemusí být financovány tak rozsáhle. Možná pak půjde víc o soutěž idejí a ne soutěž reklamních agentur. A myšlenky, ty se dají zvlášť dnes šířit a propagovat docela levně, nebo ne? Třeba se najde nějaký solidní příklad ve světě, ať zase nevymýšlíme vymyšlené.

 

Halóóó, vy tam nahoře! Slyšíte? Měli by jste něco udělat. Všichni. Ne žvanit a kydat hnůj. Měli by jste konečně hledat společné cesty k pozitivním věcem pro všechny občany. Ne hledat cesty ke korýtku s plnými ústy všeobecného blaha a světlé budoucnosti pro občany, ono tomu už moc lidí nevěří. A měli by jste začít hned, pokud už není pozdě.

 

Čtěte také: 

 

Úsporná opatření “pravicové” vlády aneb primitivní daňová zlodějina

 

Po „Vyměňte politiky“ jdou ostří hoši z Pobřeží slonoviny, Holešovská výzva získala do svých řad Tomáše Kluse. Co bude dál?

 

Jakešovo zmrtvýchvstání

Klíčová slova: ČSSD  | ODS  | Věci Veřejné  | Bohuslav Sobotka  | Miroslav Kalousek  | TOP09  | Petr Nečas  | Vít Bárta
4987 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czNesmíme nikdy zapomenout na to, že Německo chtělo náš národ vyhubit jako podle nich součást podřadné rasy

Eurabia.cz

Exkluzivně: síly NATO vtrhly do Ruska! VideoProtiimigrační pakt EU-Turecko flignou

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

,,Ani za 50 tisíc dolarů bych se nenechal zabít.” Afghánistán: Generál Šándor natvrdoVIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění