David Rath – lump nebo obětní beránek?

Autor: František K. Ladislav | Publikováno: 22.5.2012 | Rubrika: Politika
CSSD_Titanic

Kdo z ČSSD se bude distancovat od distancování? To by mohl být podtitul mého krátkého zamyšlení. Nedivím se totiž zatčení jednoho politika, nedivím se odhalení další korupční aféry. Co mi však nejde na mysl, je okamžité a bezvýhradné distancování se celé socdemácké strany od svého dlouholetého čelního představitele.

Bývalý ódéesák Ráth se v ČSSD prosadil jako odborářský boss z Lékařského odborového klubu. Poté zaútočil na nejvyšší post v Lékařské komoře a vystrnadil z jejího čela současného pražského primátora Svobodu. U socialistů si tím získal velké sympatie a jeho kariéra byla rychlá a strmá.

Stal se ministrem zdravotnictví, byl místopředsedou sociální demokracie, pak zvítězil ve středočeském kraji nad Bendlem, aby se ujal funkce hejtmana. Lepší kariéru si snad nemohl přát. Proč tedy potřeboval brát úplatky, když jeho platy byly nemalé? Snad manželka a milenka, žijící s ním v mnohaženském svazku, ne nepodobném muslimské bigamii, byly náročné nad únosnou míru. Ze zoufalství kvůlivá ženštinám je člověk schopen udělat všelijakou hloupost. V korupčním prostředí České republiky je prapodivné, když se okamžitě jeden politik zavře, bez ohledu na presumpci neviny /osoba, proti níž se řízení vede, musí být považována za nevinnou, dokud není její vina jasně vyslovena pravomocným rozsudkem/.

Jako supi se všichni politici, bez ohledu na politickou příslušnost, vrhli na odepsaného Rátha. Ne, že by to bylo neviňátko, ale s ohledem na všechny úplatkářské a rozkradačské causy není David Ráth ničím vyjímečný. Jedinečné je jeho odsouzení všemi jeho kolegy, potenciálně budoucími spoluvězni obětního beránka. Ničím jiným totiž Ráth není.

I když se tak povětšinou nejeví, jak je patrno z mnoha komentářů a blogů, kde je všeobecně vyjadřována úvaha o tom, že zametením s Ráthem bude vyčištěn český politický Augiášův chlív (Hérakles by dnes nejspíš změnil od základu politický systém, pokud by jej odporný puch neodradil).

Nejvíce mne, ze všech reakcí na politickou potvoru Rátha, zaráží reakce jeho sociálně demokratických soudruhů. Vedení se od něj distancovalo, pozastavilo mu členství (to jako že je a není členem...), vyzvalo jej, aby se všeho, snad krom hříšného života, vzdal... zkrátka se od něj distancovalo způsobem, o kterém by si nezainteresovaný pozorovatel mohl mysliti, že je dokonalým. "Ráth je fuj a my kucí z ČSSD s nim memáme nic společnýho." 

Chyba lávky. David Ráth byl dlouhá léta vrcholným představitelem strany, byl až donedávna jednou z jejich nejvýraznějších tváří. Distancovat se od něj je od spolustraníků a dosavadním podporovatelů, voličů a obdivovatelů, pokrytecké.

Protože Ráth = česká sociální demokracie.

Ale nedivme se. Je to česká tradice. Milada Horáková, národně socialistická politička, by mohla vyprávět, kdyby mohla. Takže je to asi normální, že nejvíce na Rátha plive šéf ČSSD Sobotka.

No jo, ale co až se ukáže, že Ráth není jediný lump, a to nejen z ČSSD? Co pak? Bude na to stačit kapacita věznic?

Čtěte také: 

 

Český Robin David Rath Hood bral všem a dával sobě

Rathovo pruhované štěstí

Klíčová slova: ČSSD  | Rath  | socialismus  | Bohuslav Sobotka  | Michal Hašek
8229 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czPohroma se podle všeho blíží... Nemůže být vítězství Pirátů přece jen k něčemu dobré?

Eurabia.cz

Vzpomínky na Sýrii od českého diplomataVyhlazeni Evropanů je OK. Prostě jedna tlupa té druhé pobije samce a unese samice

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti JourovéA dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění