Baštýř se "nabaštil", ale zlodějem není...

Autor: Rudolf Polanecký | Publikováno: 18.5.2012 | Rubrika: Politika
Ekonomie

Komu by se nechtělo vydělat na svém obchodu patnáctinásobek vložené sumy? A co víc, neudělat takový obchod nelegálně.

Celá Baštýřova kauza by se dala označit jako obchod s lidskou hloupostí. Takový obchod není nezákonný tehdy, pokud nedošlo ke zneužití informací. Vše nasvědčuje tomu, že o zneužití se v tomto případě nejedná. Na začátek si připoměňme stručně oč běží.

Poslanec za ODS Václav Baštýř v průběhu posledních dvou let nakoupil pozemky, na nichž se má stavět dálnice D3.  Pozemky od jejich majitelů vykoupil za obvyklou cenu půdy. Prý chtěl na pozemcích hospodařit, ale ŘSD mu tento záměr překazilo.

A tak svou nově nabytou půdu začal ŘSD prodávat za nabídnutou cenu, která je zhruba patnáctinásobkem ceny, za kterou pozemky pořídil. Zcela jistě jde v tomto případě o velice trapnou výmluvu. Pan poslanec zkrátka nechce přiznat, že jednal neeticky.

Slova jako zloděj nebo podvodník ale na místě příliš nejsou. Baštýř nikoho neokradl, s prodávajícími sjednal řádné smlouvy a obě strany uzavřely obchod. Fakt, že se prodávající nyní cítí Baštýřem podvedeni svědčí spíše proti nim samotným, a to z jednoho prostého důvodu.

Dálnice D3 je plánována hodně dlouhou dobu. První územní plány na vybudování dálnice se datují do doby před deseti lety. V průběhu doby docházelo k dílčím změnám územního plánu, ale trasa se od původně naplánované až tak příliš neliší.

Majitelé pozemků tedy měli čas se s územním plánem seznámit. Územní plány jsou veřejně dostupné informace a pokud se s nimi původní majitelé neseznámili nejpozději v době, kdy dostali od poslance Baštýře obchodní nabídku, pak jde o jejich vlastní hloupost.

Neexistuje žádná povinnost, aby kupující občan oznamoval prodávajícím nač tento pozemek potřebuje, ani o tom, že se v budoucnu bude na tomto pozemku stavět dálnice. Skutečností je, že toto mohl udělat úplně každý. Nikdo prodávající nenutil pozemky prodávat. Jde tedy o klasický obchod s lidskou hloupostí.

Zkrátka poslanec Baštýř to zkusil a vyšlo mu to. Podle jeho vlastních slov nakoupil přes sto tisíc metrů čtverečních a ŘSD od něj vykoupila jen dva tisíce metrů z této celkové rozlohy. Tím nechci nijak hájit jeho nemorální jednání. Pokud by byl řadovým občanem, pak by nikdo nic nenamítal.

Zajímavé je, že slovo baštýř, takto jméno tohoto poslance, dostihlo svůj význam. Baštýř v původním slova smyslu je rybářský pracovník starající se o rybníky. Inu, zde mu jeho rybníky vynesly mohutný zisk a Baštýř se tedy řádně nabaštil plodem své "péče".

Baštýř je ale poslancem a tedy by se měl podobných spekulací vystříhat. Jeho obchod ale není nelegálním nebo snad nezákonným. Pokud by se původní majitelé o své pozemky zajímali, určitě by o možnosti, že zde povede dálnice věděli již dávno. Zde Cimrmanova pohádka "Jak chudák do ještě větší bídy přišel" nabyla reality.

Čtěte také:

Kauza Drobil? „Na každou svini se najde řezník.“

Pozor. Obludný Tluchoř, zní od poslanců ODS

Konec pražské koalice je výzvou pro celou ODS - vzpamatuje se?

3650 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czPohroma se podle všeho blíží... Nemůže být vítězství Pirátů přece jen k něčemu dobré?

Eurabia.cz

Vzpomínky na Sýrii od českého diplomataVyhlazeni Evropanů je OK. Prostě jedna tlupa té druhé pobije samce a unese samice

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti JourovéA dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění